Češnjak je bio cijenjen kroz povijest kao lijek i prirodni tretman za sve vrste zdravstvenih problema. To uključuje ubode komaraca, rane, bolesti srca, ospice, tumor, ugriz zmije, akne, prehladu, gripu, pa čak i protiv vampira! Češnjak pripada istoj obitelji kao i luk. Obje biljke imaju veliku važnost u Ayurvedi zbog svojih izvanrednih ljekovitih svojstava. Prema povijesnim izvorima češnjak se kao ljekovita biljka koristio već 4.500 g. pr.n.e. , kad su graditelji piramida u Egiptu svakodnevno jeli češnjak radi poboljšanja zdravlja. Preporučao ga je i Hipokrat, otac medicine.
Sva pozitivna svojstva češnjaka su potkrijepljena suvremenim istraživanjima koja potvrđuju da ima antivirusna, antibakterijska i fungicidna svojstva. To je također snažan antioksidans i djeluje izuzetno povoljno na imunološki sustav sa protuupalnim svojstvima. Znanstvena istraživanja pokazuju da je dobar pri liječenju dijabetesa, raka i bolesti srca. Na srce i krvožilni sustav djeluje pozitivno tako da snižava loš kolesterol i krvni tlak, potiče cirkulaciju i sprečava moždani udar. Čak je jedno njemačko istraživanje pokazalo da je češnjak pomogao tijelu u borbi protiv virusa HIV-a.
Moć češnjaka se u velikoj mjeri može zahvaliti sumpornim spojevima koje sadrži, kao što je alicin. Češnjak također sadrži vitamin C, B6, selen, magnezij, kalij, kalcij, magnezij i flavonoide.
Alicin daje češnjaku brojna pozitivna svojstva, ali i njegov karakterističan miris. Alicin se formira tijekom sjeckanja, drobljenja i žvakanja češnjaka. Što se sitnije kosa, stvara se više alicina. Alicin ima antibiotička, antivirusna i fungicidna svojstva, i razlog je zbog čega se češnjak koristi za liječenje kožnih infekcija poput atletskog stopala, herpesa i bradavica, probavnih i plućnih infekcija, kao što je proljev, kašalj i prehlada, Candida i ostali mikrobi.
Alicin počinje degradirati od trenutka nastanka i u kuhanju, pa je najbolje jesti sirovi češnjak i to nekoliko minuta nakon sjeckanja što omogućava optimalnu asimilaciju ovog spoja.
Češnjak sadrži dialil sulfid, koji je dobar za krv i cirkulaciju, smanjuje loš kolesterol i jača imunološki sustav.
Alicin i dialil sulfid zajedno utječu na porast razine GST enzima. Ovaj jaki enzim koji tijelo proizvodi je izuzetno važna pomoć pri izbacivanju toksina, lijekova i kancerogenih tvari iz organizma. Povećanje razine ovog i drugih enzima može biti jedan od načina na koji češnjak pomaže pri sprečavanju raka, pojačavajući eliminaciju mogućih kancerogena iz tijela. Zbog toga je češnjak odličan za prirodnu detoksikaciju tijela.
Protuupalna svojstva češnjaka
Utvrđeno je da sumporni spojevi u češnjaku imaju protuupalno djelovanje tako da inhibiraju aktivnost upalnih enzima. Zajedno s vitaminom C, češnjak vam može ublažiti bolove povezane s artritisom i napadaje astme.
Češnjak štiti rad srca i krvožilnog sustava
Češnjak je poznat po svojoj sposobnosti da prirodno snižava kolesterol i krvni tlak, i štiti od bolesti srca i moždanog udara. Također je utvrđeno da potiče proizvodnju dušičnog oksida u krvnim žilama pomažući tako njihovo proširenje, te potiče organizam da razgradi krvne ugruške.
Antioksidativna svojstva češnjaka mogu zaštititi od kardiovaskularnih bolesti inhibicijom oksidacije lošeg kolesterola, koji bi se inače nakupljao u stijenkama arterija. Nadalje, poznato je da folna kiselina iz češnjaka štiti kardiovaskularni sustav.
Češnjak i prevencija raka
Istraživanja su pokazala da ljudi koji redovito jedu češnjak, zajedno s drugim vrstama luka kao što su luk vlasac i mladi luk, imaju manje šanse da će oboliti od raka jednjaka, debelog crijeva i želuca. Moguće je da se to dešava zbog sposobnosti češnjaka da smanji nastajanje kancerogenih spojeva. Njegovi sumporni spojevi, kao što je alicin, su u mnogim laboratorijskim istraživanjima zaustavili rast raznih vrsta raka, uključujući rak kože, želuca, debelog crijeva i rak dojke. Češnjak sadrži snažan antioksidans - mineral selen, poznat po svojim antikancerogenim svojstvima.
Češnjak – prirodan lijek za mnoge bolesti
Češnjak je svestrani lijek, a može se koristiti za liječenje čestih oboljenja kao što su prehlada, akne, gripa, herpes i bore. Češnjak može spriječiti pojavu nekih od degenerativnih efekata dijabetesa kao što su bolesti bubrega, živčanog sustava i mrežnice.
Za detoksikaciju tijela zgnječite režanj ili dva češnjaka u toploj vodi i pijte dva puta dnevno, no ako ste osjetljivi na češnjak nemojte ga uzimati na prazan želudac.
Ako vam koža nije preosjetljiva na češnjak, možete ga primijeniti izravno na prištić ili herpes. Ako prištić istrljate režnjem češnjaka nekoliko puta dnevno, on će nestati bez ožiljka. Češnjak biste trebali uključiti u prehranu jer pročišćuje krv i može liječiti akne iznutra. Vrlo je učinkovit u liječenju oralnog herpesa.
Češnjak je siguran lijek za pacijente s astmom. Svaka večer prije spavanja, osoba oboljela od astme bi trebala popiti čašu mlijeka u kojoj su se kuhala u tri češnja češnjaka. Drugi vrlo popularan lijek će ublažiti napadaje astme. Trebate očistiti češanj češnjaka, zdrobiti ga i skuhati u 120 ml čistog octa od slada. Ohladite tekućinu, ocijedite i dodajte jednaku količinu meda. Ovaj sirup čuvajte u čistoj staklenoj boci. Uzmite jednu ili dvije čajne žlice ovog sirupa s prokuhanom piskavicom dva puta svaki dan, nakon što padne mrak.
Ako imate visok kolesterol, redovito koristite češnjak u hrani, jer će to prirodno sniziti razinu kolesterola.
Uz sve navedeno, češnjak ima i primjetna afrodizijačka svojstva, što se koristi u liječenju mnogih seksualnih problema.
Neugodan miris možete se ublažiti limunovim sokom, konzumiranjem svježih listića peršina ili mente, te jabuke, mlijeka, limuna ili grickanjem nekoliko zrna kave. Miris će također biti znatno blaži pojedete li zgnječeni režanj češnjaka s maslinovim uljem.
Svi znamo da je češnjak zdrav, ali jeste li znali koliko?