Većina ljudi, ako pije čajeve, pije ih po zimi, ponajprije kako bi se ugrijali. Na žalost, u tom slučaju zaboravljaju se ljekovita svojstva biljnih i voćnih čajeva, ili ih se samo sjetimo kada nas već uhvati neka bolest, prehlada, gripa. Naravno, i u tim trenucima, čaj može biti blagotvorni lijek, no njegovom redovitom konzumacijom, mogli bi izbjeći mnoge tegobe za koje nerijetko posjećujemo liječnike, a u biti bismo prirodnim i jednostavnim pripravcima poput čaja mogli postići čuda.
Čaj protiv prehlade i kašlja
Kada smo prehlađeni, nema boljeg napitka od čaja. U tom trenutku za bolno grlo, jaki kašalj i začepljeni nos i glavobolju, odgovarat će vam bilo koji čaj samo da je topli, a najbolji je čaj za upaljeno grlo je onaj od kadulje (žalfije) i sljeza, miloduh za kašalj, a macina trava za kašalj i začepljeni nos.
Čajeve od kadulje, miloduha, macine trave, te cvijetova sljeza spravite tako da jednu do dvije žličice tih sušenih trava prelijete s dva decilitra vruće vode, te nakon 10-ak minuta procijedite, dodate med i popijete. Čaj od krojena sljeza kuhajte u vrućoj vodi 15 minuta, na laganoj vatri i nakon toga procijedite, stavite med i popijte.
Čaj protiv mučnine
Možda nije najukusniji na svijetu, ali čaj od đumbira još od davno je poznat kao lijek protiv mučnine i ublažavanje žgaravice. Ovaj čaj preporuča se teškim bolesnicima koji pate od mučnina, ali svim ostalim osobama.
Dvije žlice suhog korijena đumbira u prahu ili naribanog svježeg korijena stavite da odstoji 10-ak minuta u šalici s vrućom vodom. Čaj bolje djeluje preventivno, nego nakon što su se simptomi pojavili.
Čaj za smirivanje želuca
Čaj spravljen od kardamona, mljevenog kima i đumbira savršen je za smirivanje želuca, a mogu ga piti i djeca i odrasli. Pomiješajte pola žličice kardamona, pola žličice mljevenog kima, pola kriške svježeg korijena đumbira, te sve prelijte šalicom kipuće vode, ostavite da odstoji 10 minuta i po želji dodajte štapić cimeta.
Čaj za spavanje
Ako s vremena na vrijeme imate problema sa spavanjem čaj o kamilice i lavande može biti izvrsna zamjena tableta za spavanje. Ako vam treba opuštanje i tijekom dana, možete ga piti cijeli dan ili jednom prije spavanja. Pomiješajte dva dijela cvjetova kamilice, dva djela matičanjaka, 1 dio cvjetova lavande, 1 dio listova metvice, 1 dio cvjetova ruže i prstohvat muškatnog oraščića. Kada ste spravili mješavinu, u šalicu kipuće vode stavite dvije žličice. Nakon pet minuta ocjedite i popijte.
Čaj kao antioksidans
Čaj od sušenih borovnica jedan je od najpoznatijih čajeva s antioksidativnim djelovanjem. Naime, borovnice su bogate antocijanoidima, te se posebno preporučuju osobama koje žele zaštiti svoj vid ili imaju problema s vidom. Osim toga ovaj čaj ojačava stjenke krvnih žila, snižava šećer, te ima zatvarajuća svojstva, pa se može piti za smirivanje proljeva. Sve što trebate je jednu žličicu mljevenih borovnica ostaviti da odstoji 15-ak minuta u vrućoj vodi. Preporuča se i do četiri šalice na dan.
Čaj za detoksikaciju
Čaj od koprive najpoznatiji je čaj koji se koristi za detoksikaciju, posebno kod osoba koje se bave fizičkim aktivnostima i sportom. Također, preporuča se osobama sa povećanom prostatom i čestim mokrenjima kroz noć, može pomoći u kontroliranju krvnog tlaka i nadutosti koju izaziva PMS. Dvije žličice sušenih listova koprive, prelijte s dva decilitra vruće vode i ostavite da odstoje 10 minuta. Preporuča se jedna do dvije šalice na dan.
Zeleni čaj – poboljšava imunitet, smanjuje razinu kolesterola, sprečava propadanje zuba, te ima jako antioksidativno djelovanje
Izvor: Reader's Digest – 1000 kućnih lijekova