Bolovi u trbuhu nikad nisu ugodni, a posebno su nam mrski oni nakon jela. Zna se dogoditi da nas nakon ukusnog jela zadesi osjećaj rezanja i probijanja uslijed kojih bismo se najradije zavalili u krevet. Tad će mnogi pomisliti da su pojeli nešto pokvareno ili da su osjetljiviji na određenu namirnicu.
No, kako kaže specijalist gastroenterolog Thomas Vanderheyden, alergije na hranu kod odraslih nisu toliko česte. Svejedno, ako je posrijedi pretjerana osjetljivost trebat će ti vremena da shvatiš koje jelo ili namirnicu treba izbjegavati. Primijetiš li da ti se bolovi opetovano javljaju, obrati se liječniku, a po potrebi i nutricionistu koji će odrediti plan prehrane. Naravno, ovo ne vrijedi u slučaju kad te bolovi uhvate nekoliko puta godišnje. Tad je vjerojatnije da si se samo prejela.
Osim prejedanja, glavni uzrok iznenadnih bolova dispepsija, odnosno stanje kojim se označava bol u gornjem dijelu probavnog sustava. Uzrokuje nadutost i probavne smetnje, a obično nestaje same od sebe. Ali, ako je ta bol kronična, treba razmisliti radi li se o nekom ozbiljnijem stanju. Gastroenterolog Ashkan Farhadi za portal Women's Health izdvaja sedam potencijalnih uzroka. Evo o čemu bi se moglo raditi.
Gastroezofagealna refluksna bolest
Također poznato kao GERB, ovo se stanje pojavljuje kad želučana kiselina iritira sluznicu jednjaka. Pritom se stvara žgaravica i bol u želucu, kaže dr. Farhadi. Voliš li ljuti i začinjenu hranu, veća je vjerojatnost da ćeš patiti od ovog stanja. Stoga je prvi alarm smanjiti začinjenu hranu, kofein i alkohol, a možda će ti pomoći i antacidi koji se prodaju bez recepta. Ne pomogne li ni to obrati se liječniku.
Sindrom iritabilnog crijeva
Ovaj sindom može uzrokovati plinove, proljev, ali i bolove u trbuhu nakon jela. Patiš li od probavnih tegoba koji posebno mogu biti izraženi tijekom mjesečnog krvarenja bilo bi dobro javiti se liječniku koji će te usmjeriti dalje. A ako znaš da se boriš s ovim sindomom, čiji uzrok nije poznat, pažljivo zvači i gutaj te jedi polako. Neka ti na meniju bude puno voća i povrća, Pij tekućine i izbjegavaj namirnice koje potiču zatvor i nadutost (primjerice, lan i sjemenke).
Celijakija
Celijakija je imunološka reakcija na unos glutena, a može se očitovati na različite načine. Bol se zato može javiti nakon što pojedete namirnicu s glutenom. Stvar je u tome što se kod celijakije oštećuje tanko crijevo - naizgled je to isto kao intolerancija na gluten, no postoji razlika - u drugom se slučaju pojavljuje fizička reakcija - plinovi ili proljev. Sumnjaš li da imaš celijakiju i da te zato boli trbuh, zaputi se gastroenterologu koji će učiniti testiranje krvi i uputiti te dalje.
Čir
Boriš li se s kroničnim boli nakon jela, a također imaš i problema s povraćanjem, anemijom i/ili gutanjem, to bi mogao biti znak da patiš od čira. Čirevi su ranice koje se razvijaju u sluznici jednjaka, želuca ili tankog crijeva, a obično se liječe lijekovima za smanjenje kiselosti i antibioticima. Zato je potrebno što prije posjetiti liječnika.
'Spori želudac'
''Poznat i kao gastropareza, spori želudac rezultira djelomičnom paralizom trbušnih mišića i sprječava pravilnu probavu'', kaže dr. Vanderheyden. Zbog toga hrana dulje ostaje u želucu, a posljedično, želudac ne može probaviti hranu koju pojedeš, To pak uzrokuje grčeve u želucu, a možeš osjetiti i mučninu. Ovi simptomi jasan su znak da moraš posjetiti specijalista koji će odrediti tijek liječenja prema tvojoj anamnezi. Moguće je da će to biti promjena prehrane, uvođenje enitalne prehrane ili da će ti pripisati lijekove.
Prekomjerni rast bakterija u tankom crijevu
Nadjačaju li loše bakterije one dobre te se prirodni balans naruši, lako je moguće da će te snaći bolovi, nadutost i proljev. Da bi se balans vratio u normalu, možda ćeš trebati posegnuti za antibioticima, a prvi korak prema tome jest posjet liječniku.
Bolest žučnog mjehura
'Bolest žučnog mjehura posebno je česta među ženama u četrdesetima i odnosi se na višestruke probleme koji uzrokuju bol u srednje, ali i gornjem kvadrantu trbuha i oko leđa'', kaže gastroenterolog Jeffrey Jacobs. Ti se simptomi neće riješiti sami od sebe pa ako uvidiš da te stalno muče bolovi, trkom liječniku koji će odrediti kako dalje.
Naravno da spomenuta stanja nisu jedini razlozi zašto te kronično boli trbuh. Treba voditi računa o tome kad se bol javlja i koliko traje, ali i jesu li popraćeni drugim simptomima. U svakom slučaju, ako te jednom u tri mjeseca uhvati bol u trbuhu nakon obroka koja prođe za pola sata, nema mjesta za paniku. No, ako si u stadiju u kojem moraš kalkulirati kad ćeš i sto jesti, vrijeme je da potražiš stručnu pomoć.