Puno je mogućih razloga za bol na desnoj strani abdomena, a dobra vijest je da su takvi bolovi u 80 posto slučajeva bezopasni i prolaze sami od sebe. Kod ovakvih bolova ljudi najčešće prvo pomišljaju na upalu slijepog crijeva, no infekcije ili iritacije organa češći su izvor nelagode u tom području.
Razmisli o bolovima koje osjećaš, jer na tom djelu trbušne šupljine bol može biti nejasna pa će i najmanji detalj pomoći u pravilnom dijagnosticiranju. Obrati pažnju je li bol tupa, sijevajuća, u obliku napadaja ili konstanta, širi li se igdje ili je lokalizirana. Na desnoj strani nalazi se jetra, žuč, gušterača, bubreg, reproduktivni organi i crijeva. Tu su i brojni mišići i žlijezde koji također mogu biti izvor nelagode.
Ljudska anatomija je kompleksna i postoji mnogo razloga zašto se javlja bol na desnoj strani abdomena, neki od njih su ozbiljnije prirode, a neki sasvim bezopasni. U nastavku možeš saznati koji su najčešći uzroci nelagode u trbušnoj šupljini. I što god zaključila, nemoj paničariti nego se obrati svom liječniku koji će ti razjasniti mogući uzrok tvoje boli.
Infekcija bubrega
Bubrežnu infekciju uzrokuje bakterija koja se nalazi u tvom urinarnom traktu. Bakterija iz mokraćnog mjehura dospijeva u bubreg. To se ne događa toliko često, ali ako se dogodi može biti vrlo bolno i neugodno. U slučaju upale bubrega bol će nastupiti naglo, a bit će praćena drhtavicom i vrućicom. Bol se može protezati sa stražnje strane leđa prema desnoj strani abdomena. Ovu infekciju najčešće uzrokuje bakterija Escherichia Coli.
Bubrežni kamenci
Kamenci su nakupine kristala koje se mogu naći u svim dijelovima mokraćnog sustava a manifestiraju se izrazito jakom, gotovo neizdrživom boli koja se javlja u području donjeg dijela trbuha ili leđa. Često je prati mučnina i povraćanje, a može biti prisutna i krv u mokraći. Uzrokuje ih nedovoljno unošenje tekućine, preslana hrana, pretilost, određeni lijekovi i česte infekcije mokraćnog sustava. Kamenci su bezopasni, ali jako bolni.
Bruh
Ovo je bolest kod koje mišićno tkivo puca i dolazi do ispadanja nekog organa iz svog normalnog položaja. Može nastati bilo gdje na trbušnoj stijenci, ali je najčešća 'preponska kila' koja nastaje kada se crijevo uvuče preponski kanal. Glavni simptom je ispupčenje na području trbuha uz bol koja može biti oštra, tupa ili blaga.
Sindrom iritabilnog crijeva
Kod oboljelih ovaj se poremećaj probavnog sustava očituje mnogim simptomima. Karakteriziraju ga grčeviti bolovi u trbuhu povezani s pražnjenjem crijeva i napuhnutost trbuha. Bol može biti 'premještajuća' i šetati po trbušnoj šupljini. Oboljeli se često žale na bol oko pupka. Kao tegobu navode i pretakanje po crijevima, njihov ubrzani rad i vjetrove.
Češći je kod žena nego kod muškaraca, a od svih posjeta gastroenterološkim ambulantama, 50 posto oboljelih dolazi zbog ovog sindroma.
Endometrioza
Iako često bezbolna pa samim time podmukla i samozatajna, endometriozu zna pratiti kronična zdjelična bol koja je najjača za vrijeme menstruacije. To je bolest koja s vremenom napreduje te zbog toga simptomi postaju izraženiji tek kada je bolest već uznapredovala. Endometrioza je kronična bolest kod koje se tkiva sluznice maternice nalaze na raznim mjestima unutar trbušne šupljine na kojima se ne bi trebala nalaziti.
Cista na jajniku
Ciste mogu izazvati simptome kada rastu i pritišću okolne strukture. Tada postoji šansa i za komplikacije poput pucanja ciste i torzije jajnika. Bol u maloj zdjelici za vrijeme menstruacije i spolnog odnosa mogu značiti da imaš ciste na jajnicima. Nagla, oštra bol u predjelu donjeg abdomena može biti posljedica pucanja ciste ili još ozbiljnijeg stanja torzije jajnika.
Torzija jajnika
Do torzije (okretanja) dolazi kada se jajnik djelomično ili poputno okrene oko okolnog tkiva. Ovo je vrlo ozbiljno i hitno medicinsko stanje u kojem treba odmah reagirati i otići liječniku. Kada se jajnik okrene pojavljuje se intenzivna bol u području zdjelice koja nestaje i ponovno se pojavljuje. Od ostalih simptoma može se pojaviti mučnina, povraćanje i grčenje.