Sindrom karpalnog kanala je neurokompresijski sindrom koji nastaje kao posljedica pritiska na medijalni živac (lat. nervus medianus) u području karpalnog kanala.
Ako radite dosta na računalu velike su šanse da ste osjetili bolove u jednom ili oba zgloba. Ja provodim zaista puno vremena na računalu i to mi stvara puno problema sa zglobom i šakom, osobito desnom koja "barata" mišem. Nije to zapravo ništa čudno za današnje vrijeme jer ovi neprirodni položaji zglobova i dlanova kada tipkamo, skrolamo ili držimo mobitel i tipkamo po njemu uzrokuju oštećenja u tkivu, ligamentima i živcima.
Uzroci za bol u zglobu ruke mogu biti razni. U posljednje vrijeme najviše se spominje sindrom karpalnog tunela ili kanala, no drugi razlozi mogu biti i tendinitis ili upala tetive, uganuće zgloba ruke, sindrom karpalnog tunela ili kanala, artritis, burzitis, ciste i prijelomi.
Kako biste bili sigurni koja je točno vaša "boljka" svakako kontaktirajte liječnika, a ako ste sigurni da imate sindrom karpalnog kanala nastavite čitati jer ove vježbe će pomoći (meni zaista jesu) s bolovima, trncima i drugim neugodnostima u zglobovima ruku.
Karpalni kanal tvore kosti zapešća i čvrsto vezivno tkivo (lat. retinaculum flexorum). Kroz taj, relativno uski kanal, iz podlaktice u šaku prolaze živac medijanus, krvne žile i tetive mišića koji pokreću prste. Tetive imaju sinovijalnu ovojnicu koja olakšava njihovo klizanje, a koja je osobito osjetljiva na dugotrajni podražaj i/ili napor, piše Ivana Bočina, dr. med. u Narodnom zdravstvenom listu.
Iako se uzrok tog sindroma ne može sa sigurnošću utvrditi, pretpostavka je da u većine oboljelih postoji genetski naslijeđen uži karpalni kanal. Važan je faktor rizika pojačana uporaba zgloba šake, odnosno preopterećenje tetiva u karpalnom kanalu (npr. prekomjerni rad na tipkovnici uzrokuje tzv. „kompjutorsku šaku“, a čest je i kod domaćica, manualnih radnika, dizača utega, fizioterapeuta, masera itd.).
Trnjenje i otečen palac
Sindrom karpalnog kanala javlja se u odrasloj dobi, češće kod žena. Može se javiti na obje šake, ali su simptomi obično izraženiji na dominantnoj šaki, ovisno o tome je li oboljeli dešnjak ili ljevak. Simptomi nastaju zbog pritiska na živac medijanus, koji mogu uzrokovati svi procesi koji utječu na zadebljanje tetiva, na oticanje u području karpalnog kanala ili na njegovo suženje. Karakteristično je polako razvijanje simptoma, koje obično počinje kao prolazno trnjenje u prstima tijekom noći ili ujutro, a kasnije cijeli dan. Potom se utrnulost širi na cijelu šaku, nastaje oticanje prstiju (osobito palca) i šake, poremećaj osjetljivosti, smanjivanje pokretljivosti, javljaju se bolovi te mišićna slabost i atrofija mišića. Oboljelima ispadaju predmeti iz ruke, a u uznapredovaloj fazi oboljeli ne može stisnuti šaku niti hvatati sitnije predmete.
Ako ste vi došli do te uznapredovale faze obavezno zatražite liječničku pomoć i nemojte ignorirati svoju bol!
No ako ste u početnim fazama – trnci u rukama i blaga do umjerena bol u zglobovima – prevencijom ćete puno toga postići! Evo što morate početi raditi:
- koristiti ergonomsku tipkovnicu
- počnite se zdravije hraniti i uzimajte vitamin B6 za dobru funkciju živaca
- zapešća ne naslanjati i/ili pritiskati o stol
- koristiti podloške za zapešća
- ograničiti vrijeme tipkanja
- raditi stanku svakih sat vremena (u trajanju od barem pet minuta)
- za vrijeme stanke redovito provoditi vježbe istezanja ručnih zglobova i mišića
Kad govorimo o vježbama istezanja na YouTubeu ima dosta videa u kojima možete pogledati vježbice za istezanje. Ja sam ovdje odabrala nekoliko njih za koje smatram da su mi najviše pomogli (zbilja se osjeti odmah olakšanje!):