Simptomi, uzroci i liječenje

Atopijski dermatitis: Sve što trebaš znati o ovoj kožnoj bolesti

Atopijski dermatitis najčešći je oblik ekcema, a obično počinje tijekom djetinjstva. Kako atopijski dermatitis izgleda, koji su uzroci, liječenje i moguće komplikacije - provjeri u nastavku

profimedia-0586025742.jpg
Foto: Profimedia

Liječenje atopijskog dermatitisa

Ne postoji poznati lijek za atopijski dermatitis. Ipak, pronalaženje pravog liječenja važno je za smanjenje svrbeža i nelagode. Smanjenje svrbeža smanjuje stres i pomaže u sprječavanju prekomjernog češanja koje može dovesti do infekcija kože.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mogućnosti liječenja variraju, od kućnih lijekova i rutinskih promjena u njezi kože do proizvoda za njegu kože bez recepta i lijekova na recept. Može biti teško zadržati se od češanja, ali važno je izbjeći iskušenje jer to može pogoršati zahvaćeno područje.

Kućni lijekovi

Najbolja preventivna mjera je vlaženje kože. Time se poboljšava funkcija kožne barijere. Zdravija koža će se rjeđe upaliti, a pruža bolju barijeru protiv alergena i iritansa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Svakodnevno kupanje i vlaženje najjednostavniji je način hidratacije kože. Važno je nanijeti vrstu hidratantne kreme koja se zove emolijens unutar nekoliko minuta nakon kupanja. Emolijensi stvaraju zaštitni sloj na tvojoj koži koji zadržava vlagu.

Lijekovi

Sredstva protiv bolova poput Tylenola ili ibuprofena mogu ti pomoći u upravljanju nelagodom i upalom. Antihistaminici mogu pomoći u ublažavanju svrbeža, a neki antihistaminici sadrže sedative koji pomažu u spavanju. Neki oralni antihistaminici koji se mogu koristiti za liječenje atopijskog dermatitisa uključuju:

Tekst se nastavlja ispod oglasa
  • cetirizin
  • klorfeniramin
  • difenhidramin
  • doksilamin
  • feksofenadin
  • loratadin

Lokalni kortikosteroidi poput hidrokortizona mogu pomoći u smanjenju upale i svrbeža. Dolaze u oblicima kao što su:

  • gelovi
  • kreme
  • losioni
  • masti

Važno je da ne prelaziš dozu koja je navedena na naljepnici ili preporučena od strane medicinskog stručnjaka kako bi izbjegla nuspojave.

Liječenje

Liječnik može propisati moćnije kortikosteroide od onih dostupnih bez recepta kako bi ti pomogao u upravljanju upalom i svrbežom. U rijetkim slučajevima, liječnik može propisati oralne kortikosteroide tijekom 5 do 7 dana. Ove tablete imaju veći rizik od nuspojava i općenito se izbjegavaju. Tvoj liječnik također može propisati ljekovite zavoje ili vlažne obloge za nanošenje na zahvaćena područja kako bi tvoja koža ostala vlažna i kako bi se spriječio svrbež.

5/6