Snažan imunološki sustav najbolja je zaštita našeg organizma od vanjskih utjecaja. Zahvaljujući njegovoj učinkovitosti, strane tvari se jednostavno neutraliziraju i uklone iz organizma.
No, ponekad tijelo pogrešno protumači da je bezazlena tvar iz okoline opasnost te pokrene neprimjereno snažnu obrambenu reakciju. Takva reakcija preosjetljivosti naziva se alergija, a tvari koje ju izazivaju alergeni. Nažalost, popis tvari na koje možemo biti alergični prilično je dugačak, no dobra je vijest da će većina tih tvari rijetko izazvati alergijsku reakciju.
Najčešći uzročnici koji potiču nastanak alergija su pelud – iz biljaka, trava, korova, stabala, spore plijesni, kućna prašina i grinje, životinjska dlaka te pojedina hrana (kikiriki, jaja, soja, kravlje mlijeko,...), odnosno njeni sastojci (aditivi, konzervansi). Alergije se najčešće manifestiraju na koži te u dišnom i probavnom sustavu.
U pojavi alergija važan rizični čimbenik je nasljeđe. Naime, sklonost prema alergijama najčešće se nasljeđuje, no to još uvijek ne znači da će se neka alergija i razviti jer je za njezin nastanak važno stanje imunološkog sustava pojedinca, kao i utjecaj okoline, tj. izloženost nekom alergenu. Ipak, populacija postaje sve osjetljivija na alergene iz okoline – od 70-ih godina učestalost reakcija preosjetljivosti u stalnom je porastu, pa se danas s alergijama bori gotovo milijun ljudi, što čini od 15 do 30 posto svjetskog stanovništva
Kako držati alergiju pod kontrolom?
Antihistamini koje možete kupiti bez liječničkog recepta nisu toliko učinkoviti kao lijekovi na recept kada je u pitanju začepljeni nos. Možda će oni držati određene simptome alergija pod kontrolom, ali ne mogu puno utjecati na začepljenost nosa ili upale koje se često javljaju s alergijom.
Proizvodi za odčepljenje nosa u obliku spreja koje možete nabaviti bez recepta ne stvaraju ovisnost, međutim, zbog prekomjernog korištenja ćete morati koristiti više i više spreja kako biste dobili željene rezultate. Sprejeve koristite najviše tri dana za redom.
Pretrage na koži su osjetljivije od krvnih pretraga kada govorimo o dijagnostici alergija.
Alergije na pelud mogu dovesti do alergija na hranu. Oko trećine osoba koje su alergične na pelud istovremeno mogu reagirati na određene vrste hrane jer pelud i namirnice mogu imati slične proteine. Reakcija je obično blaga i može uključivati svrbež, peckanje u ustima, grlu ili usnicama.
Jedna od prvih preporuka alergičnim osobama, bez obzira na vrstu alergije s kojom se bore, jest izbjegavati čimbenike koji dovode do pojave alergije. To nije uvijek jednostavno, no jednom kad se ova preporuka primjeni i postane navika, svakodnevica će biti jednostavnija i smanjit će se mogućnost pojave reakcije preosjetljivosti.
Uz to, dobra je strategija pravilna i uravnotežena prehrana, bogata voćem i povrćem, koja će osigurati dovoljan unos vitamina i minerala te redovita tjelesna aktivnost i općenito zdraviji način života. Preporučuje se i uzimanje kalcija i vitamina C koji povoljno djeluju na tijek alergijske reakcije.
Preuzeto s: Ordinacija.hr