A možda vam samo nedostaje malo testosterona?

Samo malo veće količine testosterona mogu pomoći u obnavljanju seksualne želje, povećati razine energije, te mogu općenito povoljno utjecati na zadovoljstvo i zdravlje

A možda vam samo nedostaje malo testosterona?

Hormon testosteron više se smatra muškim hormonom, što ne znači da ga žensko tijelo ne proizvodi i ne treba. Baš suprotno! Testosteron služi za povećanje razina energije, libida, održavanje mišićne mase, jačinu kostiju, te ono što je možda najmanje poznato, ali ne manje zanimljivo je da je testosteron zaslužan za osjetljivost bradavica i klitorisa za vrijeme seksualnog uzbuđenja. Testosteron, sprečava osteoporozu, te pomaže u održavanju kognitivnih funkcija.

Žensko tijelo sa starenjem proizvodi manje spolnih hormona, što uključuje testosteron, estrogen i progesteron. Do 40-te godine života žensko tijelo proizvodi u pola manje testosterona nego što proizvodi u 20-tima, dok ženama u menopauzi proizvodnja testosterona još više padne. Zapravo se manjak seksualne želje, energije, lošije raspoloženje od kojeg pate žene u menopauzi pripisuju manjoj razini testosterona koji proizvodi ženski organizam.  

Normalne razine testosterona kod žena variraju između 25 i 100 nanograma po mililitru krvi, no što kada vam ta razina zbog promjena u tijelu počne padati? Postoje određeni načini da zaustavite ubrzano starenje organizma, a jedan od načina je da potaknete proizvodnju testosterona, što je vrlo važno osobito za žene koje su navršile 40 godina. Naime, studije su pokazale da samo malo veće količine testosterona mogu pomoći u obnavljanju seksualne želje, povećati razine energije, te mogu općenito povoljno utjecati na zadovoljstvo i zdravlje.

Dakle, pitanje ostaje, kako prirodno potaknuti proizvodnju testosterona?

Vježba, prehrana, stres

Zdrava i uravnotežena prehrana stabilizira hormone u organizmu – hrana bogata vlaknima i mineralima (magnezij i kalij) može vam pomoći u stabilizaciji hormona u organizmu. Tofu, tempeh i drugi proizvodi od soje su izvrsni izvori fitoestrogena, sastojaka koji se u organizmu ponašaju kao blagi estrogen, što pak može olakšati simptome menopauze. Druge namirnice bogate fitoestrogenima su jabuke, višnje, krumpir, riža, pšenica i slatki krumpir, biljka alfalfa.

Trening s težim utezima na veće skupine mišića – Proizvodnja testosterona se povećava kada stavite napor na veće skupine mišića. Zato, kako biste povisili ili zadržali razine testosterona nemojte propuštati trening s utezima. Vježbajte bedra, prsa, leđne mišiće i to s utezima većih težina.

Osigurajte zdrave masnoće u vašoj prehrani – konzumirajte mnogo ribe, maslinovog ulja, orašastog voća i avokado. Omega 3 masne kiseline imaju tendenciju potpomagati proizvodnju testosterona.

Jedite mnogo zelenog povrća – jer je bogato vitaminom E, koji je pak potreban za proizvodnju hormona

Uvedite biljne dodatke prehrani kao što je ginseng – možete ga uzimati u obliku čaja, praha i kapsula.

Jedite hranu bogatu vitaminom C – organizmu je potrebno oko 1000 miligrama vitamina C na dan. Naime, vitamin C pomaže u smanjenju količine enzima, koje proizvodi vaše tijelo, a koji pomaže u promjeni testosterona u estrogen.

Radite na svom seksualnom životu – aktivan seksualni život će vam pomoći u proizvodnji testosterona.

Ograničite uzimanje alkohola – alkohol ometa mnoge prirodne hormonske procese koji se događaju u organizmu. Za vrijeme najgorih epizoda menopauze žene ne bi smjele popiti više od dva decilitra crvenog vina na dan ili jednog žestokog pića. Alkohol utječe na proizvodnju kortizola, hormona nadbubrežne žlijezde koji se pojačano proizvodi za vrijeme stresnih situacija, a koji pak smanjuje razine testosterona. Zbog toga je izbjegavanje stresnih situacija vrlo važno kako biste zadržali zdravu razinu testosterona. Pobrinite se da spavate dovoljno, svaku noć. Uzmite si vremena za odmor i smirenje.

Testosteron i sretan život

Općenito vaša dnevna prehrana ne bi smjela sadržavati više od 40 posto proteina i 15 posto zdravih masnoća (primjerice, u 2000 kalorija koliko je i više nego dovoljno vašem organizmu da normalno funkcionira, ne biste smjeli unijeti više od 800 kalorija koji dolaze od proteina i 300 kalorija masnoća)
Također, morate imati na umu da je unos proteina vrlo važan jer on potiče proizvodnju testosterona i masnoća koje su vitalne za regulaciju hormona.

Općenito, vođenje zdravog života, koji uključuje zdravu prehranu, redovito vježbanje, smanjenje stresa i brigu o fizičkom i psihičkom zdravlju, pomoći će vam da lakše prebrodite sam proces menopauze i da i dalje nastavite svoj život sretni i zadovoljni. Jedan od razloga za vaši bolji i sretniji život biti će hormon testosteron.

(vam)