Neugodan osjećaj

5 simptoma infekcije mokraćnog sustava koje ne smiješ ignorirati

Infekcija mokraćnog sustava nikada nije ugodna, a ovih pet simptoma ne smiješ zanemariti

uti.jpg
Foto: Pexels

Evo ne baš zabavne činjenice - do 60% žena će barem jednom u životu imati infekciju mokraćnog sustava, prema američkom Nacionalnom institutu za dijabetes i probavne i bubrežne bolesti. Infekcija se događa kada bakterije rastu izvan kontrole negdje uz mokraćni trakt (obično mjehur) i to može biti prava bol. Lako je ignorirati simptome infekcije mokraćnog sustava ili ih pripisati nečemu drugome. Taj stalni poriv za mokrenjem sigurno je rezultat previše popijenih kava - sve dok ne postane prava noćna mora. I upravo zato moraš obratiti pažnju na najčešće simptome.

Image

Kako izliječiti upalu mokraćnih puteva?

Simptomi infekcije mokraćnog sustava mogu biti različiti, ovisno o mjestu infekcije. Većina infekcija zahvaća donji trakt, poput uretre i mjehura, i iako je moguće da neka blaga infekcija prođe sama, najsigurnije je posjetiti liječnika kako bi ti pripisao antibiotik. U nekim slučajevima infekcija se može proširiti u gornji mokraćni trakt ili bubrege. To može uzrokovati ozbiljniju situaciju koja zahtijeva liječničku pomoć - i to odmah. Ipak, puno su češći simptomi infekcija donjeg trakta, a na ove moraš posebno obratiti pažnju.

Stalna i hitna potreba za mokrenjem

Osjećaj da stalno moraš mokriti, čak i odmah nakon što si to obavila,jedan je od klasičnih simptoma infekcija mokraćnog sustava. Možda ćeš se i osjećati kao da ne možeš čekati jer ti je toliko sila, a jednom kada sjedneš na WC, ne izađe mnogo. Za to i za gotovo sve ostale simptome infekcija možeš okriviti bakterije. Klice prodiru u tkivo mjehura i uzrokuju upalu. To pak utječe na dvije vrste živčanih vlakana u mjehuru, kaže urologinja Jennifer A. Linehan za Health.

Image
Foto: Pexels

"Ono što se događa je da se mjehur skuplja i isključuje. Bolna vlakna pokreću vlakna pritiska i govore tvom mozgu da moraš ići na WC, ali zapravo ne moraš - tkivo je samo upaljeno, nadraženo i zaraženo. Mjehur zna da ima nešto u njemu i pokušava to izbaciti iz sebe", kaže dr. Linehan.

Osjećaj peckanja dok mokriš

Peckanje tijekom mokrenja snažan je simptom infekcija mokraćnog sustava. A ako se pitaš odakle dolazi, možeš ponovno okriviti bakterije koje uzrokuju upalu koja ometa živčana vlakna u mokraćnom sustavu. "Infekcija i upala pokrenule su sva vlakna, a ne samo tlačna vlakna, a to stvara osjećaj peckanja u mokraćnoj cijevi", kaže dr. Linehan, dodajući da grčevi mjehura također mogu odigrati ulogu. "Mjehur je u stalnom grčenju, a to stvara peckanje", kaže ona.

Image
Foto: Pexels

Zamućena mokraća neugodnog mirisa

Mokraća koja izgleda zamućeno ili mliječno ili ima neugodan miris može biti još jedan znak infekcije. Ovaj simptom može se dogoditi iz nekoliko razloga. Jedno objašnjenje je da bakterija koja uzrokuje infekciju oslobađa proteine i enzime u urin. Druga je mogućnost da se bijela krvna zrnca koja tijelo šalje u borbu protiv infekcije miješaju s mokraćom. Dr. Linehan pak kaže da to nije uvijek pokazatelj da je riječ o urinarnoj infekciji, ali uvijek je najbolje savjetovati se s doktorom.

Image
Foto: Pexels

Ružičasta ili crvenkasta mokraća

Tvoja mokraća može početi izgledati ružičasto ili crveno kad dobiješ infekciju mokraćnog sustava. To je znak da u mokraći ima krvi, kaže Patricia A. Wallace, ginekologinja i urologinja. "Krv u urinu dolazi od određenih bakterija koje se lijepe za stijenku mjehura i uzrokuju diskretne mikrotraume", kaže dr. Wallace za Health.

Image
Foto: Pexels

Krvavi urin nije simptom infekcije koji se javlja kod svih, ali je češći kod mlađih žena. Ako ti se to dogodi, dobro je posjetiti doktora. "Krv u mokraći nikada nije normalna. Pogotovo ako je vidiš golim okom u WC-u ili na maramici. Tada je važno potražiti pomoć", objašnjava dr. Wallace