Znaju li vaša djeca što učiniti ako se vi ozlijedite i trebate hitnu pomoć?

Hrvatska je zatrpana snijegom, a temperature padaju do -10 stupnjeva C ili više, pa su česti i padovi na ledu, lomovi i slične ozljede.

4f2fad2d2aa34

I drugi nesretni slučajevi kao što su, primjerice, otvorene ozljede (porezotine, ogebotine, rane), opekotine, iščašenja, uganuća, napadaji alergije i sl., mogu se dogodititi kada smo kod kuće sami s djecom. Znaju li vaša djeca što učiniti u hitnim situacijama i kako će vam pomoći ukoliko se dogodi nesretni slučaj?

O ovakvim nesretnim situacijama rijetko razmišljamo i doista ih ne treba prizivati. One su po samoj prirodi nesretni slučajevi i ne možemo ih predvidjeti, ali bilo bi dobro imati određeni plan po kojem će se stvari odvijati ukoliko vam se nešto dogodi, a djeca vam mogu pomoći (kada bi znali kako).

Naime, ukoliko vam se nešto dogodi, primjerice, gadno ste se posijekli nožem i trebate na hitnu, djecu nećete moći ostaviti kod kuće same, a voditi ih sa sobom oduzima previše vremena i previše je komplicirano kada vam krv teče kao "iz kabla". Osim toga, s ranjenom šakom ne možete voziti, a druga vam ruka treba kako biste pritisnuli ručnik na ranu i pokušali zaustaviti krvarenje. Ponekad nećete moći ni držati telefon i nazvati hitnu, što za vas mogu napraviti klinci.

Stoga je vrlo važno djecu naučiti sljedeće za eventualne nesretne slučajeve:

1. Napraviti plan s raznim scenarijima (ozljeda, požar, poplava, potres i sl.), a potom djecu naučiti kako ćete ga provoditi tijekom hitnog slučaja i to korak po korak.

2. Naučiti djecu nazvati 112, uz napomenu da se ovaj broj zove samo u određenim slučajevima. Jasno i nedvosmisleno djeci dajte do znanja koje su to situacije u kojima zovemo pomoć na broj 112.

3. Važne brojeve telefona napišite velikim i čitkim slovima na djeci vidljivom i dostupnom mjestu. Na listi neka se nalaze brojevi mobitela roditelja, bake i djeda, hitne, prvih susjeda koji mogu najbrže doći i svih osoba za koje smatrate da bi vam u nesretnim situacijama mogli pomoći.

4. Spakirajte obiteljsku prvu pomoć i stavite je na mjesto na kojem je djeca mogu pronaći i dohvatiti. U njoj neka budu gaze, medicinska traka, antibakterijska mast i ostali pribor za nesretne slučajeve s kojim se djeca ne mogu ozlijediti u slučaju da prčkaju po kutijici za prvu pomoć dok vas nema u blizini. Isto tako, pokažite djeci kako koristiti medicinsku opremu iz kutije za hitnu pomoć.

5. Broj hitne pomoći 112 možete i umemorirati u mobitel i djeci pokazati kako ih nazvati pritiskom na samo jednu tipku.

6. Naučiti djecu kako se predstaviti i reći kućnu adresu (s napomenom da to ne otkrivamo nikome osim dobrim tetama iz hitne).

Nitko ne želi razmišljati o nesretnim slučajevima koje se događaju u vlastitu domu, ali bolje se odmah suočiti s mogučnošću da se to dogodi, nego biti potpuno nepripremljen. Spomenuti koraci mogu doista biti od velike pomoći. Neka su djeca spasila ukućanima život kada su znala kako postupiti u hitnoj situaciji.