Žgaravica se u nekom trenutku javlja kod većine budućih mama (obično počinje u prvom ili drugom tromjesečju trudnoće i nastavlja se do poroda) zbog progesterona, hormona koji opušta mišiće u trudnoći, a također opušta želučane ventile koji zadržavaju kiselinu iz jednjaka. Osim toga, rastuća maternica pritišće želudac i zbog tog pritiska sadržaj želuca vraća se u jednjak gdje želučana kiselina oštećuje sluznicu i uzrokuje bolove.
Na svu sreću, postoje sigurni, učinkoviti načini da se to zaustavi.
Jedite manje obroke i polakše
Ako patite od jutarnje mučnine, način jedenja više puta po malo vjerojatno nije problem. Ali ako je vaš apetit zdrav, svakako izbjegavajte jesti toliko da se osjećate puno. Baš kao i kad niste trudni, pretjerano napunjen želudac može pridonijeti žgaravici. Umjesto tri obroka dnevno, isprobajte pet ili šest manjih obroka.
Usporite
Trpanje hrane također može dovesti do žgaravice i izazvati probavne smetnje. Pokušajte se opustiti i uživati u jelima, što će vam također pomoći da izbjegnete prejedanje. I, dobro prožvačite hranu. Ako hranu temeljito prožvačete, lakše i brže ćete je probaviti.
Umjereno i s tekućinama
Umjesto da popijete veliku čašu mlijeka uz večeru, bolje je da samo malo pijuckate za vrijeme obroka. Pijenje za vrijeme hranjenja uzrokovat će da se želudac još jače raširi i moguće je izazivanje dizanja sadržaja želuca u jednjak. Tekućine pijte između obroka.
Pratite što vam škodi
Masti, kofein, čokolada, citrusi - trudnicama sa žgaravicom obično se savjetuje da izbjegavaju sve to. Ali ono što uzrokuje refluks u jednoj ženi možda neće biti okidač za drugu.
Umjesto da izbjegavate određenu hranu, radije pratite što vam škodi i to onda izbjegavajte. Svi smo mi drugačiji. Neke trudnice mogu jesti začinjenu meksičku hranu ili špagete Carbonara bez ikakvih štetnih posljedica.
Na što morate obratiti malo više pažnje?
1. Pivo, vino i druga alkoholna pića
2. Mlijeko
3. Kava i sve vrste Cola
4. Čokoladu
5. Gazirana pića
6. Prženu i masnu hranu
7. Agrume i sokove (kisele)
8. Mentu
Gravitacija i savjeti za spavanje
Kod pečenja žgaravice svaki dobar savjet može biti zlata vrijedan. Kada imate problema, koristite gravitaciju u svoju korist. Kada stojite, kiselina će se lakše vratiti u želudac. Ako je moguće nemojte ležati tako dugo dok vam žgaravica ne prođe. Također, nemojte prileći nakon obroka, prigibati se ili jesti dva do tri sata prije spavanja kako biste spriječili da vam se javi u noći.
No, ako niti to ne pomaže, uzdignuto uzglavlje u krevetu bi moglo pomoći ili primjerice spavanje na lijevom boku. Naime, kada legnete na lijevu stranu, želudac se objesi u stranu dalje od donjeg sfinktera, pa je i sadržaj želuca dalje.
Samo udobna odjeća
Uska odjeća koja steže samo će pogoršati stvari jer će stvarati pritisak na već stisnut abdomen. Nosite udobnu, širu odjeću, koja vam ne steže područje trbuha.
Pokušajte s đumbirom
Neke žene smatraju da đumbir - čaj, sok ili čak bomboni od đumbira mogu pomoći smiriti želudac. Ovaj začin može se boriti protiv mučnine i povraćanja, koji često idu ruku pod ruku sa žgaravicom.
Iako nema mnogo znanstvenih dokaza da je đumbir lijek za sve ove probleme u trudnoći, stručnjaci kažu kako đumbir slobodno možete konzumirati kada ste trudni.
Uzmite u obzir antacid
Ako svi ovi savjeti ne pomognu, razmislite o antacidima koji se kupuju u ljekarni, ali naravno u dogovoru s liječnikom.
Antacidi koji sadrže kalcij ili magnezij trebali bi biti sigurni za trudnice. U stvari, dodatni kalcij u antacidima je dobar za mame i bebe. No, izbjegavajte antacide koji sadrže aluminij jer može uzrokovati zatvor i biti toksičan u visokim dozama. Izbjegavajte i natrijev bikarbonat (sodu bikarbonu) - ona može uzrokovati oticanje.