
Želiš odgojiti mentalno snažno dijete? Nemoj mu govoriti 'da će sve biti u redu'

Zapravo, istraživanje objavljeno u časopisu
Dječje reakcije često se čine prevelike s obzirom na okolnosti. Ali ako govoriš djetetu ovakve rečenice: "Smiri se! To nije velika stvar" ili "Nemoj se bojati. Sve će biti u redu", to će biti loše za dijete.
Uspješni roditelji ne preuzimaju odgovornost za ono što djeca osjećaju. Umjesto toga daju im alate pomoću kojih uče djecu da prepoznaju i nose se s emocijama. Aktivno im pomažu jer su svi različiti, jedno dijete će više voljeti bojati dok je tužno, dok će drugo slušati muziku.
(
Kad god dijete zaboravi napraviti svoj zadatak ili se bori s ocjenama, pametni roditelj uključi dijete u rješavanje problema. Ovo je često pitanje: "Što bi ti pomoglo da budeš više odgovoran?" i onda zajedno razviju plan. To ne znači da djeca nemaju posljedice zbog svog ponašanja - sigurno imaju. Ali roditelji su fokusirani da ih nauče da rade bolje sljedeći put, umjesto da se srame što nisu postigli svoj cilj.
Pametni roditelji pogrešku pretvaraju u priliku. Pogreške i prirodne posljedice mogu biti odlični učitelji u životu. Bez obzira radi li se o tome da je dijete zaboravilo svoju bocu vode ili će čekati do posljednje sekunde prije nego započe pisati zadaću - pametni roditelji ne spašavaju svoju djecu. Umjesto toga, pomažu svojoj djeci da nauče kako bolje u budućnosti.
Pametni roditelji daju djeci priliku da vježbaju svoje vještine, ali i dopuštaju da se osjećaju nelagodno. To ne znači da ih izlažu lošoj okolini, ali ne rješavaju njihovu dosadu, razočaranja i ponekad frustracije. Stoga ne govore djeci "da ne osjećaju strah" nego ih potiču da se "osjećaju hrabro". Njihova djeca uče samopouzdanje te kako se nositi s nelagodom i uče da mogu činiti stvari i kada nemaju volje.