Kada se zabrinuti
Kao novi roditelj uvijek ćete biti u potrazi za ponekim bebinim osmjehom koji će vas uvjeriti da je vaše dijete sretno, zdravo i da je s njim sve u redu. Ona druga, malo manje ugodna stvar, koju ćete također morati redovito pratiti je bebina stolica. Kada ju beba ima redovno, to je znak da uzima dovoljno hrane. Zato je razumljiva roditeljska zabrinutost oko izostanka stolice. Ako vam se čini da bi to mogao biti zatvor, obratite pozornost na sljedeće.
Važno je napomenuti da kod beba učestalost stolice može varirati iz jedne u drugu krajnost. Neke isključivo dojene bebe mogu ju imati poslije svakog podoja, dok je kod drugih i 14 dana bez stolice normalno. Jednostavno, iskoriste sve što su podojile i nemaju ništa za izbaciti.
Konzistencija je ključna u definiranju zatvora kod dojenih beba. Umjesto tekuće ili kašaste stolice, zatvor rezultira stolicom nalik malim glinenim kuglicama – iako se izuzetno rijetko događa isključivo dojenim bebama.
Druga je stvar s bebama hranjenim dojenačkom formulom. Njihova stolica mora biti redovna i izostanak od tjedan i više dana je neprihvatljiv. Kada počne bebina dohrana i uvođenje krutih namirnica, roditelji trebaju biti spremni na promjenu učestalosti, oblika, ali i boja stolice. Kao neki referentni okvir se uzima da bebe do 6 mjeseci starosti imaju u prosjeku 3-4 stolice dnevno, a nakon uvođenja dohrane se one smanjuju na jedno pražnjenje dnevno.
Roditelji često zbog produljene odsutnosti stolice sumnjaju na konstipaciju i to svakako može biti točno. U prvim danima bebina života osobitu pozornost treba obratiti na sadržaj pelene. Ako dijete do petog dana života nije imalo barem nekoliko svijetlih žutih stolica (ne tamno zelenih i smeđih), postoji mogućnost da nešto nije u redu – bez obzira bilo dijete na formuli ili majčinom mlijeku. Izostanak zlatno-žute stolice obično ukazuje na to da beba ne dobiva dovoljno hrane.
Učestalost nije jedina značajka koja definira zatvor. Ako beba mora ulagati posebne napore pri obavljanju nužde koji su naočigled bolni, to također može biti do zatvora. Ovo može uzrokovati krvarenje unutar analnog kanala koje ćete primijetiti kao tanke svjetlo-crvene krvave niti u stolici.
Što uzrokuje zatvor?
Iako je rijetko da bebe na potpuno tekućoj prehrani dožive zatvor, može se dogoditi. Ovo je puno vjerojatnije kod beba hranjenih adaptiranim mlijekom. Formula, za razliku od majčinog mlijeka, ima veću tendenciju da stegne dojenačku stolicu. Također, ako beba ima intoleranciju na mlijeko ili njegove proteine, to može rezultirati zatvorom. Zbog ovoga zatvor mogu prouzročiti, kako formula, tako i majčino mlijeko zbog prehrane koju majka konzumira, što na koncu dolazi i do djeteta.
Kada beba navrši šest mjeseci, pedijatri najčešće daju roditeljima zeleno svijetlo za početak dohrane. Ono što dijete jede uvelike će odrediti i kakvu će stolicu imati. Zato dohranu valja započeti s neutralnim povrćem, tipa tikvice ili mrkvice, a zatim nastaviti sa sezonskim voćem iz podneblja u kom živite, dok su riža, banane i slične namirnice vrlo nepovoljne za sami start.
Kako ga liječiti?
Kod malih beba rješenje može ležati u izmjeni majčine prehrane ili promjeni proizvođača dojenačke formule. Čvrsta hrana koja češće uzrokuje zatvor, također može i liječiti zatvor. Neke vrste voća i povrća poput krušaka, šljiva i brokula – mogu stvari vratiti u normalu.
Kada korekcije prehrane ne donose očekivano rješenje, prije poduzimanja drugih koraka najbolje se konzultirati s pedijatrom. Liječnik će vam možda predložiti rektalnu stimulaciju uz pomoć rektalnog termometra, koja obično rezultira stolicom u roku nekoliko minuta. Drugi mogući izbor koji će vam vjerojatno ponuditi su glicerinski čepići. Postoji mogućnost da vam ponudi i neki od, na tržištu dostupnih, probiotika ili laksativa prihvatljivog za djetetovu dob.
Rad djetetovih crijeva, pa tako i stolicu možete potaknuti i nježnom vježbicom u kojoj bebinim nogicama simulirate vožnju biciklom.