Zašto adolescenti počinju pušiti? Zato što su im ovisnost „prenijeli“ roditelji pušači

Što više vremena dijete provodi s roditeljima ovisnicima o pušenju, vjerojatnije je da će u mladosti ne samo konzumirati cigarete, već postati strastveni pušač, upozorenje je skupine znanstvenika, pedijatrijskih stručnjaka, s Lombardi Centra za razumijevanje raka u Georgetownu

ID-100104670

. Studija među prvima ukazuje na potencijalni, međugeneracijski utjecaj roditelja pušača na svoju djecu u adolescentskoj dobi po pitanju pušenja. Prestanak pušenja roditelja u ranoj fazi života djeteta ključan je za prevenciju navike pušenja u sljedećoj generaciji. Docentica onkologije i voditeljica studije istraživanja u Lombardi Centru, Darren Mays smatra da je teško odvratiti djecu od pušenja, ako su jedan ili oba roditelja ovisni o cigaretama, te da djeca često slijede model ponašanja koji viđaju kod kuće. Isto tako ističe da ovisnost o nikotinu karakterizira velika želja za pušenjem, korištenje veće doze nikotina kako bi se postigao željeni učinak te osjećaj ugode.

Studija podupire potrebu pedijatrijskih klinika i ambulanti da se pozabave navikama pušenja pacijenata i njihovih roditelja te pružaju pomoć roditeljima koji žele prestati pušiti. Glavni autor studije, profesor onkologije i zamjenik direktora Shroderovog instituta za duhanska istraživanja u Washingtonu, Raymond Niaura, ističe da je ova studija jedna od najopsežnijih analiza rizika pušenja kod adolescenata koja se odnosi na obiteljski život. Rezultati koji pokazuju da izloženost djece roditeljskoj ovisnosti o nikotinu postaje ključni faktor koji utječe na međugeneracijsko prenošenje navike pušenja su zastrašujući i upadljivi, ali isto tako ukazuju na put koji vodi smanjenju tog rizika.

Studija je nastala kao nastavak globalnih istraživanja na tu temu. Grupu od 400 roditelja i njihove djece od 12 do 17 godina ispitivalo se na početku istraživanja, nakon godinu dana i nakon 5 godina. Zaključak je pokazao da duža izloženost djece pušenju roditelja povećava rizik razvoja navike pušenja djece u adolescenciji ili samo eksperimentiranje sa cigaretama. Socijalno učenje igra važnu ulogu u međugeneracijskom prijenosu navike pušenja i postaje ključ da djeca nauče od roditelja pušača da je pametno i moguće prestati pušiti.