Roditelji ovo stanje najčešće izjednačavaju s prehladom, no ostaju zbunjeni njime s obzirom na to da do curenja iz nosa ne dolazi već sve ostaje na otežanom disanju koje na prvi pogled djeluje kao posljedica prehlade.
Ako novorođenče dobije prehladu, nosić će mu curiti na sličan način kao i kod starijeg djeteta ili odrasle osobe. Ako nos ne curi, to je jasan signal roditeljima da dijete zapravo nije bolesno već se radi o normalnom i uobičajenom začepljenju nosa kod malog djeteta.
Ako se otežano i piskutavo disanje nastavi kroz duži period moguće je da dijete pati od suženja nosnih puteva i tada je potrebno potražiti pomoć liječnika. Osim što takav problem ometa normalno disanje, može utjecati i poremećaj kod hranjenja i dobivanja na težini. Naime, ako pravilno ne diše, dijete neće biti u mogućnosti ni pravilno jesti, bilo dojenjem ili na bočicu.
Većina djece imaju začepljeni nosić prvih nekoliko mjeseci života, a najčešći razlozi su:
1. U majčinu trbuhu fetus se nalazi u amniotskoj tekućini. Dio tekućine prilikom porođaja ulazi u djetetov nosić i potrebno je neko vrijeme kako bi se putevi pročistili.
2. Novorođenčad ne diše redovito. Periodi disanja kod novorođenčeta sastoje se od nekoliko plitkih udisaja koje poprati pauza nakon koje slijedi dubok udisaj. Upravo ti dublji udisaji mogu stvoriti turbulencije u njihovim nosnim putevima, koji mogu uzrokovati otežano i piskutavo disanje.
3. Bebe često povraćaju ili pljuju hranu, koja je u prvim mjesecima tekuća odnosno najčešće je to majčino mlijeko. Iako većina povraćenog mlijeka izlazi na njihova usta, dio ponekad i "zaluta" u nosne puteve. Ovo može znatno utjecati na začepljene nosa i poremećaj disanja.
4. Bebin nos je kao i kod odraslih pripremljen na ulazak prašine i sličnih čestica u organizam te od rođenja sadrži dlake i proizvodi sluz. Kada u organizam pojačano ulaze čestice prašine uzrokuju začepljenje nosa.
5. Novorođene bebe premalene su da bi šmrcale ili bile sposobne pročistiti dišne putove. Jasno, bebe mogu kihati kao i odrasli, ali to nije dovoljno da bi si olakšale disanje.
6. Novorođenčad može disati isključivo na nos. Doslovno, bebe nisu sposobne disati na usta tijekom prvih nekoliko mjeseci života. Bebe imaju uske dišne prolaze i potrebno im je pristupati s oprezom. Pripazite da ne koristite lijekove bez nadzora liječnika. Misleći da ćete pomoći svom djetetu, mogli bi napraviti upravo suprotno. Korištenjem sredstava za odčepljenje nosa, moglo bi doći do još većeg oticanja djetetovih dišnih puteva što u konačnici može dovesti do težih respiratornih problema. Djetetov nosić nikad nemojte pokušati odčepiti bez suglasnosti liječnika.
Iako roditelje uglavnom zabrinjava djetetov konstantno začepljeni nosić, pedijatri će vam gotovo uvijek savjetovati da ne radite ništa po pitanju pomaganja djetetu, već da ga ostavite da se stvari riješe same od sebe. Ako dijete redovno i dobro napreduje, nema potrebe činiti ništa. Ako primjećujete probleme s disanjem, posebno kod hranjenja, svakako potražite savjet liječnika.