Bez upozorenja, krvni tlak naizgled zdrave trudnice naglo poraste, pa ako se pravovremeno ne reagira i porodi trudnicu, beba može umrijeti. Procjenjuje se da tijekom svake godine više od 76 000 žena umre zbog preeeklampsije. Nitko ne zna njezin uzrok ni način kako je spriječiti. Prema najnovijim studijama, preeklampsiju, kao i Alzheimerovu bolest, Parkinsonovu bolest i bolest kravljeg ludila, uzrokuju krivo strukturirani i skupljeni proteini.
Što je preeklampsija?
Preeklampsija je poremećaj do kojeg dolazi u trudnoći, tijekom ili nakon poroda (unutar 48 sati nakon poroda) kod 5 do 8 posto trudnica, najčešće prvorotkinja. Često se javlja nakon 20. tjedna trudnoće, najčešće nakon 37. tjedna trudnoće, a ključni simptomi su povišeni krvni tlak (viši od 140/90) i povišena razina proteina u mokraći.
U rizičnu skupinu žena, kod kojih postoji mogućnost za preeklampiju, spadaju žene koje pate od kroničnog visokog tlaka, žene koje su imale prekomjernu tjelesnu težinu prije trudnoće, prvorotkinje, trudnice ispod 18 i iznad 35 godina, žene s poviješću policističnih jajnika, trudnice koje nose blizance ili trojke, dijabetičarke te žene koje pate od bolesti bubrega, lupusa, reumatskog artritisa ili neke druge autoimune bolesti.
Simptomi preeklampsije su, u prvom redu, viši krvi tlak te povišena razina proteina u mokraći te oticanje lica i ruku, teška glavobolja, zamućeni vid, osjetljivost vida na svjetlost, bol u predjelu trbuha, nagli porast težine, bol u prsima koja uzrokuje "nedostatak" daha, niska razina trombocita u krvi, oslabljena funkcija jetre što uzrokuje povraćanje i mučninu, odvajanje posteljice od stijenke maternice što uzrokuje vaginalno krvarenje, bol u maternici ili smanjenju aktivnost fetusa.
Teška preeklampsija može utjecati na mnoge organe i izazvati ozbiljne ili čak po život opasne probleme.
Čim trudnica prepozna navedene simptome, trebala bi potražiti medicinsku pomoć jer zakašnjelo liječenje preeklampsije može dovesti do eklampsije (napadaja) koja uzrokuje gubitak svijesti, komu pa čak i smrti majke i djeteta.
Za preeklampsiju ne postoje testovi koji bi je na vrijeme otkrili, ali kontroliranjem krvnog tlaka, promjenom načina života (smanjeno uzimanje soli, redovita fizička aktivnost, reguliranje tjelesne mase), razgovorom s liječnikom o rizicima povišenog tlaka u trudnoći i konzultacijom o dozi lijekova protiv visokog tlaka tijekom trudnoće poduzimate sve mjere prevencije kako bi je izbjegli tijekom trudnoće.
Jedini "lijek" za preeklampsiju je porod djeteta i posteljice. Nekoliko dana nakon poroda, krvni tlak i razina proteina u mokraći se normaliziraju.
Zapamtite, tijekom trudnoće redovito odlazite na kontrolne preglede, izbjegavajte alkohol i cigarete te se konzultirajte s liječnikom i o uzimanju lijekova za koje nije potreban recept.