tjedna trudnoće.
Povećana razina hormona progesterona smanjuje mišićni tonus mokraćnog kanala i uzrokuje njegovo opuštanje. Sve veća maternica trudnice može pritiskati mjehur i mokraćovode i otežati protok urina, čime se povećava šansa da se bakterije nakupe i pričvrste za sluznicu prije nego što se isperu.
Infekciju najčešće uzrokuje bakterija s kože, vagine ili rektuma, koja uđe u mokraćnu cijev i putuje prema gore. Najčešće se zaustavi u mjehuru i tamo se razmnožava, uzrokujući upalu. Bakterija Escherichia coli najčešći je uzročnik infekcije urinarnog trakta.
Ako se urinarna infekcija ne liječi, može doći do infekcije bubrega, jedne od najčeščih ozbiljnih medicinskih komplikacija tijekom trudnoće. Osim povećanog rizika od preuranjenog porođaja ili rođenja bebe s manjom tjelesnom težinom, infekcija bubrega povezuje se i s povećanim rizikom od pobačaja i smrti novorođenčeta.
Stoga je iznimno važno da se infekcija urinarnog trakta pravovremeno i na pravi način liječi kako ne bi naštetila bebi i mami. Ako se pokaže da trudnica ima infekciju, liječnik će joj propisati kuru antibiotika, skupinu koja je sigurna za nju i za bebu. Izbor antibiotika i dužina liječenja ovisi o povijesti bolesti i tipu bakterije koja je uzrok infekcije, što će pokazati nalaz urinokulture. Nakon uzimanja antibiotika poželjno je ponavljati urinokulturu u redovnim intervalima tijekom trudnoće.
Znakovi i simptomi urinarne infekcije
- Bol i peckanje za vrijeme mokrenja; - Učestalo mokrenje, češće nego obično; - Krvav ili sluzav urin; - Bol i grčevi u donjem dijelu trbuha; - Osjećaj boli za vrijeme seksualnog odnosa; - Hladnoća, znojenje, vrućica, inkotinencija; - Buđenje noću zbog mokrenja; - Promjene u količini mokraće: mokrite više ili manje; - Zamućen urin, neobičnog, jakog mirisa; - Bol, pritisak ili osjetljivost područja gdje se nalazi mjehur; - Ako se bakterije prošire na bubrege, možete osjetiti jaku bol u leđima, studen, groznicu, mučninu i povraćanje.
Kako prevenirati urinarnu infekciju
- Pijte najmanje 6 – 8 čaša vode dnevno; povećajte unos jogurta; - Pijte nezaslađeni sok od brusnica i borovnica; - Izbjegavajte rafiniranu hranu, zaslađene voćne sokove, kofein, alkohol i šećer; - Uzimajte C vitamin, beta karoten i cink, no prije se obvezatno posavjetujte sa svojim liječnikom; - Mokrite kad god osjetite potrebu i budite sigurni da ste u potpunosti ispraznili mjehur; - Mokrite prije i poslije spolnog odnosa; - Izbjegavajte spolne odnose ako koristite antibiotike; - Nakon mokrenja lagano posušite genitalno područje, nemojte ga trljati i držite područje čistim; - Pobrinite se da se brišete od naprijed prema natrag poslije velike nužde; - Za pranje intimnog područja korisitite vodu i sapun s kiselom pH-vrijednosti; - Ne koristite jake sapune, gelove za tuširanje, antiseptičke kreme, ženske higijenske sprejeve i pudere; - Svakodnevno mijenjajte gaćice i izbjegavajte uske hlače; - Nosite pamučno donje rublje; - Izbjegavajte kupanje i namakanje u kadi.