Važno je da svojoj bebi pružite potrebnu utjehu, a da bi to mogli i smirili plač, potrebno je potražiti neke znakove koje beba pokazuje, a koji mogu sugerirati na problem koji ju je zapravo otjerao u plač.
Prosječno novorođenče plače ukupno oko dva sata dnevno. Saznajte zašto bebe plaču i kako ih možete utješiti i zaustaviti suzice.
Dekodirajte suze
Novorođenče koje plače, zapravo vam želi nešto reći. Vaš posao je da otkrijete što i da se pobrinete da je problem otklonjen. Najčešći uzroci plača su:
Gladan sam / Gladna sam
Većina beba jede svaka dva do tri sata i tako non-stop, od 0 do 24 sata. Neke od njih postanu ljutite kada osjete glad. Ponekad će u trenutku hranjenja biti i pomalo pohlepne i zajedno s majčinim mlijekom ili hranom iz bočice progutati malo zraka, što pak može izazvati bljuckanje, zarobljene plinove i nove runde plača. Kako bi se ovakvi scenariji izbjegli, trebalo bi uvesti rutinu u hranjenje, te napraviti male pauze ukoliko beba počne gutati zrak zajedno s mlijekom.
Moram se podrignuti
Tijekom i nakon svakog hranjenja, dajte bebi vremena da se podrigne. Čak i kada se podrigne nakon obroka, možda će je zarobljeni zrak i dalje mučiti, što je vrlo česti uzrok plača. Ukoliko beba neutješno plače, pokušajte je podignuti i nježno tapšati po leđima dok ne izbaci taj zločesti zrak iz trbuha. Osim zraka u želucu, bebu mogu mučiti i plinovi usljed probave i/ili grčevi.
Mokra mi je pelena
Popiškana ili pokakana pelena smetat će bebi i ponekad je natjerati u plač. Ukoliko vidite nervozu popraćenu cendranjem, koja se pretvara u plač, provjerite je li pelena čista i suha. Provjeru pelena radite češće tijekom dana.
Umoran sam / Umorna sam
Umorna beba zapravo je razdražljiva beba. Uzmite u obzir da prosječna beba spava oko 16 sati dnevno i da će nekih dana imati potrebu spavati još i duže. Ako ste eliminirali probleme s gladi, čistoćom, plinovima i slično, sljedeći najvjerojatniji razlog plača je umor.
Radije bih bio/bila štrudla
Neke bebe osjećaju se sigurnije kada su čvrsto zamotane u maramu ili dekicu. Ako sumnjate da je to uzrok plača, pokušajte novorođenče umotati u omiljenu mekanu dekicu i ostaviti da se uljuljuška u san.
Želim se kretati
Ponekad će bebi biti dovoljno da je uzmete u naručje, ljuljuškate i prošetate s njome po stanu i odmah će se smiriti. U drugom slučaju, možda će suze zamijeniti samo promjena položaja ili oslobađanje rukica i nogica iz zamotuljka u koji ste položili bebu. U "težim" slučajevima napada plača morat ćete spakirati svoju buhtlicu u kolica i raditi krugove, pa čak i paliti automobil i krenuti s njome na vožnju gradom dok ne zaspi od tihog zujanja motora.
Usamljen sam / Usamljena sam
Samo jedan pogled na vaše lice, slušanje vašeg glasa ili maženje s mamom ili tatom, može zaustaviti suze. Nježno šaptanje i milovanje bebe, dio je svakog obreda tješenja, a ponekad će samo to biti i dovoljno bebi koja se jednostavno osjećala usamljeno u svome krevetiću.
Vruće mi je / Hladno mi je
Kada joj je vruće, beba osjeća priličnu neugodu. Isto vrijedi i za bebu kojoj je hladno. Ovaj problem brzo se rješava dodavanjem ili micanjem odjeće.
Želim nešto sisati
Sisanje je urođeni refleks, pa je stoga i za mnoge bebe velika utjeha i sredstvo smirivanja. Ukoliko nije gladna, možda vaša beba samo želi nešto za sisanje u ustima. Duda ili razne gumene žvakalice (osobito ako zubići već traže svoj put van) smirit će njezin plač u sekundi.
Dosta mi je
Previše buke, previše ljudi, previše pokreta u njezinom vidnom polju i drugih stimulacija, neke bebe tjera u plač. U tom slučaju, bebicu treba premijestiti u mirniju okolinu i raznolike zvukove zamijeniti samo jednim - ili vašeg glasa ili tihog zujanja (sušilo za kosu, usisavač i sl.).
Jednostavno je to doba dana
U svakodnevnom druženju s bebom primjetit ćete faze plakanja u točno određenim trenucima dana. Već ćete unaprijed znati kada vas očekuje nervozica, nemir ili glasan plač. Mame kažu da se taj "standardni" plač obično događa u kasno popodne ili rano predvečerje. Zašto? Ne zna se.
Boli me trbuščić
Ukoliko dojite bebu, okus vašeg mlijeka bit će svakog dana drugačiji, a ovisno o tome što ste pojeli ili popili tog dana. Ukoliko posumnjate da određena hrana ili piće ne odgovaraju bebi u smislu da je hranjenje ostavlja nezadovoljnom i uplakanom, pokušajte te namirnice izbaciti iz prehrane i tako testirati utrok plača. Možda doista primjetite razliku.
Je li samo nemirna i razdražljiva ili beba ima kolike?
"Dojenačke kolike" su učestalo, iznenadno javljanje bolova i jaki, neutješni plač kod inače zdravih beba. Najčešće se prvi puta javljaju nekoliko tjedana nakon rođenja i prestaju nakon 3. mjeseca. Plač kod kolika započinje iznenadno i bez nekog vanjskog ili vidljivog razloga. Tijekom takvih epizoda, bebu je doista teško utješiti i rijetko kome uspjeva zaustaviti navalu plača.
I dalje nije u potpunosti rasvijetljeno što uzrokuje dojenačke kolike, a malo je i opcija liječenja. Ukoliko ste zabirnuti zbog kolika, najbolje je konzultirati se s pedijatrom koji će utvrditi je li dijete inače, neovisno o kolikama, zdravo te vam pokazati kako postupiti kod pojave tih jakih bolova i plača.
Pobrinite se i za sebe
Većina mama ne može trpiti dugotrajni plač svojeg sunašca niti slušati bolne dozive u pomoć koje beba svojim plačem zapravo traži. No vrlo je važno da mama ostane smirena i bude čvrsta dok brine o uplakanoj bebici. Evo nekoliko savjeta:
Uzmite pauzu
Kada ste učinili sve što ste mogli, a beba i dalje plače, zamolite partnera ili nekog drugog člana obitelji da preuzme bebicu na neko vrijeme. To vrijedi i općenito. Pokušajte se ponekad barem na sat vremena odvojiti od bebe i posvetiti se nečem drugom, kako bi obnovili energiju i umirili brigu koju osjećate vezano za dobrobit svoje bebe.
Pokušajte živjeti zdravo
Formulu već znate - zdrava prehrana (bez velikih količina rafiniranih masnoća, šećera i soli), tjelovježba, dovoljno sna, redoviti pregledi i izbjegavanje poroka.
Zapamtite - sve ovo će proći
Plač bebe i uzroci plača koje ne možete dokučiti te nemoć koju zbog toga osjećate, sve je to privremeno. Sve će ubrzo proći i dijete će vam samo znati pokazati u čemu je problem, pa uskoro i reći. Beba će najviše plakati u drugom mjesecu starosti, a kasnije sve rijeđe i iz razloga koji će vam biti poznatiji.
Kada zvati doktora?
Ukoliko posumnjate da plač ima neki ozbiljniji razlog ili uzrok ili pak novorođenče ne jede, ne spava i ponaša se neobično, nazovite pedijatra i obavezno odvedite bebu na pregled. Postoje "normalne" suze i "manje normalne" suze.
Isto tako, važno je prepoznati svoje vlastite granice. Ukoliko vas bebin plač tjera u očaj i zbog njega gubite kontrolu, stavite bebu u sigurno okruženje (npr. kolijevku ili kolica), otiđite u drugu prostoriju, skockajte se, umijte, duboko udahnite pet puta i vratite se smirena te pokušajte sve ispočetka - otkriti što je uzrok plača i pokušati smiriti bebicu.