Peckanje u jednjaku i dizanje želučane kiseline, bolovi u trbuhu i neugoda u ustima, poznati su osjećaji kojih se želimo što prije riješiti.
Ako se pitate "Zašto se to baš meni mora događati?", odgovor je - zato što su vam u organizmu povišene razine hormona progesterona. Njegova je uloga da opusti stjenku maternice koja se mora širiti, no usput taj hormon omekšava i mali kružni mišić između želuca i jednjaka. A njegova uloga je da sprječava vraćanje i dizanje sadržaja želuca natrag u jednjak.
[PROČITAJ: Žgaravica u trudnoći]
S obzirom da trudnicama na raspolaganju nije puno lijekova i bolje ih je izbjegavati dok je beba u razvoju, neke sitne promjene u načinu života, mogu poboljšati situaciju sa žgaravicom. Ako već neće nestati, možda će se umanjiti ili rjeđe pojavljivati.
Soda bikarbona
Stari narodni lijek protiv svih vrsta probavnih tegoba naročito je učinkovit za žgaravicu jer neutralizira kiseline u želucu. Za svaki slučaj pitajte liječnika u kojoj količini je smijete konzumirati u trudnoći, a ovisno o jačini same žgaravice.
Uspravni položaj
Vjerojatno ste primijetila kako se žgaravica naročito pogoršava prije spavanja i tijekom noći. To je zato što kiselina probije svoj put u jednjak puno lakše kada ste u horizontali. Zato se nakon jela malo prošetajte ili sjednite uspravno u stlcidok želudac ne odradi svoje.
Đumbir
Ne samo da čini čuda za vaš imunitet, đumbir će također pomoći u regulaciji želučane kiseline. Iako je na prvu ljutkast i jak sam po sebi, korijen đumbira neće izazvati još već tegobe, već će sanirati eventualne iritacije izazvane žgaravicom. A dobar je i protiv mučnina. Najbolje ga je konzumirati u obliku toplog čaja.
Lagana prehrana
Ako ne možete zamisliti obrok bez čilija, papričice, tabasco umaka, papra, češnjaka ili feferona, onda budite sigurni da ćete stalno patiti od žgaravice. Isto vrijedi i za jako masna i duboko pržena jela. Izbor za vas i vašu bebu neka budu voće, povrće, žitarice, jogurt, orašasti plodovi i druge zdrave namirnice. Posebno su učinkoviti bademi koji umiruju žgaravicu unutar pola sata.
Začini
Ako ipak obožavate začine, oni koji vam mogu pomoći u ublažavanju simptoma žgaravice su: kurkuma, cimet i kandamon. Kurkuma ide dobro s rižom i krumpirom te raznim umacima, a cimet i kandamon slobodno skuhajte u čaju.
Napitci
Mnoge trudnice kažu da im kod žgaravice pomažu obična voda, mlijeko, čaj od kamilice, čaj od mente, banana shake, mineralna voda ili donat mg. U svakom slučaju možete ih isprobati redom i vidjeti funkcionira li koji od njih i za vas.
Jesti sporije
Ako ne znate kako jesti sporo, pokušajte to osvijestiti i izvježbati se. Naime, kada duže žvačete hranu i sporije je unosite u želudac, svojoj probavi pomažete da ju na optimalan način iskoristi. Sporo i umjereno jedenje može umanjiti i vraćanje hrane i kiseline u jednjak.
Manji obroci
Kao što je spomenuto u prethodnoj točki, manji i češći obroci dobra su prevencija protiv žgaravice. Logično je da će prenatrpani želudac puno brže i neugodnije potisnuti višak u jednjak i izazvati neugodno peckanje, nego obrok koji taman stane i spreman je putovati prema tankom crijevu (a ne prema gore).
Povišeni jastuk
Žgaravica je najgori neprijatelj noću, pa je već poznato da ju smanjiti ili spriječiti može podizanje jastuka, odnosno glave, odnosno položaja spavanja. Možda vam isprva neće odgovarati, ali brzo se čovjek navikne na ugodno spavanje bez peckanja u jednjaku.
Pomoć liječnika
Ako su žgaravice toliko jake i neugodne da vam umanjuju apetit, remete san do iscrpljenosti ili pak vas na bilo koji način sprječavaju da se normalno hranite, potražite pomoć i savjet liječnika. Danas na tržištu postoje razni lijekovi za žgaravicu, ali ih ipak nemojte uzimati na svoju ruku.