Trudnice bi ipak trebale u potpunosti izbjegavati tunu?

Neprofitna američka organizacija za zaštitu potrošača Consumers Union svakog mjeseca objavljuje stručnu publikaciju Consumer Reports, odnosno rezultate neovisnih istraživanja proizvoda koji se nude potrošačima u SAD-u, ali i diljem svijeta

ID-100135828

. U broju za listopad Consumer Reports donosi veliko potrošačko izvješće o prisutnosti žive u ribljim proizvodima. U izvješću stoji da bi trudnice trebale izbjegavati sve vrste tune i sve proizvode od tune tijekom trudnoće zbog rizika od izloženosti živi. Bebe koje su u majčinom trbuhu bile izložene živi preko hrane, mogu imati različita oštećenja mozga te probleme s vidom i sluhom.

Ova je organizacija odlučila preispitati preporuke Američke agencije za hranu i lijekove, njihove brojke i napraviti vlastito istraživanje o živi prisutnoj u ribama, odnosno u tuni.

Naime, izvješće Consumer Reportsa u potpunoj je suprotnosti s navodima Američke agencije za hranu i lijekove koja tvrdi da je konzumacija između 220 i 340 grama tune i morskih plodova tjedno sigurna za trudnice, dojilje i žene koje nastoje zatrudnjeti. Agencija također tvrdi da je konzervirana dijetalna tuna (u salamuri) proizvod s niskom razinom žive.

Dr. Michael Crupain, direktor suradnik iz Cunsumer Reportsa zadužen za sigurnost potrošača, smatra da dijetalna tuna nije dobar izbor jer postoje velike vjerojatnosti da sadrži visoku razinu žive i smatra da trudnice ne bi trebale riskirati.

Izvješće mnogim liječnicima stvara nedoumice jer nisu sigurni trebaju li svojim pacijenticama i dalje preporučivati dijetalnu tunu u malim količinama i nastaviti zagovarati važnost konzumacije morskih plodova zbog povoljnog utjecaja na razvoj fetusa kako ih godinama podučava Agencija za hranu i lijekove ili bi trebali upozoriti buduće roditelje na ove nove razultate istraživanja.

Naime, liječnici se pribojavaju da bi pacijentice u panici mogle početi izbjegavati svu ribu i sve morske plodove što nije dobro, jer ona sadrži omega 3-masne kiseline, neophodne za neurološki razvoj fetusa.

Morska hrana važan je izvor bjelančevina i esencijalnih masnih kiselina za trudnice. Trudnicama se savjetuje da izbjegavaju odreske od tune, morskog psa i sabljarke zbog potencijalno iznimno visoke razine žive, no preporučivalo im se da pojedu 2 do 3 mala obroka tjedno dijetalne tune. Sada liječnici zbog novih otkrića ne znaju što učiniti.

Nove smjernice temeljene na Consumer Reportsu kažu da bi trudnice trebale izbjegavati sve vrste tuna, uključuju i tunu žutih peraja i velikooku tunu, koja se koristi u pripremi sushija. Testovi su otkrili da su mnogi uzorci sadržavali veću količinu žive čak i od morskog psa i sabljarki koje liječnici ne preporučuju tijekom trudnoće.

Konzervirana tuna, pogotovo svjetlija tuna, prema podacima koji se skupljaju od 2005. godine u 20% slučajeva imala je dva puta veću količinu žive nego što je dozvoljeno. Stoga je velika vjerojatnost da će trudnica konzumirati upravo tunu koja spada u tih nedozvoljenih 20%. Upravo zato Consumer Reports savjetuje da se ne riskira i traži da se tuna makne s popisa hrane koja sadrži dozvoljene količine žive.

Američka agencija za hranu i lijekove, bez obzira na rezultate, i dalje zagovara prednosti ribe i morskih plodova na zdravlje trudnica, djece i dojilja, te smatra da bi se trebalo konzumirati što više ribe zbog dobrobiti za rast i razvoj, bez obzira na rizike zbog izloženosti živi. Isto tako navode da se Consumer Reports izvješće prvenstveno usmjerilo na nedostatke, zanemarujući dobrobiti ribe u prehrani djece i odraslih.

Stučnjaci koji su radili na Consumer reports izvješću ističu da cilj njihovog istraživanja nije umanjiti važnost ribe u prehrani već skrenuti pažnju na opasnost koju predstavlja konzumacija morske hrane s visokom razinom žive. Hrana iz mora je zdrava, no treba obratiti pažnju da bude što niža razina žive zbog činjenica da živa može napraviti velike zdravstvene probleme u organizmu i ne može ju se iz organizma ukloniti. Izvještaj potrošača sadrži popis riba i morskih plodova koji sadrže izrazito niske razine žive, a on uključuje losos s Aljaske, škampe, sardine, tilapiju, školjke i kamenice.