Visoke temperature i vlažnost zraka, iscrpljenost od sunca i treninga česti su uzroci smrti mladih sportaša te mogu izazvati katastrofalne zdravstvene probleme za djecu i odrasle.
Ako imate dijete koje je profesionalni sportaš i trenira u ljetnim uvjetima ili ako jednostavno boravi puno vani u raznim aktivnostima i igranju, bilo bi dobro da se informirate o toleranciji na vrućinu koja je drugačija kod djece u usporedbi s odraslima. Isto tako, sposobnost da toleriraju vrućinu je vrlo različita od djeteta do djeteta.
Znanje o tome kako vaše dijete podnosi vrućinu može spriječiti blage ili ozbiljne zdravstvene probleme.
Djeca imaju drugačiju "kemiju" i anatomiju te puno teže reguliraju tjelesnu temperaturu nego odrasli.
1. Djeca imaju veću površinu tijela od tjelesne mase i kad je vanjska temperatura viša od temperature tijela, djeca puno brže nakupljaju tjelesnu toplinu od odraslih. Ne dopustite da vas njihova sitna građa prevari.
2. Tijekom vježbanja, djeca proizvode od 20% do 25% više topline na svoju tjelesnu masu nego odrasli. Brži metabolizam kod djece također doprinosi većim količinama topline koju postižu vježbanjem i različitim aktivnostima.
3. Nekoordinirano, slobodno i neučinkovito kretanje stvara više topline kod djece nego kod odraslih koji su svladali tehniku nekog sporta i imaju optimizirane pokrete.
4. Količina krvi koju "ispumpa" srce tijekom vježbanja kod djece je manja nego kod odraslih, pa je zbog toga manja vjerojatnost da će se višak topline rasporediti brže i osloboditi kroz kožu znojenjem.
5. Djeca nemaju dovoljno razvijeni mehanizam znojenja i znoje se manje od odraslih te zbog toga višak topline teže gube znojenjem. Opekline od sunca smanjuju sposobnost žlijezda znojnica da hlade tijelo, pa je zaštita od sunca prijeko potrebna.
6. Djeca se sporije prilagođavaju na vrućinu nego odrasli pa im je potrebno više vremena da se naviknu na visoke temperature i vlagu. Taj proces prilagodbe naziva se aklimatizacija.
7. Tjelesna temperatura kod djece raste i zbog dehidracije. Potrebno je djetetu davati što više tekućine i u češćim razmacima kako bi se spriječila dehidracija.
8. Kod pretile djece postoji veća opasnost od toplinskih bolesti jer prekomjerna težina može udružiti većinu problema koji nastaju zbog visokih temperatura i vlažnosti zraka. U njihovom slučaju, proizvodi se više topline kako bi se pokrenula veća masa tijela, teže se gubi toplina i mnogo se sporije prilagođavaju vrućini.