Sve što morate znati o udarcima u glavu kod beba i djece

Udarci u glavu sastavni su dio svakodnevice djeteta i uglavnom prolaze bez posljedica. No, kako prepoznati je li ozljeda glave ozbiljnija nego što izgleda?

ID-10090946

Bebe i djeca se ponekad i više puta tijekom dana udare u glavu. Način i uzrok udaranja u glavu kod djece ovisi o dobi djeteta. Dječja glava je relativno veća u odnosu na tijelo te je zbog poremećenog težišta, nesigurnog hoda, sklonosti padu, nerazvijenih refleksa za zaštitu glave pri padu i nerazvijene procjene od opasnosti podložna udarcima i ozljedama. Anatomija glave kod djece u prvim godinama života razlikuje se po tome da je glava građena od tanjih, mekih i elastičnih kosti koje nisu međusobno srasle te je zbog toga mozak slobodnije pliva unutar lubanje i lakše se ozlijedi.

Dojenče najčešće ozljeđuje glavu prilikom pada sa stolice, kreveta ili nekog povišenog mjesta, niz stube, u kadi te kod pokušaja da učini prve korake. Tu je i sindrom trešenih beba koji je uzrokovan pretjeranim mahanjem ili tresenjem beba. Djeca najviše puta udare glavom u rubove namještaja, radijatora, na dječjem igralištu, prilikom pada s bicikla, rola ili za vrijeme nekih sportskih aktivnosti. U prometnim nesrećama velika je vjerojatnost da će dijete udariti glavom, bez obzira bilo ono pješak ili putnik u automobilu. Posebnu grupu čine ozljede glave kod djece uzrokovane nasiljem pa je tako 10% traumatskih ozljeda mozga uzrokovano zlostavljanjem djece.

Od desetak udaraca u glavu koje dijete svakodnevno pretrpi, lakših i težih, uvijek postoji mogućnost da je došlo do težih ozljeda kao što su potres mozga ili prijelom kosti lubanje te je potrebno obratiti pažnju na simptome koji se pojavljuju nakon udarca.

Nakon udarca u glavu, djetetu je potrebno mirovanje, ali i vaše neprestano promatranje kako bi na vrijeme prepoznali simptome potresa mozga ili drugih ozljeda.

Simptomi blage ozljede mozga su gubitak svijesti od nekoliko sekundi do minuta, ošamućenost, zbunjenost i dezorijentiranost, problemi s koncentracijom, glavobolja, gubitak ravnoteže, mučnina, povraćanje, osjetljivost na svjetlo i zvuk, zamagljen vid, zujanje u ušima, promjene raspoloženja, umor, pospanost, nespavanje ili prekomjerno spavanje.

Simptomi teže ozljede mozga, uz navedene, mogu biti još i duboka zbunjenost, gubitak svijesti do nekoliko sati, neobično ponašanje, nemogućnost buđenja, osjećaj slabosti ili ukočenosti u prstima, curenje tekućine iz nosa i ušiju, gubitak koordinacije, uporna i izrazita glavobolja i neprestano povraćanje i osjećaj mučnine. Kod dojenčadi i male djece, osim vidljivih simptoma, teško je otkriti skrivene simptome. Ako dođe do promjene u prehrani ili navikama dojenja, upornog plača, neobične razdražljivosti, promjena u sposobnosti obraćanja pozornosti ili navikama spavanja te gubitka interesa za omiljenu igračku ili crtić, obavezno i što prije odvedite dijete kod pedijatra ili potražite hitnu liječničku pomoć. Udarci u glavu izazivaju traumu, a svaka trauma bez obzira bila ona "blaga", "umjerena" ili "teška" zahtijeva liječničku skrb.

Blaga trauma mozga može uzrokovati kratkotrajne disfunkcije moždanih stanica, dok teža trauma može dovesti do modrica, poderanog staničnog tkiva, unutarnjeg krvarenja i naticanja mozga, što može uzrokovati dugotrajne komplikacije, komu ili smrt. Blaga ozljeda mozga najčešće zahtijeva odmor i lijekove protiv boli. Teže ozljede mozga zahtijevaju liječničku skrb kako bi se spriječile daljnje komplikacije zbog upale, krvarenja ili smanjene opskrbe mozga kisikom. U nekim slučajevima potrebna je operacija kako bi se uklonila ugrušena krv nastala zbog unutarnjeg krvarenja, popravak prijeloma lubanje nastao zbog udarca i pravljenje otvora u lubanji kako bi stvorilo više prostora za otečeno tkivo unutar lubanje.

Zapamtite da bezazleno igranje vaše djece može imati dugotrajne posljedice ako se ne obrati pažnja na simptome, koji se mogu javiti odmah nakon udarca, ali i nekoliko dana ili tjedana kasnije. Traumatska ozljeda mozga može ostaviti dugotrajne fizičke i psihičke posljedice. Djeca i odrasli s težim ozljedama mozga, nakon završenog liječenja, često trebaju rehabilitaciju gdje najčešće ponovno uče osnovne vještine kao što su hodanje ili govor, a sve u cilju poboljšavanja sposobnosti normalnog življenja.

Često nećete biti prisutni kad se udarac u glavu dogodi, pa svakako upozorite dijete da vam samo kaže je li bilo ikakvih ozljeda tijekom igranja ili u periodima kad niste bili s njime.