Urinarna inkontinencija je medicinski termin za stanje u kojem je poremećen proces pohranjivanja i izbacivanja mokraće. Neželjeno "bježanje" mokraće u blažem se obliku pojavljuje kod velikog broja trudnica, ali može poprimiti i ozbiljniji i teži oblik. Neke žene i nakon porođaja imaju problema s urinarnom inkontinencijom.
Oblik inkontinencije koji se javlja tijekom trudnoće nazivamo stresna (statička) inkontinencija, a nastaje zbog slabosti mišića dna zdjelice, povećane mobilnosti zapornog mehanizma mokraćne cijevi, odnosno zbog pojačanog pritiska na mokraćni mjehur. Zbog tog pritiska na mjehur, u njemu ima manje mjesta za pohranjivanje urina. Jednostavnije rečeno, sfinkter mokraćnog mjehura ne može funkcionirati kako bi trebao i ne zadržava urin.
Osim toga, tijekom trudnoće bubrezi i mokraćni mjehur rade "prekovremeno", pa trudnice svako malo trebaju mokriti.
Porođaj dodatno oslabljuje mišiće dna zdjelice, čime mjehur postaje aktivniji. Porođaj može pridonijeti problemima s mjehurom ako se dogodi bilo kakvo oštećenje živaca koji kontroliraju mjehur, ako su se maternica i mjehur pomakli tijekom trudnoće ili pak nakon epiziotomije (kirurškog reza koji omogućava lakši prolaz novorođenčeta kroz porođajne puteve).
Kako si pomoći?
Trudnica bi trebala svakodnevno vježbati Kegelove vježbe. Stručnjaci preporučuju tri serije po 15 vježbi dnevno.
Fizička aktivnost uvelike će pomoći. Konzultirajte se s liječnikom oko vrsti vježbi koje smijete izvoditi. Cilj je kontrola nakupljanja težine u trudnoći, odnosno manji pritisak na mjehur.
Kada osjetite potrebu za kašljanjem ili kihanjem, prekrižite noge kako bi spriječili neželjeno "bježanje" mokraće. Izbjegavajte dizanje teških tereta, jer bi mokraća također mogla u tim situacijama procuriti.
Postoje i razne bihevioralne metode koje se koriste kod tretmana liječenja inkontinencije. Poanta vježbi je da se odredi vrijeme kada će se mokriti (čak i ako je to prije nego se osjeti potreba) i na taj način trenira mjehur da obavlja svoju funkciju kada je vama zgodno, a ne njemu.
Izbjegavajte hranu koja uzrokuje zatvor crijeva. Puna crijeva znače dodatni pritisak na ionako pritisnuti mjehur.
Naviknite se piti oko osam čaši vode (ili neke druge tekućine) tijekom dana. Ako počnete izbjegavati tekućinu kako bi izbjegli često mokrenje, ne činite dobro ni sebi ni djetetu. Dehidracija dovodi do zatvora crijeva i samo će pogoršati inkontinenciju, a da ne govorimo o urinarnim infekcijama koje se zbog dehidracije vole razviti u organima mokraćnog sustava.
Izbjegavajte hranu i napitke koji bi mogli iritirati mjehur i otežati kontrolu neželjenog bježanja mokraće. Među njima su: kava, citrusi, rajčica, alkohol, lubenica.
Koristiti možete uloške koji će upiti mokraću, ali ih često mijenjajte kako bi spriječili osip i infekcije.