Odluka da postanete roditelj jedna je od najvećih i najvažnijih koje ćete ikad donijeti, i nakon što se odlučite na ovaj korak željet ćete da sve protekne što je lakše moguće. Razumijevanje ovulacije i ovulacijskog ciklusa jedna je od prvih stvari koje biste trebali saznati.
Što se događa kad ovulirate?
Svakog mjeseca tijelo se priprema za trudnoću i svakog mjeseca dolazi do ovulacije – izbacivanja jajne stanice iz zrelog folikula. Većina žena s vremenski pravilnim mjesečnim ciklusom, dismenorejom (bolne menstruacije) te premenstrualnim sindromom (napetost dojki, bol u donjem dijelu trbuha) ima ovulaciju.
Jajnu stanicu jajnici (ovariji) svakog mjeseca naizmjence izbacuju u jajovod (fallopian tube) gdje dolazi do susreta jajne stanice i spermija i oplodnje. Ako stanica nije oplođena tijelo je se riješava menstruacijom.
Koliko dugo traje ciklus?
Svaka je žena drugačija, tako i menstrualni ciklus kod svake drugačije traje. U pravilu ciklus traje 28 dana, no mnoge zdrave žene imaju ciklus nešto duljeg ili kraćeg trajanja. Kod žena s pravilnim ciklusom ovulacija se zbiva 14. dana, računajući od prvog dana prethodne menstruacije. Period od prethodne menstruacije do ovulacije računa se kao prva faza ciklusa (estrogenska faza, faza proliferacije ili bujanja), a od ovulacije do sljedeće menstruacije druga faza ciklusa (progesteronska ili sekrecijska faza), obje su faze podjednake po trajanju.
Ako vam mjesečnica ne traje točno 28 dana, ne brinite, to ne znači da imate problema s plodnošću. Pri nepravilnim ciklusima obično je druga (sekrecijska) faza stalna, traje 14 dana, a prva (proliferacijska) faza je skraćena, npr. na 9 dana pri 23-dnevnom ciklusu, ili je produljena, npr. na 19 dana pri 33-dnevnom ciklusu.
Znači, ako vaš ciklus traje, recimo, 31 dan ovulirat ćete 17. dan. Pa ako poradite na začeću u svoje primarne plodne dane – između 14. i 17 dana, imate dobru šansu da ostanete trudni.
Što potiče ovulaciju?
Sve ovisi o hormonima. Vaše tijelo proizvodi FSH folikulostimulirajući hormon (hormon hipofize), koji za vrijeme prvog dijela ciklusa stimulira rast folikula i sazrijevanje jajne stanice. U ovo vrijeme tijelo proizvodi i visoke razine estrogena koji pak potiču otpuštanje LH luteinizirajućeg hormona koji svojim djelovanjem izaziva sazrijevanje jajne stanice i izbacivanje jajne stanice iz folikula, odnosno ovulaciju. U pravilu samo će jedno jajašce biti dovoljno veliko da se “probije” iz folikula za vrijeme ovulacije, no kod se nekih žena povremeno izbace dva jajašca što može rezultirati blizancima.
Kako možete znati da ovulirate?
Ako naučite “čitati” svoje tijelo i dobro se upoznate sa svojim menstrualnim ciklusom, trebali biste znati kada ovulirate. Ključno je da pripazite na promjene u cervikalnoj sluzi. Pod djelovanjem estrogenih hormona cervikalna sluz dobiva na svojoj viskoznosti te u vrijeme ovulacije sadrži najviše količine vode (97 - 98 posto). Nakon mjesečnice dan ili dva osjećat ćete se “suho”, a nakon toga imati ljepljiv, bijelkast sekret. Kako se približavate ovulaciji sekret će se promijeniti u prozirniju i ljepljiviju sluz, nalik na bjelanjak. U pravilu, ovo je prilično primjetno pa obratite pozornost jer je to prilično siguran znak da ovulirate.
Razumijevanje ovulacije i ovulacijskog ciklusa