Bolest se može manifestirati mučninom, vrućicom, povraćanjem, glavoboljom, grčevima te vodenastim proljevom. U većini slučajeva simptomi se povuku nakon dva-tri dana, ali bolest može biti vrlo opasna kod djece, ukoliko dođe do dehidracije.
Što konzumirati, a što izbjegavati?
Želučana viroza zahtijeva određenu pažnju oko količine i vrste serviranih obroka. Nakon smirivanja najgorih simptoma, namirnice djetetu treba davati postupno te obavezno pratiti kako će dječji organizam reagirati. Započnite, primjerice s davanjem tosta, banana, krumpira, nemasne juhe, integralne tjestenine i hrane bogate sluzima, kao što je primjerice, kuhana riža na vodi. Meso, suhomesnate proizvode, kravlje mliječne prizvode, jednostavne šećere i sve vrste procesirane hrane (hrenovke, namazi, margarin, tvornički puding) pokušajte izbjegavati.
Također se preporuča i uzimanje probiotika kod proljeva i vraćanja balansa crijevnoj flori jer probiotici zamjenjenjuju patogenu crijevnu floru s korisnom i na taj način direktno utječu na jačanje imunološkog sustava.
Važno je obratiti pozornost i na davanje adekvatne tekućine u manjim količinama, ali češće. Ukoliko je dijete mlađe od dvije godine, preporučljivo je da pije 0,2 dL tekućine svakih 30 minuta, a ako je starije, neka pije istu količinu tekućine, ali svakih 15 minuta. Najbolje je djetetu davati običnu vodu, prirodni sok bez šećera, nezašećereni čaj, juhu ili napitke bogate elektrolitima.
Dojenčad i bebe
Kod dojenčadi koja se hrani majčinim mlijekom manja je vjerojatnost od infekcije jer se u mlijeku nalaze prirodna tijela koja štite probavni takt. Simptomi kod dojenčadi, primjerice dehidracija, isti su kao i kod starije djece. Stoga, vrlo je važno pratiti bebino stanje jer jaka dehidracija može izazvati oštećenja na mozgu. Preporuka je nastaviti s dojenjem, a ako je dijete počelo s dohranom najbolja hrana kod proljeva je svježi sok od mrkve.
Ako dijete ima crijevnu virozu, njegovom tijelu potreban je, među ostalim, i dodatni odmor kako bi se borilo s virusom. Potrudite se da dijete poveća količinu sna i smanji količinu aktivnosti tijekom dana. Dijete bi trebalo ostati kod kuće najmanje dva ili tri dana od zadnje epizode povraćanja i proljeva, a ako je moguće i duže.