Sezonske alergije: Kako umanjiti simptome kod djece?

Za djecu proljeće znači toplije vrijeme i više igranja na otvorenom. Ali za one koji pate od sezonskih alergija, proljetni dani mogu biti prava muka.

4bb4bcd72ef89

Ipak, postoji nekoliko metoda pomoću kojih djeci možemo barem malo olakšati period alergija.

Za sve je krivo cvijeće i drveće koje cvjeta te pelud koji leti zrakom. Mnogi alergeni iz okoline uzrokuju simptome nalik prehladi, koji manje ili više ometaju dijete u normalnom funkcioniranju.

Lice i ruke održavajte čistima

Cvjetići u travi i druge biljke jednostavno zovu djecu da ih diraju ili beru, ali ono što maleni ne znaju je da njihove ruke postaju nosioci sitnih čestica peluda. Nisu samo ruke te na koje se čestice hvataju, već su gotovo cijela površina kože, kosa i odjeća obavijeni sitnim peludom. Stoga je važno odmah nakon boravka ili igre na otvorenom, dobro oprati ruke i lice. Isto tako, upozorite mališane da ne beru cvijeće i ne trgaju grančice, dok je sezona cvatnje.

Prije spavanja, tijekom cijele sezone, neka se djeca kupaju ili tuširaju svake večeri, kako bi uklonili sitni pelud sa kože i kose. Kada dijete ode na spavanje bez prethodnog kupanja, pelud završava na jastuku, a dijete se cijele noći trlja o taj alergen. Moguće je da će ujutro simptomi poput peckanja očiju ili kihanja biti pojačani.

Sjedenje i valjanje po travi također je jedna od omiljenih dječjih aktivnosti tijekom toplih dana. Ukoliko je alergično, pokušajte djetetu objasniti da ta vrsta zabave također nije poželjna. Ukoliko se pojavi svrbež na koži, znači da je dijete alergično na travu i da je reakciju izazvao samo jedan kontakt sa zelenim pokrivačem.

Pratite koncentraciju peluda u zraku kako bi kontrolirali simptome

Mnoge vrste drveća, trava, korova i cvijeća oprašuju se u različito vrijeme tijekom proljeća, ljeta i jeseni. Isto tako, različite biljke stvaraju različitu koncentraciju peludi u zraku, pa je važno pratiti i mjeriti kalendar cvatnje i koncentraciju peluda, koji također ovisi i o vremenu. Dnevna koncentracija peludi, odnosno peludne prognoze za Hrvatsku, mogu se pronaći na stranicama Zavoda za javno zdravstvo Dr. Andrija Štampar.

U vrijeme visokih koncentracija peludi u zraku, preporuča se da roditelji ograniče vrijeme koje dijete provodi na otvorenom. Dobro je zatvarati i prozore te ukoliko u domu posjedujete klimu, postaviti je na mod cirkuliranja zraka.

Konzultirajte pedijatra o liječenju alergija

Postoji nekoliko lijekova tzv. antihistamina za djecu. Oni mogu, uzimani dnevno u određenoj dozi, umanjiti simptome alergija. Ipak, pedijatar ili liječnik opće prakse mora odrediti je li uzimanje lijekova najbolja opcija za dijete.

Još jedan proizvod može pomoći, a to je nazalni sprej sa morskom vodom koji se može kupiti u ljekarnama, a koristi se navečer prije spavanja za čišćenje dišnih nosnih kanala od nakupljenog peluda.

(JK)