Senzorna soba - šarena soba u kojoj "nestaju" razvojne poteškoće djeteta

Ne postoji niti jedan čovjek koji ima savršenu integraciju osjeta, kao što ne postoji ni osoba koja uopće nema senzoričku integraciju.

senzorna-soba_korneo

Ako mozak slabije provodi senzoričku integraciju, to će negativno utjecati na mnoge stvari u životu. Bit će više napora i poteškoća, a manje uspjeha i zadovoljstva.

Svakim danom sve više i više djece ima poteškoće na području senzoričke integracije koje usporavaju djecu u učenju ili uzrokuju probleme u ponašanju. Kao jedno od mogućih rješenja njihovih problema, već neko vrijeme spominje se i terapija u senzornim sobama. Senzornih soba u Hrvatskoj je jako malo, ali mi smo se potrudili i našli jednu zagrebačku koja se nalazi u sklopu Kornea – Kabineta za razvojnu podršku u kojem su nas dočekale simpatične osnivačice, Nataša-Čičin-Šain, mag.rehab.educ. i Stela Horvat, mag.rehab.educ. te nas uvele u «svijet» senzornih soba.

"Senzorna soba je mjesto gdje dijete potičemo da senzorna integracija profunkcionira kako bi ono moglo bolje i kvalitetnije reagirati na podržaje koje dobiva izvana", objašnjava nam magistra rehabilitacijske edukacije Stela Horvat te dodaje da je iznimno važno slušati djetetove potrebe kako bi ono na kraju izraslo u zadovoljnu i sretnu osobu.

Ovaj vid terapije pogodan je za djecu s raznim teškoćama u razvoju (djecu iz autističnog spektra, s poremećajem koncentracije i hiperaktivnošću, sa senzornim oštećenjima, djecu usporenog kognitivnog razvoja itd.) objašnjavaju nam u Korneu te dodaju da se senzorna soba sastoji od različitih elemenata koji potpomažu stimulaciju osjetila sluha, vida, dodira, okusa i mirisa, ali i osjetila propriocepcije i ravnoteže.

"Sobe imaju mekani pod, strunjače, jastuke, ali i niz zanimljivih sprava, ljuljački, tobogana, loptica, taktilnih podloga itd.", ističe magistra rehabilitacijske edukacije Nataša Čičin Šain te napominje da se svakom djetetu u terapiji prilazi individualno i pruža prilika da samostalno istraži prostor i odabere kutak koji mu najviše odgovara.

Foto: Privatni album

Važno je napomenuti da prije nego što dijete krene s terapijom, senzorni terapeuti izrađuju tzv. senzorni profil djeteta na temelju upitnika kojeg ispunjavaju roditelji i procjene djeteta tj. njegova spontanog ponašanja u senzornoj sobi. Senzorni profil daje uvid u sposobnosti i potrebe djeteta te se na temelju njega kreće u ciljanu terapiju.

Istraživanja su pokazala da stimulirajuća i smirujuća atmosfera stvorena u ovim posebno opremljenim prostorijama ustinu pomažu i stimuliraju dječji razvoj, a i to su nam potvrdile i naše sugovornice koje su u svome radu s djecom naišle samo na pozitivne reakcije. Napominju da im je iznimno drago da djeca na terapiju dolaze s veseljem, da se kroz ciljane aktivnosti i stručno vodstvo rezultati vrlo brzo vide i da se roditelji uz savjete stručnjaka educiraju i mijenjaju svoj način igre i interakcije s djetetom što u konačnici rezultira napretkom u razvoju.

Senzorna integracija je zapravo sve oko nas. Dječji rast i razvoj objedinit će i bez nekog posebnog programa sve senzorne sustave. Djeca spontano prolaze kroz razne aktivnosti koje za svoj cilj imaju učenje na temelju iskustva. Ukoliko potičemo njihov razvoj potrebno je pronaći pravu mjeru stimuliranja što će nam dijete jasno dati do znanja onim što ga veseli i onim što mu je odbojno. "Omogućite djetetu neposrednu vezu sa svijetom, priliku za istraživanje i upoznavanje svega što ga okružuje. Na taj će se način njegova osjetila maksimalno uvježbati i integrirati", za kraj su istaknule mag. Čičin-Šain i mag. Horvat.