Savjeti koji zlata vrijede

Planiraš trudnoću? Na ove bi stvari svakako trebala pripaziti

Planiranje trudnoće može biti izazovno i psihički i fizički, no zato smo tu mi da ti barem malo olakšamo muke. Pripremi se za najljepši period života, trudnoću, uz naše male savjete kako da ostaneš trudna što brže i lakše.

kelly-sikkema-IE8KfewAp-w-unsplash.jpg
Foto: Unsplash

Vitamini

Folna kiselina nužna je u razvoju neuralne cijevi iz koje nastaju djetetov mozak i leđna moždina, stoga je vrlo važno unijeti dovoljne količine folata i prije i za vrijeme trudnoće. Minimalna preporučena količina iznosi 400 mikrograma dnevno barem mjesec dana prije trudnoće te minimalno kroz prvih 12 tjedana trudnoće. Žene koje su već bile trudne s plodom s dijagnosticiranim defektom neuralne cijevi trebaju suplementaciju započeti barem tri mjeseca prije trudnoće, a moguće je da će im liječnik propisati i veću dozu. Folnu kiselina se nalazi i u zelenom lisnatom povrću, mahunarkama, sjemenkama i žitaricama, ali se bez obzira na prehranu, trudnicama se preporučuje suplementacija tabletama ili kapsulama kako bi se osigurao dovoljan dnevni unos za djetetov pravilan rast i razvoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Muškarcima se također preporučuje uzimanje folne kiseline i cinka kako bi se poboljšalo zdravlje spermija. Ženama često nedostaje vitamina B12 i željeza te je i njih potrebno nadoknaditi ukoliko nedostaju. Ne preporučuje se suplementiranje ni prekomjerno konzumiranje vitamina A i D.

5/6