Savjeti koji zlata vrijede

Planiraš trudnoću? Na ove bi stvari svakako trebala pripaziti

Planiranje trudnoće može biti izazovno i psihički i fizički, no zato smo tu mi da ti barem malo olakšamo muke. Pripremi se za najljepši period života, trudnoću, uz naše male savjete kako da ostaneš trudna što brže i lakše.

kelly-sikkema-IE8KfewAp-w-unsplash.jpg
Foto: Unsplash

Pripazi na težinu

Osim što je prekomjerna tjelesna težina generalno loša za zdravlje, ona utječe i na plodnost te povećava rizik od komplikacija u trudnoći. Pretilost kod žena uzrokuje poremećaje izlučivanja inzulina što može dovesti do povećanja proizvodnje muških hormona te prestanka ovulacija. Ukoliko nema ovulacije, do trudnoće ne može ni doći.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pretilost majke u trudnoći značajno povećava rizik od razvoja hipertenzije te preeklampsije, gestacijskog dijabetesa, makrosomije ploda, problema prilikom poroda te porođaja carskim rezom. Kod muškaraca pretilost smanjuje kvalitetu sjemene tekućine, a može dovesti i do razvoja erektilne disfunkcije. Smatra se da rizik od neplodnosti u muškaraca raste otprilike 10% za svakih 10 kg viška.

Nedovoljna tjelesna težina također nosi određene rizike. Kod žena, zbog manjka spolnih hormona, endometrij maternice nije spreman prihvatiti oplođeno jajašce, a u težim se slučajevima oplodnja ni ne odvija. Ukoliko dođe do trudnoće, povećan je rizik da će ona rezultirati niskom porođajnom težinom djeteta. Kvaliteta i broj spermija kod muškaraca s neprimjereno niskom tjelesnom težinom padaju te dolazi do razvoja subfertiliteta, potom i neplodnosti.

Ako si uvidjela da si premršava ili pak imaš viška kilograma, postupno kreni s prehranom prehrane i uvođenjem zdravih navika vježbanja koje će ti pomoći vratiti se u optimalno stanje. Zdrav organizam ključan je za uspješnu trudnoću. Stručnjaci preporučuju debljanje ili mršavljenje u iznosu od 1 kilograma tjedno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
3/6