U prvoj godini života vaše dijete će se veoma brzo razvijati, mijenjati i napredovati. Gotovo svaki novi mjesec u njegovom životu, u tih prvih dvanaest mjeseci, donosit će neke nove napore i pobjede koje će vaš mališan savladavati. U nastavku pročitajte kako će se vaša beba razvijati od prvog do 12 mjeseca i što pojedina faza razvoja donosi...
Izvor: Savjetnica.com
Razvoj djeteta od rođenja do 3. mjeseca života
Prvi mjesec
Kada se vaše dijete rodi (ako je bilo sve u redu tijekom trudnoće i poroda) ono najčešće teži između 2,5 – 4 kg, a dugačko je oko 50 centimetara. U prvim danima nakon rođenja izgubit će nešto na težini, ali sve će se to nadoknaditi u prva 2-3 tjedna života.
Pravilni položaj spavanja djeteta je onaj na leđima, tada dijete okreće glavicu na lijevu i desnu stranu, a krajem prvog mjeseca je može i podići. Šake su uglavnom zatvorene. Prvih mjesec dana, period uhodavanja, najčešće brzo proleti.
Drugi mjesec
U drugom mjesecu, ako dijete stavite u položaj na trbuh ono može podići glavicu i pogledom pratiti neku igračku. Najčešće je ta igračka žarke boje, kreće se, proizvodi neki zvuk ili slično. Već tada beba pogledom prati odrasle. Sluh i vid se međusobno koordiniraju, pa tako pogled usmjerava prema izvoru zvuka.
Pokušajte pomicati neku igračku gore-dolje pred djetetom pa možete vidjeti kako ju prati pogledom. Šake su i dalje većinu vremena zatvorene, ali sada je palac izbačen van.
U dobi od dva mjeseca beba počinje izgovarati slova, odnosno proizvodi zvukove koji zvuče kao “a”, “e” i “u”. Također, u drugom mjesecu bi vas vaš mališan trebao nagraditi i prvim osmjehom, ali i pokazati svoje nezadovoljstvo.
Treći mjesec
U trećem mjesecu vaša se beba, ako ju ostavite u ležećem položaju na trbuhu, može podići na podlaktice, podižući ne samo glavu nego i prsni koš. Ako imate vrtuljak u dječjem krevetiću i polegnete bebu na leđima, ona će okretati glavu, pratiti igračke i sve što joj privlači pogled. Tada već i pruža ruke prema igračkama na vrtuljku. Šake se sada otvaraju.
U tom periodu najvažnija je stimulacija svih osjeta. Razgovarajte s bebom, igrajte se s njom, pokazujte predmete, imenujte ih, smijte se pred bebom i pričajte priče. Plazite mu jezik, izvodite grimase, mašite i plješćite. Poznati zvukovi, glasovi i glazba ga umiruju. Beba je vrlo društvena i jasno će vam pokazati negodovanje ako je ostavite samom. Ona će se sada sve češće gugutati i grgljati, a javljaju se prvi nizovi slogova.
Uživajte u ovom razdoblju dok je dijete još mirno i ne kreće se. Iskoristite ga da zaštitite dnevni boravak i sobe od potencijalnih opasnosti kada vaša beba propuže. Omogućite mu neku dekicu, jastuk ili prostirku na kojoj će moći boraviti. Igračke koje se u tom periodu sviđaju djeci su one jarkih boja, proizvode neke zvukove ili se kreću. Nemojte nikad ostavljati dijete bez nadzora, bez obzira na to što se još sada ne kreće jer se nezgode lako dogode. Budite oprezni s predmetima koje dajete djeci. Pazite da to nisu igračke ili predmeti koji se mogu lako odlomiti jer bi ih dijete brzo moglo progutati. Opreza nikad dovoljno.
Od rođenja pa do trećeg mjeseca života, beba najviše vremena provodi hraneći se i spavajući. Ipak, već nakon mjesec dana djetetovog života, na njemu možete primijetiti promjene. Nakon mjesec dana dijete češće otvara oči i sve je više budno. Promatra ljude oko sebe i počinje se samo povremeno pokretati. Motorički razvoj djeteta u ovoj dobi označava neprestane grube pokrete cijelim tijelom, a najviše udovima. Ako dijete stavite na trbuh, ono će samo okretati glavu iako još nije u stanju aktivno je okretati, a sve zbog toga kako bi mu se oslobodili dišni putovi. Iako postoji refleks hvatanja, šake su nakon rođenja djetetu zatvorene.
U ovom razdoblju bebe počinju promatrati predmete koji su udaljeni do 30 centimetara, mogu razlikovati boje, a najveću pozornost zaokupljaju im crno-bijeli uzorci. Vole slušati različite glasove i pratiti lica. Od mirisa, najviše vole majčino mlijeko i slatkaste okusa, a kiseli mirisi bit će im jako odbojni.
Djeca u ovom razdoblju žude za kontaktom roditelja. Vole njihovu blizinu, ljubav i pažnju, vole se maziti i vole dodire. Okreću se za poznatim zvukovima, licima i glasovima, a komuniciraju brbljanjem, plakanjem i pokretanjem tijela.
Iako jako malo, dijete vam u ovoj dobi može reći kako nešto nije u redu. U nastavku donosimo koji su simptomi rizika, kada bi se trebali zabrinuti i zatražiti pomoć.
Simptomi rizika kod malih beba:
- izostanak treptaja na svjetlo
- bez reakcije na nagle i jako glasne zvukove
- otežano disanje
- sporo hranjenje
- ne doživljavanje predmeta koji su blizu djetetovih očiju
- pretjerana mlohavost i opuštenost
- ukočenost, krutost i ne pokretanje udova
- drhtanje donje čeljusti
Razvoj djeteta od 4. do 6. mjeseca života
Četvrti mjesec bebe postaje vrlo uzbudljiv jer beba počinje sve više komunicirati s obitelji i bližnjima. Dijete je teško između 5 i 6 kilograma, što naravno ovisi o građi bebinog tijela i nasljednim karakteristikama. U petom mjesecu težina djeteta bi se trebala udvostručiti od rođenja, a dijete se sada sve više okreće na trbuh i hvata igračke. U šestom mjesecu dijete već polako počinje puzati, a neke bebe već mogu samostalno sjediti. Ne brinite ako vaše dijete ne sjedi, dijete će svladati tu vještinu čim mu leđni mišići ojačaju.
Četvrti mjesec
Vaš mališan je ušao u 4. mjesec? Primijetit ćete mnoge promjene. Za početak, puno više je u budnom stanju nego na početku. Prosječno stanje budnosti sada traje oko sat vremena. Uživa u druženju s vama, smije se, guguće, ako mu uzmete igračku ozbiljno će se naljutiti. Vjerojatno najslađe je kada ga poškakljate, smijat će se i to onako, iz srca.
Sada, kada leži na trbuhu, podiže glavu i čvrsto se oslanja na laktove. Pogledom prati predmete, voli sve dodirivati i vidljiva je koordinacija ruke – usta, prvenstveno kada pokušava stavljati igračke u usta. Premda ste se već do sad sigurno uhodali u kupanje, primijetit ćete kako vaš mališan uživa u brčkanju, rita se i lupa ručicama po vodi. Ako je vaš mali mališan nemiran, pokušajte ga umiriti glazbom ili stavite pred ogledalo. Vlastiti odraz će mu biti jako zanimljiv. Također, sada već razlikuje različite ljude i drugačije reagira na njih.
Dijete se vrlo lako okreće na trbuh, a ako ga pridržavate rukama, pomalo već i sjedi. Ipak, suzdržite se od stavljanja djeteta u položaj sjedenja jer je to još s 4 mjeseca prerano. Dijete počinje hvatati stvari pa tako može uzeti igračke i pridržati bočicu. Već prepoznaje bliske ljude s kojima se često susreće i izražava radost kada ih ugleda. Pomiče ruke i noge, a kada leži na trbuhu, upire se rukama i može podignuti gornji dio tijela. Dijete je u ovoj dobi poput malenog istraživača pa pripazite da u usta ne stavlja predmete koji nisu dobri za njega.
Peti mjesec
Za 5. mjesec dječjeg razvoja karakteristično je “plivanje”. Odnosno, vaš mališan diže ruke i nogice od podloge i izvodi pokrete kao da pliva. A već ste sigurno primijetili da sve stavlja u usta. U ovoj dobi počinje i sjedenje. U početku, uz pridržavanje, ali ponekad uspije i samostalno bez pridržavanja. Iako na par sekundi.
Sada već prepoznaje ukućane koje često viđa. Obožava imitirati zvukove, ali i pokrete. Kako biste potakli motoriku i razvoj, okružite ga igračkama. Sve dodiruje, drži, maše s predmetom, okreće ga… Najbolje su igračke šarenih boja i one koje proizvode neke zvukove.
Ako držite dijete ispod ruku, ono je u stanju ravno stajati i koračati. Sada već jako dobro poznaje poznate od nepoznatih ljudi, a ako ugleda nepoznatu osobu postoji mogućnost da će se čak i rasplakati. U ovom razdoblju dijete više ne plače bez razloga, a kada je dobre volje u stanju je dugo gugutati.
Ovo je pravo vrijeme za uvođenje dohrane uz dojenje. Obogatite djetetove obroke voćnim sokovima, a nakon toga i voćnim kašicama.
Šesti mjesec
Šestomjesečno dijete je pravi bali gimnastičar, može uhvatiti svoje stopalo i staviti ga u usta. Kada leži, diže ruke i glavu prema majci. Sada se već okreće iz položaja na trbuh na onaj na leđa i obrnuto, a bez padanja može i sjediti par minuta. Kod igračaka je već izbirljiv, ciljano uzima ono što želi. Kada drži predmet u ruci, namjerno će ga ispustiti i pratiti njegov pad. A ako drži igračku u rukama i pružite mu novi predmet, namjerno će prvu baciti i uzeti vašu.
Predmete promatra, počinje pamtiti i nazive nekih stvari, tako da će za 2 mjeseca zapamtiti barem dva naziva. Ako ga pozovete imenom, okrenut će glavu u smjeru zvuka. U ovom periodu može držati bočicu ili čašu za ručku. Voli dodirivati majku, njezino lice, sve mu je to jako zanimljivo.
Pokušajte se igrati skrivača. Osim što je zabavno, bebi pomaže u stvaranju osjećaja sigurnosti da ćete se vratiti. U ovom periodu počinju rasti zubići, što dovodi do mnogo briga i neprospavanih noći mladih roditelja. Kupite djetetu u ljekarni gel za zubići i razne igračke žvakalice primjerene njegovoj dobi. Nikada mu nemojte davati kruh ili jabuku jer bi se dijete otkinutim komadima moglo ugušiti.
Razvoj djeteta od 7. do 9. mjeseca života
Beba sa sedam mjeseci već je potpuno druga beba od one koja se nedavno rodila. Sa sedam mjeseci, već polako počinje biti mali čovjek. Smije se dok se gleda u ogledalo, voli se igrati skrivača i sa zanimanjem prati roditelje i bliske osobe što rade. Svemu ovome uskoro će dodati i puzanje i hodanje.
Upravo zbog toga, u ovom trenutku vaš dom bi trebao biti zaštićen i pripremljen za malu bebu hodača. Mnogo je opasnosti u prostoru za koje nismo niti svjesni. Vjerojatno do sada već imate kutić, dio dnevnog boravka ili dječje sobe u kojem se nalaze dječje igračke i tepih na kojem dijete boravi. Ali onog trena kada dijete krene u istraživanje prostora morate maknuti sve opasne predmete koje su mu nadohvat ruke.
Zaštitite opasne rubove, blokirajte vrata ormarića i maknite sobne biljke. Sve što dijete može staviti u usta će vjerojatno i pokušati staviti u usta. Razmislite o zabrani ulaska u prostorije kao što su kuhinja i kupaonica, a obvezno pripazite na stepenice. Znatiželja je sada na vrhuncu, a ponekad trenutak nepažnje može dovesti do velikih opasnosti. Budite posebno oprezni s raznim električnim aparatima i utičnicama. I samo mali trenutak nepažnje može dovesti do neželjenih posljedica.
Sedam mjeseci
Imati malu bebu ponekad je pravi izazov, ali i izvor velikog veselja za roditelje. Ako želite vidjeti veliko veselje vašeg mališana, prekrijte lice s maramom. Vaša sedmomjesečna beba će s oduševljenjem skinuti maramu i glasno se smijati. Pokušajte isto i vi s bebom. Prekrijte je maramom pa je otkrijte i nađite. Beba će se oduševiti i glasno smijati. Općenito, ona sada već smislenije izgovara slogove pojedinih riječi. Počinje shvaćati riječ “ne” prema načinu kako ga izgovarate. Željna je istraživanja i proučavanja okoline, ali i dalje joj je potrebna vaša blizina.
Majka, osoba koju je hrani i koja provodi najviše vremena s njom je središte njezinog života. Ovo posebno možete primijetiti u trenucima kada je umorna ili gladna. U tim trenucima sedmomjesečnoj bebi nitko neće moći nadoknaditi njezinu majku. Prisnost se povećava dojenjem pa tako bebe koje doje, još su više vezane uz majku. Vjerojatno i dalje ne spavate noću jer vaša beba se budi i traži dojenje. Naravno da ona sada više nije toliko gladna, već je stvar prisnosti i blizine. Uz dojenje beba lakše zaspi jer osjeti blizinu svoje majke.
Ovo je vrijeme kada beba manipulira predmetima, razvija se pincetni hvat (kažiprst-palac). Vlastiti odraz u ogledalu je i dalje zanimljiv, voli ga dodirivati i smije mu se. Premda je vaše dijete pravi veseljak, pokazuje i otpor prema stvarima koje mu se ne sviđaju. Najčešće se tu radi o novim kašicama ili uvođenju neke nove namirnice u prehranu.
Osam mjeseci
S osam mjeseci vaša beba već samostalno sjedi, uspravnih leđa. Puže potrbuške i nemojte se čuditi ako se pokuša sama podići, pridržavajući se uz naslonjač. I tako polako kreće stavljajući nogu pred nogu. Počinje i faza brbljanja, sada već spaja slogove, ma – ma, ba – ba, ta – ta, da – da… Obožava i mahati ručicama, a otkad je naučila pljeskati nema pauze.
Neke bebe s osam mjeseci još ne sjede što nije ništa zabrinjavajuće. Svaka beba ima svoj rast i razvoj. Vjerojatno se radi o manje aktivnoj i ljenijoj bebi. Nemojte je forsirati, kada bude spremna, sama će sjediti i u tome je više nećete ni moći zaustaviti.
Beba pogledom prati majku i ona joj je sve. To možete lako vidjeti po tome da se namrgodi kada majka nestane iz njezinog vidokruga, a razveseli se kada se majka opet pojavi.
Devet mjeseci
S devet mjeseci vaše dijete samostalno sjedi, puže četveronoške, penje se uz namještaj i pokušava se kretati uz njega. Ako ga pridržite za ruke, ono može samostalno stajati na nogama, punim stopalima. Ono što je zanimljivo u ovoj dobi, javlja se strah od visina. Odnosno, dijete postaje svjesno vertikalnog prostora.
Pokazuje kažiprstom što želi i čime se želi igrati, a zanimljivo mu je slušati i vaše odgovore kako se koji predmet zove. Ako mu plješćete ili odobravate neku radnju, ono će je radosno ponavljati. Uživajte u vašim mališanima i što češće ih fotografirajte jer ova vesela i zanimljiva faza brzo će proći, a u fotografijama ćete imati lijepe uspomene na prvo sjedenje, prvo puzanje i stajanje.
Razvoj djeteta od 10. do 12. mjeseca života
Dijete staro godinu dana zna izgovoriti u prosjeku oko pet riječi koje imaju značenje što znači da uskoro nastupa intenzivni razvoj govora. Do desetog mjeseca beba već ima razvijenu koordinaciju pokreta te većina beba puže. I dok neke bebe pužu prema naprijed, nemojte se začuditi ako vaša beba puže i unatrag. Noge bebe sada su već pomalo ojačale pa se ona počinje dizati i pridržavati za krevet i ostale predmete. Možda će vam se činiti naporno, ali beba će u dobi od 10 mjeseci namjerno ispuštati predmete na pod kako bi ih vi dizali. Bebama je to jako zanimljiva igra. U dobi od 10 mjeseci vaša beba će vjerojatno izgovoriti i prvu smislenu riječ.
Kako vrijeme prolazi, dijete će se podići samo u stojeći položaj, a kao oslonac će koristiti druge predmete. Sada će već znati i svoje ime pa će se odazivati kada ga pozovete. Krenut će prema vama, pružat će vam stvari i znat će samo pospremiti kockice u kanticu.
S godinu dana dijete će pridržavajući vas za ruku učiniti svoje prve korake, no kada će htjeti brzo doći do nekih predmeta, još uvijek je moguće da se spusti u četveronožni položaj kako bi što prije došlo do onoga što želi.
Djeca su u ovom periodu života jako aktivna, a pošto još uvijek nisu u samostalno, potrebno ih je stalno nadzirati kako ne bi došlo do ozljeda. Dijete u ovoj dobi raspoznaje neke predmete i može ih samo pokazati, a i počinje izgovarati prve riječi. Intenzivniji razvoj govora, većina djece će ostvariti nakon 1,5 godine.
10. mjesec
Vaša desetomjesečna beba vjerojatno je do sada usavršila sjedenje, puzanje, okretanje, mijenjanje položaja, stajanje uz pridržavanje, a neki su već napravili i prve samostalne korake.
Nemojte se prestrašiti ako vaše dijete sporije napreduje nego njegov vršnjak iz parka. Neka djeca žele prvo usavršiti usvojene pokrete prije nego krenu na nove radnje. Sada se vaš mališan sam “skriva” i želi da ga vi tražite. I dalje naravno uživa u igrama s vodom i ima već najdraže igračke. U ovoj dobi već sad je vidljivo preferirano korištenje jedne ruke.
Kada mu pustite glazbu, počinje se njihati, skakutati i mrmljati. Razumije i sluša vaše riječi i naredbe, željno je pozornosti okoline, ali se boji nepoznatih mjesta i traži blizinu roditelja.
11. mjesec
S 11. mjeseci vaš mališan može okretati stranice tvrde knjige, skinuti čarapice ili se čučnuti i pokupiti predmet s poda.
Kako bi ojačalo mišiće stopala, neka vaš mališan što više hoda bos ili u čarapicama. Ako je ljeto možete se s njim prošetati po plaži, livadi i slično. Naravno, ovo je doba i padanja, spoticanja i poneke manje ozljede.
12. mjesec
Ulaskom u 12.mjesec već može polako hodati uz pridržavanje, no ako ugleda svoju najdražu igračku najvjerojatnije će se spustiti u puzeći položaj da što prije dođe do nje. Obično se normalnim smatra da dijete prohoda do 18. mjeseca starosti, ali većina djece to naprave i puno ranije. Potičite dijete dok stoji da dođe do vas.
Ako ga zamolite da pokaže medu, on će ga pokazati. Na upit će staviti određeni predmet u vaše ruke. Sada vjerojatno izgovara 2-3 riječi i počinje faza govora. Zna se naljutiti ako nešto ne dobije odmah i češći su ispadi bijesa i ljutnje. Pokušajte od samog početka dijete učiti strpljenju kako biste s vremenom prorijedili ispade.
Nemojte trošiti novce na skupe igračke, djecu najčešće više fascinira ambalaža nego sama igračka. Vrlo je važno da dijete upoznaje svoju okolinu kroz sva svoja osjetila. Neka vas dijete dira po licu, smiješite mu se, pričajte s njim, pjevajte s njim, čitajte i pokazujte slikovnice…
Većini majka sada završava porodiljni dopust i moraju se vratiti na posao. U takvoj situaciji, majci kojoj se prošlu godinu dana cijeli svijet vrtio oko tog malog bića, je iznimno teško. Ona se osjeća nesigurno i puna je nepovjerenja prema osobama kojima ostavlja dijete. Bilo da se radilo o dadilji ili dječjem vrtiću. Pokušajte se informirati o svemu na vrijeme, postavite sva pitanja koja vas zanimaju i glasno recite što vas muči. Samo tako ćete moći razviti partnerski odnos s osobom s kojom ostavljate dijete.
Nemojte se zabrinjavati ako vaše dijete ne radi sve po onome što je napisano da bi trebalo za svoju dob. Neka djeca nisu spremna tako brzo na sljedeći korak iako se radi o pravilnom razvoju djeteta. Dajte im vremena, potaknite ih i uživajte u njihovoj individualnosti i otkrivanju novog svijeta.