Roditelji često imaju različite stavove prema odgoju, ali i različit pristup roditeljstvu - dok bi se majke lako mogle zabrinuti, očevi će u većini slučajeva ostati smireni, a dok su majke jake, očevi mogu popustiti i biti slabi.
Važno je napomenuti da se različiti stilovi mogu pretjerano generalizirati na temelju spola - u nekim obiteljima majke mogu biti zahtjevnije, a očevi nježniji. No, ključno je uravnotežiti različite stilove roditeljstva i postići najbolji učinak za dijete - a evo u čemu se, uglavnom, najviše razlikuju stilovi roditeljstva očeva i majki?
Majčin stil
Majke se općenito nalaze u ulozi njegovanja djece i često su prilagođenije specifičnim potrebama djeteta nego otac. Jednostavno postoji emocionalna veza između majke i djeteta koju otac ponekad ne razumije. Osim toga, majke imaju tendenciju puno više pričati s djecom, što je možda i logično jer su žene općenito puno verbalnije od muškaraca.
Taj se stil nastoji očitovati u roditeljstvu gdje majka svom djetetu nudi više riječi potvrde, nastoji jasnije izraziti svoja očekivanja i "progovoriti" o pitanjima koja uključuju disciplinu. Također, majke općenito stavljaju potrebe svoje djece ispred svojih vlastitih.
Očev stil
Očevi su općenito više usredotočeni na velika očekivanja od svoje djece i potiču ih da ih dosljedno ispunjavaju. Skloni su se manje usredotočiti na to da se dijete osjeća dobro ili sigurno, a više na to da ih pripreme za suočavanje sa stvarnim svijetom. Emocionalna veza koju majka ima često se ne ponavlja kod očeva.
Očevi, iako ne verbaliziraju toliko koliko majke, imaju tendenciju da budu izravniji i koriste manje riječi. Očevi su također skloni biti manje požrtvovni, barem na očit način. Njihova odricanja su više usmjerena na obitelj u cjelini, a manje na pojedinu djecu.