Prirodnim lijekovima protiv Escherichie Coli i drugih bakterija

Escherichia Coli kao i mnoge druge bakterije znaju biti jako dosadne, koje, ukoliko ih se ne liječi na vrijeme, mogu dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema.

prirodni pripravci_pixabay

Svaki dan, svjedoci smo sve većeg broja superbakterija protiv kojih konvencionalna medicina gubi bitku. Na sreću, u borbu s bakterijama na vrijeme se umiješala priroda koja je ponudila neka svoja alternativna rješenja. Ovih pet lako dostupnih prirodnih lijekova dokazano mogu pobijediti bakterije.

[PROČITAJTE I OVO: Escherichia Coli - sve što trebate znati o ovoj opasnoj bakteriji]

Ječmena kaša

Ječmena kaša lagana je za želudac, bogata vlaknima, vitaminima, mineralima i antioksidansima. Obiluje kalijem, fosforom, magnezijem, željezom te vitaminima B kompleksa, osobito pantenonskom kiselinom. Osim što se koristi kod regulacije tjelesne težine, ječmenu kašu možete koristiti i u liječenju E. coli. Ječmena kaša jednostavna je za pripremu, ali se dugo kuha (oko 45 minuta). Tijekom kuhanja stvara se sluzava tekućina koju treba redovito uzimati kako bi se oslobodili bakterija.

Brusnica

Zahvaljujući hipuričnoj kiselini, brusnica ima snažno antibakterijsko svojstvo zbog kojeg se smatra iznimno moćnim lijekom u prevenciji i liječenju urinarnih infekcija. Dokazano je da spojevi iz brusnice imaju sposobnost mijenjanja bakterije E. coli, tako da ih onemogućuje da pokrenu infekcije. Brusnica je bogata vlaknima, antocijanima, proantocijanidinima, beta-karotenom, vitaminom C, kalijem, kalcijem, magnezijem i drugim mikronutrijentima.

[PROČITAJTE I OVO: Znanstvena potvrda korisnosti soka od brusnica pri upalama mokraćnih puteva]

Češnjak

Glavni sastojak češnjaka je allicin koji posjeduje čudesno antibakterijsko, antivirusno, antigljivično, antiparazitsko i antioksidacijsko djelovanje. Egipćani su češnjak smatrali svetom biljkom, a pronađen je čak i u grobnicama faraona. Kako biste maksimalno iskoristili ljekoviti potencijal lješnjaka, morate ga zgnječiti ili sitno narezati. To pospješuje oslobađanje posebnih enzima koji sadrže ljekovita svojstva. Da bi se oslobodila maksimalna količina allicina, zgnječeni ili sitno narezani češnjak ostavite da odstoji 5 minuta prije nego što ga pojedete ili skuhate.

Čaj od origana

Origano je bogat željezom, vitaminom K, manganom, vitaminom A i C, kalcijem te omega-3 masnim kiselinama. Ova planinska biljka, snažnog i pikantnog okusa sadrži ulja pod nazivom timol i karvakrol koja su poznata kao borci protiv bakterija. Dokazano je da redovito konzumiranje čaja od origana sprečava sve vrste bakterijskih infekcija. Za pripremu čaja od origana potrebno su vam svježi ili sušeni listovi origana, dvije šalice vode i žlica meda. U prokuhanu vodu (cca 10 min) dodajte listove origana. Listove potopite i kuhajte na laganoj vatri. Nakon više od 20 minuta kuhanja, listovi će potamniti. To je znak da čaj trebate zasladiti, i to sa žlicom meda. Obavezno pijte čaj dok je topao.

Koštice od lubenice

Za pripremu ovog prirodnog lijeka potrebno vam je 30 komada koštica od lubenice i jedna litra vode. Stavite u lonac vodu i koštice. Ostavite lonac na vatri da voda proključa, i pustite da ključa oko 10 minuta. Skinite lonac sa vatre, te ga ostavite da se voda ohladi. Kada se sadržaj lonca ohladio, procijedite tekućinu u bocu i spremite ju u hladnjak. Ovu tekućinu koristite za razmućivanje sokova i ostalih napitaka kojima je potrebna voda. Dnevno popijte od 2 do 3 litre ove tekućine. Ako ju ne želite miješati, možete je piti i samu, bez dodataka.