Pripremite sobu za dolazak bebe

Rođenjem djeteta u vašem životu, promijenit će se puno toga, među ostalim i prostor u kojem boravite. Nekima će reorganizacija stana ili kuće, tj.

soba_bebe_pixabay

priprema sobe predstavljati užitak, a nekima dodatni stres. Bez obzira kako doživjeli uređenje prostora za vašu bebicu, nekih uputa se ipak pridržavajte. Pri organiziranju kutka za novog člana obitelji posebno vodite računa o osnovnim pravilima higijene, funkcionalnosti i estetici prostora u kojem će dijete provoditi najveći dio dana.

Ne zatrpavajte sobu stvarima, prevelikim plišanim igračkama i opremom koja bebi na početku neće biti potrebna. Za početak, kod dolaska bebe, važno je razmisliti o aktivnostima koje ćete raditi s njom. Bit će vam potrebna zona za spavanje, za prematanje i oblačenje te zona za hranjenje i igranje. Pokušajte organizirati prostor tako da se sve stvari koje su vam potrebne, nalaze na jednome mjestu. Također, preporuča se i nabava osnovnog namještaja za bebu, a to su krevetić, ormarić za prematanje i odlaganje osnovnih stvari. Ako majka, primjerice neće dijete hraniti na krevetu, potrebno je nabaviti i fotelju za dojenje.

Idealno mjesto za krevetić

Iz sigurnosnih razloga, krevetić nemojte postaviti uz prozor, ali ni ispod namještaja kao što su primjerice police. Prilikom kupovine, vodite računa da krevetić nema oštrih ukrasa, ali i o vrsti madraca i posteljini.Madrac bi trebao biti tvrđi, sastavljen od antialergijskih materijala, a svojom veličinom, trebao bi stati u krevetić tako da sjeda ne više od dva prsta od ruba krevetića. Uz madrac, pripremite i dva kompleta posteljine, bez strukture (reljefa). Također je poželjno na krevetić postaviti zaštitnu, mekanu ogradu koja bi trebala pokrivati tri strane kreveta.

Praktična komoda i ormar

Najpraktičnije mjesto za previjanje djeteta je komoda za previjanje s ladicama u koje možete staviti kreme, šampone, gaze, ručnike itd. Uz komodu pripremite i ostavu za pelene (obični ormarić ili spremište ispod kreveta). Obratite pozornost i na ormar koji bi trebalo dobro organizirati tj. neka vam sve u njemu bude nadohvat ruke.

Sitni detalji

Za dječju sobu preporuča se da bude mirna i najosunčanija prostorija u stanu ili kući, orijentirana na jugoistok ili jugozapad. Što se tiče veličine, ne postoji idealna, ali ne bi trebala biti manja od 10 kvadrata.Podove ne prekrivajte tepisima jer skupljaju puno prašine, dovoljan je samo manji tepih koji se lako pere. Zavjese na prozorima se obično ne preporučuju jer također predstavljaju idealno mjesto za skupljanje prašine. Pri uređenju dječjeg kutka, najvažnije je imati na umu sigurnost djeteta i funkcionalnost prostora. Kakve će boje biti, primjerice zidovi ili ormari, manje je važno.