Jer zaista, nije lako ostati smiren kada dijete viče i vrišti u supermarketu, jer mu ne želite ili ne možete kupiti određenu stvar ili kad ga vidite kako tuče neko drugo dijete. Vjerovali ili ne, ove neugodne i, zapravo, potresne situacije možete izbjeći, a bez da povrijedite osjećaje svoga djeteta i naštetite njegovu samopoštovanju.
Pozitivno roditeljstvo bazira se na potpuno drugačijem pristupu odgoju djece od onoga koji se generacijama koristi u našem društvu – umjesto kažnjavanja nedoličnog ponašanja, naglašava se i nagrađuje dobro ponašanje. Ovo se može činiti kao vrlo mala pomoć kada svi kupci u trgovini gledaju na vas kao lošeg roditelja koji ne može stišati svoje razmaženo dijete. Pa ipak...
Umjesto da vičete na dijete ili mu za kaznu oduzimate ono što ste mu htjeli kupiti, duboko udahnite i pokušajte riješiti ovu nezgodnu situaciju pomoću jednog od dva pristupa pozitivnog roditeljstva koji u većini slučajeva funkcioniraju.
Prvi je da djetetu ponudite nagradu u vidu šetnje do obližnjeg parkića za djecu ili zajedničko igranje njegove omiljene igre kada dođete kući ukoliko se sada smiri i ponaša lijepo. Drugi je da mu u tom trenu pokušate objasniti zašto ne može dobiti sve što želi, umjesto da kažete jednostavno „ne“ i očekujete da vas bespogovorno posluša.
Ako i dalje ne možete izaći na kraj s djetetom, uvijek možete reći da nemate dovoljno novca i da vam gospođa na blagajni neće dati da ponesete kući ono što ne možete platiti.
Pozitivan pristup roditeljstvu zahtjeva postavljanje određenih pravila jer će dijete uvijek testirati i pokušavati pogurati granice. Dijete treba znati što mu je dopušteno i što vi nikako ne odobravate. Ali isto tako, dijete treba razumjeti i zašto određenu stvar ne smije učiniti, a ne samo kako bi izbjeglo sankcije koje ona nosi. Zbog toga je ključno da si osigurate dovoljno vremena za objašnjavanje djetetu zašto mu ne odobravate neke stvari te da budete sigurni da je ono razumjelo što mu govorite.
Možda će se dogoditi neke situacije kada ćete morati povisiti ton zbog djetetova neprimjerena ponašanja, ali ovo „oružje“ koristite kao posljednji izbor kada ste sve ostale opcije već potrošili. I u tom trenutku pobrinite se da djetetu bude jasno da je to zbog nedoličnog ponašanja, ne zato što ga ne volite.
Pohvalite svoje dijete kada se ponaša lijepo i nemojte se ustručavati reći mu koliko ste sretni u tom trenutku. Ako budete zanemarivali dobro ponašanje i koncentrirali se samo na kritiziranje lošeg ponašanja i djetetu će u fokusu biti samo to loše ponašanje, dok dobro neće niti primjećivati.
Također, ako djetetu isključivo pridajete pozornost (pa makar i vikanjem) kada je „zločesto“, tj. kada radi nešto što ne bi trebalo, ono bi moglo početi zlorabiti neprimjereno ponašanje za privlačenje vaše pažnje. Iz tog se razloga potrudite da za svoje dijete odvojite dovoljno vremena u danu kada ćete se posvetiti samo njemu. Ugasite mobitele, računala, televizore i ostale stvari koje vas mogu ometati. Sjednite zajedno, igrajte se, mazite i zabavljajte kako najviše volite.
I ne zaboravite, ako primijetite da imate određeni problem koji teško savladavate, nemojte se ustručavati pitati za pomoć ili savjet – to vas ne čini lošim roditeljem, baš naprotiv.