. Do sad se najviše govorilo o međuvršnjačkom zlostavljanju kod djece školske dobi, no najnovije studije među vrtićkom djecom pokazuju da se takva ponašanja javljaju još i ranije. Djeca stara svega tri godine već mogu pokazivati znakove ponašanja koji imaju za cilj namjerno povrijediti drugo dijete. Ovo područje nije tako detaljno istraženo, ali stručnjaci se slažu da bi bilo poželjno da se ponavljajuća negativna ponašanja detektiraju što ranije, kako bi ih roditelji i odgojitelji na vrijeme korigirali.
Dok ovo čitate, možda ste pomislili "Pa to je glupost. Tako mala djeca nisu sposobna namjerno nekog tlačiti i maltretirati". No upravo takvo razmišljanje dovodi do toga da se bullying u vrtiću slabo ili nikako ne detektira. Ako je neko dijete agresivno pa grize, udara, štipa, gura neko slabije dijete iz grupe svakog dana, ili ako mu govori "glup si, smrdiš, budalo" kako bi ga pred drugima ponizilo, češće se takvo ponašanje smatra "normalnim", fazom, izoliranim incidentom. Smatra se da je normalno da dijete ponekad osjeti frustraciju i ispoljava ju prema svojim bližnjima nepoželjnim ponašanjem. Takva ponašanja se ne opravdavaju i odrasli ih korigiraju, ali niti ne dobivaju oznaku "bullying". Često se govori da su to samo faze koje će proći. Nadalje, ako grupica djece društveno izolira neko dijete, to se smatra "dječjim poslima".
Međutim, definicija bullyinga ili međuvršnjačkog zlostavljanja je - namjerno, agresivno, ponavljajuće ponašanje koje često uključuje igru moći s ciljem verbalne, fizičke i emocionalne dominacije jednog djeteta nad drugim.
Kako prepoznati znakove bullyinga kod malog djeteta?
Teško je identificirati i prepoznati je li dijete mlađe od 6 godina žrtva vršnjačkog zlostavljanja. Naime, tako mala djeca teško verbaliziraju što se događa. No ako vam dijete često spominje samo jednog vršnjaka i uvijek istog vršnjaka iz vrtića i govori da je prema njemu zločest, ili ako opisuje neko ponašanje koje ocjenjujete kao agresivno i koje se ponavlja iz dana u dan, moguće je da se vaše dijete našlo na piku vršnjaku koji nad njim provodi fizičku, emocionalnu ili psihološku dominaciju. Možda mališan neće direktno i otvoreno govoriti protiv prijatelja iz vrtića čak i ako ga povrjeđuje, ali možete ga navesti da vam priča o situacijama koje se događaju. Nadalje, djeca koja imaju problema s nekim vršnjakom koji ih tuče, izolira, ruga im se ili naziva ružnim riječima, pokazat će i promjene u ponašanju. Najčešće će pružati otpor prema odlasku u vrtić (u koji su ranije bez problema išli), postat će tiši i povučeniji u vrtiću, imati manje samopouzdanja a više strahova, više će se držati teta u vrtiću i češće pitati kad će doći mama ili tata po njih.
Kako zaštititi dijete ako sumnjate da ga netko od vršnjaka svakog dana povrjeđuje?
Razgovarajte s odgojiteljicom. Čak i ako niste sigurni je li u pitanju bullying, zamolite odgojiteljicu da malo više pažnje obrati na vaše dijete i interakcije koje ima s vršnjacima u grupi. Podijelite svoju zabrinutost i opišite na koje se načine promijenilo ponašanje vašeg djeteta. Zamolite odgojiteljice za pomoć jer one su iskusne i izvor su informacija o socijalizaciji vašeg djeteta. Upravo one mogu uvesti neke izmjene u vrtićkoj okolini i interakciji djece koje mogu polučiti trenutne rezultate. Ako joj skrenete pažnju na to, odgojiteljica će fokusiranije pratiti vaše dijete i njegovu interakciju s drugom djecom u grupi.
Naučite dijete kako reagirati. Tako mala djeca ne znaju odgovoriti na bullying samostalno, ali mogu asertivno izraziti što ih smeta. Naučite dijete da na agresiju nikada ne odgovara agresijom, već da jasno i glasno kaže i da do znanja vršnjaku: "Nemoj to raditi! To me smeta!". Ponekad funkcionira taktika izbjegavanja i druženje s djecom koja vašem mališanu odgovaraju. No možda najbolja obrana je obraćanje odgojiteljici odmah nakon konflikta. Ona je tu da riješi stvar. No, čak i ako ju ne riješi, nakon nekoliko istih pritužbi, zapitat će se što se to događa i zašto se ponavlja svako malo. Bit će informirana od samog djeteta da ga jedan te isti vršnjak iz grupe opetovano povrjeđuje.
Povežite se s roditeljima problematičnog djeteta. Ovisno o situaciji, predložiti možete i susret s roditeljima djeteta koje povrjeđuje vaše dijete, u prisutnosti odgojiteljice. Ako do tog susreta dođe, važno je da ne nastupite optužujuće, jer nikada ne znate što se događa s druge strane. Možda i ti roditelji osjećaju nemoć oko ponašanja svog sina ili kćeri, možda prolaze kroz neko teško razdoblje. Važno je da se svi međusobno razumijete i složite oko toga da se negativno ponašanje pod hitno zaustavi. Vrlo često se agresivno ponašanje poništava jednim vikend druženjem i igranjem izvan vrtića u vašem domu.