Posljedice odrastanja s alkoholičarem

Djeca koja odrastaju s alkoholičarem pogođena su negativno na više načina te na svijet gledaju drugačije od druge djece.

4bdaac116c419

Ona svakog dana proživljavaju nemir, metež, nasilje i traumu dok su njihovi vršnjaci bezbrižni i dane provode u igri. Život s alkoholičarem utječe razorno na djecu u osjetljivom periodu formiranja vlastite osobnosti.

Djeca alkoholičara doživljavaju svijet drugačije, često imaju problema u školi i u društvenim odnosima s vršnjacima. Rano moraju odrasti te preuzimaju ulogu "roditelja" u domu i izvan njega. Isto tako, na sebe ponekad preuzimaju veliku količinu odgovornosti te pokušavaju biti mirotvorci u domu.

U Hrvatskoj ima oko 250.000 alkoholičara i oko jedan milijun osoba koje imaju probleme zbog neumjerenog pijenja. Od ukupnog broja alkoholičara liječi se otprilike svaki deseti, a tek svaki četvrti dolazi u klub liječenih alkoholičara, stoji u podacima Udruge Hrvatska protiv droge. Iz ovih podataka vidljivo je da na stotine, ako ne i tisuće djece u Hrvatskoj živi s alkoholičarem i kroz djetinjstvo prolazi sa tom sramotnom etiketom, koja mora imati svoje posljedice.

Karakteristike djece alkoholičara

Prvi znak da se u domu djeteta događa nešto što remeti njegov normalan razvoj, je popuštanje u školi i problemi u odnosu s vršnjacima. Korijen svega je njihovo nisko samopouzdanje, koje pak proizlazi iz straha i srama. Ponekad popuštaju u školi zato što kod kuće nemaju uvjete za učenje niti pozitivnu stimulaciju od strane roditelja.

Nadalje, djeca alkoholičara često pokazuju probleme u izražavanju i općenito sporijem razvoju verbalnih vještina. Slabiji su na testovima kognitivnog razvoja i teže rješavaju zadatke, osobito one koji se odnose na apstraktno i konceptualno zaključivanje.

S vršnjacima i nastavnicima teško uspostavljaju čvršće i dublje odnose jer imaju problema sa povjerenjem u ljude oko sebe. Često pate od depresije, uznemirenosti i osjećaja manje vrijednosti, što pak dovodi do dubljih emotivnih problema i problema u ponašanju.

Kada se ne znaju snositi s negativnim osjećajima, mogu postati agresivni, nasilni i impulzivni ili pak se okreću delikvenciji. Osjećaju bijes prema roditelju alkoholičaru, ali i prema roditelju koji ne pije, jer ne čini dovoljno da spasi i zaštiti obitelj.  

U težim slučajevima, djeca alkoholičara svjedoče nasilju u obitelji, pa je i to jedan od razloga zašto i sami usvajaju slične obrasce ponašanja.

Predškolci koji žive s alkoholičarem, osim sporijeg razvoja govora, često su uznemirena i plaču, mnogi mokre u krevetu i imaju noćne more.

Djeca alkoholičara osjećaju da su drugačiji od drugih i ne žele o svojoj situaciji pričati jer se srame. Ne žele da im se bilo tko približi, jer ne mogu vršnjake dovoditi u svoj dom. Često odbijaju napustiti dom i ići u školu iz straha da se jednom od roditelja nešto strašno ne dogodi. Strahovi mogu prerasti u fobije što ih dodatno zatvara u njihov svijet.

Delikvencija i ovisnosti

Djeca alkoholičara pod četiri su puta većim rizikom da će i sama razviti ovisnost o alkoholu. To se događa djelomično zbog genetskih preduvjeta, ali i zbog odrastanja i promatranja okoline u kojoj je konzumiranje alkohola "normalna" svakodnevica.

Kako pomoći djeci alkoholičara?

Ukoliko ste roditelj djece koja žive s alkoholičarem, važno je mališanu ponuditi i pružiti pomoć što prije. Postoji niz grupa za pomoć obiteljima alkoholičara koje mogu pomoći djeci da izgrade zdravo samopouzdanje i da se nauče snositi s ovim problemom.

Neke od njih su:

- Udruga za rad s ovisnicima o alkoholu „Kreni“, Zagreb, Trg I. Kukuljevica 9
- Aninimni alkoholičari Hrvatske
- Poliklinika za zaštitu djece grada Zagreba

Preporučamo i zanimljiv blog - Djecaalkoholicara.blog.hr

(Jk)