Tinejdžerima uistinu nije lako u današnje vrijeme. Moraju se nositi s pritiscima okoline, očekivanjima roditelja i okoline te raznim odbijanjima, zato je prirodno da se ponekad osjećaju zbunjeno, nezadovoljno i kao da ih nitko ne razumije. Ovo pak uzrokuje nisko samopoštovanje i nedostatak samopouzdanja koji se mogu pretvoriti u ozbiljnije probleme - depresiju i asocijalizaciju.
Simptomi koji bi mogli prerasti u ozbiljan problem:
- loše ocjene u školi, manjak koncentracije, zaboravljivost
- distanciranje od vas, prijatelja i aktivnosti kojima se bavio
- osjeća se tužno i beznadno
- sklonost ispadima bijesa i agresije ili burno reagiranje na kritiku
- neodlučnost, nemirnost
- promjene u navikama hranjenja i spavanja
- pušenje, alkoholiziranje, korištenje ilegalnih supstanci
- problem s autoritetom
Imate li vi sličan problem sa svojim djetetom, pomozite mu podići samopouzdanje. Uzmite stvari u svoje ruke prije nego što sve ode predaleko.
Što morate reći svom tinejdžeru:
1. Kao prvo mu dajte do znanja da vam se može obratiti oko bilo kakvog problema, velikog ili malog, i ono što je važno bez osuđivanja. To je nešto s čime ćete se vi morati naučiti nositi.
Recite mu:
2. Suoči se sa svojim strahovima. Jednom kad se s njima suočiš, osjetit ćeš da nisu toliko grozni kao što su se činili. Ako se suočiš sa svojim strahovima, pobijedit ćeš ih i bolje ćeš se osjećati.
3. Zaboravi prijašnje neuspjehe. Nemoj misliti ako nisi uspio prije, da će se to automatski ponoviti. Gledaj na neuspjehe kao na školu što ne činiti u budućnosti i svojevrsne stepenice do uspjeha.
4. Nagradi se kad postigneš nešto dobro. Samopomoć je najbolja pomoć. Nauči se oslanjati i na samog sebe.
5. Razgovaraj s drugima i otvori im se. Možda dijele tvoj problem i mogu ti pomoći. Nemoj naprečac zaključivati o situacijama ili osobama. Dozvoli im da se objasne.
6. Nemoj dozvoliti da te neuspjeh porazi. Prihvati ga. Probaj nešto drugo. Svi smo mi doživjeli neuspjeh prije ili kasnije.
Vi kao roditelji:
- pomognite djetetu da stekne nove prijatelje
- motivirajte ih da se počnu baviti nekim sportom
- potaknite ih da pronađu novi hobi
- potaknite ih da vode dnevnik
- potaknite ih da se uključe u neku humanitarnu aktivnost, kako bi stekli realan pogled na svijet i naučili cijeniti ono što imaju.
1. Pružite mu snažnu obiteljsku potporu.
2. Ako vam se se obrati s nekim problemom, pomognite mu prihvatiti i riješiti ga.
3. Sjetite se spominjati mu njegove pozitivne strane, vrline i cijenite svako njegovo dostignuće, koliko god malo bilo.
4. U redu je ako vršite lagan pritisak ili obećanje nagrade kako biste ga potaknuli da ispunjava obaveze. No pripazite, jer previše pritiska ili popuštanja vodi do buntovništva.
5. Prihvatite svoje dijete takvo kakvo je. Budite realistični u svojim očekivanjima i nikad mu nemojte spočitavati njegove slabosti.
6. I na kraju, podignite ga ako padne.
Pokažite bezuvjetnu ljubav svom dijetetu. Neka se osjeća željeno i voljeno. To je nešto ne čemu ćete morati konstantno raditi. Sve što je potrebno je malo drugačiji pristup...
Imate li problema s djetetom otkako je ušlo i adolescenciju?