Ako ste se pitali, kad je idealno vrijeme da vaše bebice počnu plivati, stručnjaci ističu da je to najbolje učiniti u prvoj godini života jer plivanje pozitivno utječe na zdrav tjelesni, psihički, motorički i socijalni razvoj djeteta. Da je djetetu važno omogućiti gibanje u vodi gdje može opustiti sve dijelove tijela i pritom biti samostalno u trodimenzionalnom gibanju ( što na suhom još neko vrijeme neće biti) potvrđuju i u Aquaeduci, centru za plivanje beba i mališana namijenjen svoj djeci i odraslima koji žele stvoriti zdrave navike.
“U Centru provodimo dvije vrste programa. Dvomjesečni program, namijenjen za bebe i mališane ili mjesečni program koji uključuje školu plivanja, rehabilitacijsko plivanje i plivanje za djecu s poteškoćama”, ističe voditeljica Aquaeduce Sanja Bosnar te nadodaje da svi treninzi traju 45 minuta.
Plivanje za bebe i mališane je trostupanjski program koji vodi do pravilne tehnike plivanja, a iz Aquaeduce ističu da do rezultata dolaze s posebnim plivačkim rekvizitima tzv. "swimtrainer-ima“. “Swimtrainer” je poseban obruč za plivanje koji je u zadnjem dijelu otvoren, a u unutrašnjosti obruča ima trbušati dio na kojem dijete leži, zakopčano je sigurnosnim pojasevima tako da dijete ne može skliznuti iz obruča.
Plivanje pozitivno utječe na razvoj ravnoteže. Dijete se u vodi navikava na samostalno gibanje - pomiče se naprijed, natrag, zaustavlja se, okreće i vesla. S igrom i gibanjem te ubrzanim disanjem povećava se njegova izdržljivost.
Foto: Aquaeduca
U plivačkom centru svi programi su u potpunosti individualizirani, tako da svako dijete napreduje u svom ritmu, a u cijeli proces uključeni su i roditelji čija je uloga neizmjerno bitna jer dijete kroz motivaciju, aktivaciju i sigurnost brže radi pravilne plivačke zamahe. Na pitanje kako se postaviti ako se dijete boji vodi, voditeljica Sanja Bosnar ističe da u njezinom dugogodišnjem iskustvu nije naišla na dijete koje ne voli vodu.
“Pravilnim pristupom, s nekoliko sitnih trikova , dijete brzo zavoli vodu, pa čak i swimmtrainer/naše pomagalo”, ističe Sanja Bosnar te nadodaje da je djetetu važno dati osjećaj sigurnosti, zabaviti ga, potaknuti mu znatiželju i pustiti ga da se prepusti užitku.
Motorička aktivnost dojenčadi i mališana pozitivno utječe i na njihov psihički razvoj. Dojenčad koja je bila uključena u program vježbanja u vodi ima bolju koordinaciju od vršnjaka koji ne sudjeluju u programu. Plivanje utječe na tjelesni razvoj:
- disanje - jačaju se dišni mišići, a vitalni kapacitet povećava se za 20%
- kardiovaskularni sustav - pod utjecajem tlaka oko 20% više krvi dotječe u desni dio srca i preko pluća u lijevi dio srca; tako se povećavaju i jačaju mišići
- skelet - intenzivno kretanje u vodi uzrokuje intenzivan rast kostiju i njihovo dobro oblikovanje
- mišići - plivanje omogućuje oblikovanje kompletnoga mišićnog sustava
- termoregulacija - razlika između temperature tijela i vode (između 32 i 37 °C) poticaj je za uspostavljanje termoregulacije i otpornosti tijela.