Iako se na prvu tako ne čini, prema tvrdnjama psihologa, dosada je vrlo korisna za dječji razvoj. Vrlo često roditelji ne mogu podnijeti da im se dijete dosađuje, čak sami sebe okrivljuju u tim trenucima, jer eto nisu svom djetetu uspjeli osigurati kakvu-takvu zanimaciju. Naravno da je dobro poticati djetetovu kreativnost i s djecom kreativno raditi, ali treba imati mjeru i ne osmišljavati i određivati djetetu svaki trenutak.
U nastavku ti otkrivamo i pet ključnih razloga zašto je tako.
Dosada kao motivacija
Dosada ima svoju funkciju – ona služi za samomotivaciju. Kada im je dosadno, djeca najčešće cendraju i traže pomoć odraslih. Tada je jako važno da ih ostavimo u tome. Oni na kraju uvijek smisle nešto kako bi se zabavili. Zapravo je najteže upravo odraslima gledati da im je djetetu dosadno, no dosada je ključna za razvoj djetetove mašte, samopouzdanosti i samodostatnosti.
Djeca u trenucima dosade uče što bi sama sa sobom, što ih pokreće i zanima. Kad odrastu to im stečeno iskustvo nošenja s dosadom u djetinjstvu može pomoći u nošenju s ključnim pitanjima kao što su - „Što bih ja sa samim sobom i svojim životom?“. Život je zapravo gomila nestrukturiranog vremena i moramo se naučiti nositi s tim. A već kao djeca slažemo svoju igru, dok kao odrasli slažemo svoj život, tako da je izmišljanje igre iz dosade odličan preduvjet za uspješan život. Kroz igru i istraživanja djeca počinju shvaćati koji su njihovi interesi i smišljaju kako ih realizirati. Tako se razvijaju mentalne sposobnosti itekako važne za daljnji život.