Kretanje je osnova djetetova razvoja. Stoga već od ranog djetinjstva treba poticati fizičke aktivnosti i razvijati njegove sklonosti prema sportu. Osim toga bavljenje sportom pospješuje duhovnu ravnotežu, dijete bolje upoznaje samo sebe, i reakcije okoline, kažu pedagozi i liječnici. Pomaže mu da razvije i nauči vještine i shvati smisao fizičkog napora.
Ali, kako udovoljiti djetetu koje mijenja sportske aktivnosti kao igračke: od nogometa, preko karatea do tenisa. Roditeljima nije uvijek lako uskladiti slobodno vrijeme, nabaviti svu potrebnu opremu i odvoditi dijete na treninge. Nakon tenisa dijete će poželjeti košarkašku loptu, zatim nogometnu, a dva mjeseca kasnije zanimat će ga džudo. Što mu savjetovati? Takvi pokušaji u pravilu završavaju odabirom sporta po njegovoj volji. Sav je trud uzaludan prisiljavamo li dijete na bavljenje sportom.
Sramežljivo dijete neće trenirati karate jer to zahtijeva borbu u dvoje pred publikom. Njemu će više odgovarati ekipna igra, poput nogometa, gdje se može utopiti u masi i pobijediti sramežljivost.
S druge strane poduzetna, stvaralački raspoložena djeca vrlo brzo napreduju u borilačkim sportovima. Kroz sport se kanalizira njihova agresivnost i uči ih se "fair playu" u životu. Nespretno dijete neće se takmičiti, ali se može baviti rekreativnim sportom.
Dva pravila vrijede za sve: ne preporuča se specijalizacija sporta prije trinaeste; i, svaki sport u određenom uzrastu.
Sport prema uzrastu
Do tri godine – preporučuju se igre u vodi jer poboljšavaju sposobnosti kretanja tijela.
Od 3 do 6 godina – možete ga uključiti u neke aktivnosti: plesanje, skijanje, klizanje, vožnja biciklom...
Od 6 do 11 godina – postignuta je koordinacija pokreta i dijete je spremno za sport: može se posvetiti gimnastici, ekipnim sportovima ili borilačkim vještinama
Od 11 do 15 godina – sport može mnogo pomoći djetetu u osjetljivom razdoblju. Discipline poput veslanja i planinarenja razvijat će njegovu vezu s prirodom. Ekipni sportovi naučit će ga ponašanju u grupi i toleranciji. Plivanje i atletika pospješit će njegov fizički razvoj.
Bez pretjerivanja
Dakle, intenzivno bavljenje sportom se preporuča tek nakon postignute koordinacije pokreta. Ako dijete neprestano intenzivno vježba treba kontrolirati njegovo zdravlje. Dvaput tjedno bit će dovoljno za jačanje muskulature, a neće poremetiti ritam škole. Dakle, bez pretjerivanja, uz zdrav san i zdravu prehranu!
Sport nije igračka