Voće:
- Citrusi (limun, limeta, naranča, itd)
- Kivi
- Šumsko voće
- Bobičasto voće (jagode, višnje, brusnice)
Povrće:
- Rajčica
- Šparoge
- Artičoka
- Zelena salata
- Raštika
- Prokulica
- Patlidžan
- Masline (crne i zelene)
- Crna rotkva
Začini:
- Lovor
- Kim
- Korijander
- Vlasac
- Đumbir
- Ružmarin
Orašasti plodovi:
- Indijski oraščić
- Bademi
- Kikiriki
Sve navedene namirnice su potencijalni alergeni i kao takvi predstavljaju opasnost za mali organizam koji nije dovoljno dozrio. Ono što je važno za pripaziti jest da se puno ovih namirnica „skriva“ u industrijskim proizvodima i stoga – ako nudite djetetu takvu hranu dobro pročitajte deklaraciju da biste se uvjerili kako ju vaše dijete smije konzumirati.
Fermentirana hrana – općenito se vjeruje da fermentirane namirnice donose višestruke dobrobiti svome konzumentu, ali ipak one se ne preporučuju prije navršenih 12 mjeseci života. Dok se fermentirani mliječni proizvodi poput jogurta ili kefira djeci mogu ponuditi već od 8. mjeseca života, za druge vrste fermentirane hrane poput zimnice i ostalog ukiseljenog povrća bolje je pričekati još 4-5 mjeseci.
Nekoliko je vrsta hrane na koju će vaše dijete zbog sigurnosti morati pričekati čak i do svoga drugog rođendana. Među njima je med koji u vrlo rijetkim slučajevima (ali ih ima) može biti onečišćen bakterijom Clostridium botulinum koja je jedna od najotrovnijih supstanci poznatih čovjeku. Zbog dozrelog probavnog sustava ova je bakterija za stariju djecu i odrasle neškodljiva, ali kod malih beba može prouzročiti botulizam.
S nuđenjem gljiva djetetu također je najbolje pričekati, a i kada se to dogodi imati u vidu da se nude postupno i s oprezom. Glavni razlog ovoga opreza je mikrobiološka kontaminacija, brza i laka kvarljivost ove namirnice te teža probavljivost. U našem podneblju postoji velik broj vrsta, ali za prvi izbor u prehrani djece preporučuju se šampinjoni, bukovače te vrganji.