Nakon svakog hranjenja u usnoj šupljini ostaju ostaci hrane, bakterije i naslage na sluznici usta koji mogu oštetiti zube već u samom procesu nicanja. Stoga bi nakon svakog hranjenja trebalo djetetu očistiti oku nevidljive dijelove usne šupljine čistom vlažnom gazom ili mekanom krpicom namočenom u vodu. Već od pojave prvih zubića preporučuje se redovito korištenje četkice za zube, koja naravno mora biti prilagođena uzrastu djeteta. U fazi nicanja, do djetetove prve godine, mogu se koristiti i četkice s gumenom glavom umjesto vlakana.
[PROČITAJ: Oralna higijena kod najmlađih]
Prva zubna četkica
Prva zubna četkica mora biti nježna i mekana, a pasta za zube nije potrebna. Ona mora biti izrađena od kvalitetnih umjetnih vlakana koja su obvezno zaobljena na vrhu. Isto tako, snopovi tih vlakana moraju biti raspoređeni u tri do četiri reda bez velikog razmaka između njih. Vlakna moraju biti dovoljno elastična kako bi mogla prodirati ispod zubnog mesa oko zubića. Bez obzira jesu li vlakna na četkici već oštećena ili ne, maksimalni vijek korištenja četkice je do tri mjeseca. Od druge godine života, pastu za zube treba koristiti u maloj količini, ne većoj od zrna graška. Najsigurnije je odabrati dječju zubnu pastu jer one imaju prilagođen okus i manje količine fluorida.
I na kraju, imate li bilo kakve nedoumice u vezi s odabirom četkice ili zubne paste i sl. vezano uz vaše dijete, najbolje je da se posavjetujte sa stomatologom. Isto tako, važno je naglasiti da bi na prvi pregled u stomatološku oridnaciju dijete trebalo odvesti već šest mjeseci nakon početka nicanja mliječnih zubi, a najkasnije s navršene dvije godine. Dijete treba pripremiti i zainteresirati za posjet, opisujući mu stomatološku ordinaciju, stomatološki stolac, aparaturu i pribor. Odvojite nekoliko minuta dnevno (ujutro i navečer) za oralno zdravlje vašeg djeteta, vodite ga redovito na kontrole stomatologu kako biste na vrijeme ispravili pogrešne navike.