Opasno se bliži državna matura - što sve trebate znati?

Polaganje državne mature

Opasno se bliži državna matura - što sve trebate znati?


Srednjoškolce još samo dani dijele od polaganja državne mature. Prvi ispiti u ljetnome roku održavaju se 5. lipnja i to iz kemije i sociologije. Ispiti iz ostalih predmeta održavat će se tijekom cijeloga lipnja, posljednja je na redu etika, 30. lipnja. Konačna objava rezultata ljetnoga roka državne mature bit će 17. srpnja, a 22.srpnja je podjela svjedodžbi.

U jednom danu najviše dva ispita

Ispite državne mature čine ispiti obveznoga dijela i ispiti izbornoga dijela. Ispite obveznoga dijela čine ispiti iz hrvatskoga jezika, matematike i stranoga jezika. Učenici klasičnih gimnazija mogu, prema osobnom izboru, u sklopu ispita obveznoga dijela državne mature umjesto ispita iz stranoga jezika polagati ispit iz latinskoga ili grčkoga jezika. Ispiti obveznoga dijela državne mature mogu se polagati na jednoj od dviju razina, na višoj razini i osnovnoj razini. U jednome danu mogu se polagati najviše dva ispita državne mature. Osim prijave, kako bi mogli pristupiti državnoj maturi, polaznici su morali do određenog roka uplatiti naknadu za polaganje ispita. Ona iznosi 175 kuna po ispitu, prema odluci Nacionalnog centra za vanjsko vrednovanje obrazovanja.

Posljednji trenutak za instrukcije

Mnogi smatraju kako je odlukom da u obvezne ispite državne mature bude uvrštena matematika, dodatno narasla i ponuda i potražnja za privatnim instrukcijama. To su i bez državne mature najtraženije instrukcije koje su prerasle u pravi biznis na tržištu. Mišljenja su podijeljena oko toga jesu li naknadne poduke bacanje novca u vjetar i zapravo nametanje paralelnog školovanja uz znanje koje je učenik ionako trebao dobiti  tijekom četverogodišnjeg školovanja? No, kod većine roditelja prevlada strah da im dijete neće položiti matematiku i/ili druge ispite, pa radije plate i dodatnu poduku nego da zbog loših rezultata propusti upisati željeni fakultet.

Dozvoljeni pribor na državnoj maturi

Polaganje državne mature ima brojna pravila kojih se treba pridržavati, a jedno od njih odnosi se na korištenje dozvoljenih pomagala. Dozvoljeni pribor za pisanje ispita propisan je predmetnim ispitnim katalozima. Kod polaganja ispita iz tri obavezna predmeta hrvatskog, engleskog i matematike, maturanti od pomagala mogu koristiti za ispit iz hrvatskog jezika kemijsku olovku plave ili crne boje i nikakva druga pomagala na ispitu nisu dozvoljena. Na ispitu iz matematike je dopušteno koristiti džepno računalo koje ne smije imati mogućnost bežičnog povezivanja s drugim uređajem, uporabe memorijske kartice, simboličkog računanja, grafičkog rješavanja. Popis dozvoljenih kalkulatora objavljen je na stranici Nacionalnog centra za vanjsko vrednovanje obrazovanja www.ncvvo.hr.

Dopuštena pomagala na ispitu iz engleskog jezika su također kemijska olovka plave ili crne boje. Na ispitu nije dopušteno koristiti tehnička pomagala poput mobitela, rječnike ili sažetke gramatike. Primjerice, za upis na Medicinski fakultet u Zagrebu kandidati moraju položiti i test provjere znanja dijelova gradiva iz biologije, fizike i kemije, bitnih za studij koji provodi Medicinski fakultet. Dozvoljeni pribor čine kemijska olovka koja piše crnom ili plavom bojom, džepno računalo istih karakteristika kao za ispite državne mature (bez poklopca).

 Zašto je važan rezultat na maturi?

Rezultati državne mature važni su se kao jedan od faktora koji se boduje prilikom prijava i upisa na studij. Među fakultetima postoje velike razlike u tome koje razine ispita zahtijevaju, koliko bodova nosi određeni ispit, te koji se izborni predmeti trebaju polagati. Kod izbora razina polaganja obveznih ispita državne mature treba znati da za studijske programe koji traže određeni predmet položen na višoj razini, učenik koji taj predmet polaže na osnovnoj razini uopće ne može konkurirati. S druge strane, učenicima koji sve predmete polažu na višoj razini otvoren je put prema svim studijskim programima, bez obzira je li kao uvjet postavljena osnovna ili viša razina. Pri tome njihov rezultat na rang listama za fakultete koji su kao minimalni uvjet postavili osnovnu razinu obveznih ispita ima veću težinu od rezultata učenika koji su položili osnovnu razinu ispita.

Koji su najpoželjniji fakulteti u Hrvatskoj?

Prema podacima Agencije za znanost i visoko obrazovanje prvih 10 mjesta, prema broju prijava u prošloj školskoj godini držali su fakulteti Sveučilišta u Zagrebu. Najviše prijava stiglo je za Filozofski fakultet u Zagrebu, gotovo 15.000. Za čak 1787 kandidata Filozofski fakultet je bio prvi izbor, a najatraktivniji studijski programi bili su anglistika, psihologija i germanistika. Drugo mjesto prema broju prijava pripalo je Zdravstvenom veleučilištu u Zagrebu. Na listi najpoželjnijih fakulteta slijedili su Učiteljski fakultet sa 6872 prijave i Ekonomski fakultet sa 6677 prijava. Među prvih deset fakulteta prema broju prijava našli su se Edukacijsko-rehabilitacijski, FER, Pravni, Medicinski, Kineziološki te Prirodoslovno-matematički fakultet. Zanimljivo je da se među najpoželjnijim fakultetima u veljači prošle godine nisu našli novinarstvo i politologija.

S kojom diplomom lakše do posla?

Maturante će zanimati i s kojom će diplomom lakše osigurati radno mjesto nakon završetka fakulteta. Prema podacima Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, posao su najlakše pronašli oni s diplomom studija biologije, kemije, te farmacije, hrvatskog i engleskog jezika, dok su najmanje šansi za posao imali politolozi, fizioterapeuti, arhitekti i novinari.

Foto: © George Dolgikh - fotolia