Djeca uče govoriti slušajući odrasle kako govore ili kada im čitaju. Ako beba ne čuje kako zvuči, odnosno kako govorimo napisani jezik, biti će joj znatno teže shvatiti pisani jezik. Osim za razvoj govora, slušanje čitanja pomaže djeci i kod kasnijeg samostalnog učenja čitanja. No, zasigurno ste se zapitali kako čitati bebi ili malenom djetetu koje još nije sposobno ni promatrati fotografije, knjiga mu je uglavnom zanimljiva samo za žvakanje ili jednostavno ne može biti na miru ni dovoljno vremena za pročitati dvije stranice?
Dajte sve od sebe!
1. Dijete još uvijek ne primjećuje fotografije u slikovnicama? Nema veze. Najvažnije je da dijete čuje kako zvuči govor odnosno čitanje napisanog. Poželjne su što jednostavnije rečenice, ali ako ste djetetu čitali i neko od remek - djela ruske književnosti i to se računa. Ako znate neku pjesmicu napamet, slobodno je recitirajte kad beba primjerice doji. Pjevanje pjesmica također je od koristi - bebe vole umirujuće pjesmice pune ritma.
2. Ako dijete gleda na knjige samo kao na igrače - odlično! I to je korak naprijed. Već time što se želi igrati knjigama znači da pokazuje interes za nj. U igri možete djetetu skrenuti pozornost na fotografije u njima, objasniti kako se okreću stranice i jednostavno mu dozvoliti da se igra s njima na svoj način.
3. Pričajte s djetetom o onom što ste pročitali. Kada čitate naglas, zastanite i prokomentirajte naglas ono što se pročitali. Neka i dijete iznese svoje mišljenje. Na ovaj način dijete uči kritički razmišljati te spoznaje razumijevanje pročitanog. Ako je dijete još premaleno da bi shvatilo o čemu se radi i knjige mu služe samo za igru, spontano počnite čitati i dijete će shvatiti da vas je nešto zaintrigiralo, pa će i samo postati zainteresirano. No, zainteresiranost će vjerojatno iskazati uzimanjem knjige iz vaših ruku, stavljanjem u usta i bacanjem sa strane. Ovo je normalno ponašanje bebe kojoj još nije jasno zašto knjigice zapravo služe. Idući put ako uspijete zadržati djetetovu pažnju dulje od 3 sekunde smatrajte to uspjehom.
4. Kada je dijete spremno sjesti u krilo i ima dovoljno pažnje za saslušati priču i pogledati sličice izaberite kratku priči s velikim i jasnim fotografijama. Ne brinite ako dio priče i preskočite ili dijete okreće stranice prebrzo. Važno je da dijete iskazuje interes za knjigu.
5. Najvažnije je čitanje i vrstu knjige prilagoditi djetetovoj dobi, raspoloženju i razdoblju dana. Ne očekujte jednaku količinu koncentracije i volje slušanja za svaku knjigu i svaku stranicu. To je nešto što ostaje s nama i u odraslim dana. Nismo uvijek raspoloženi za čitanje svake knjige i stoga je važno ne forsirati određenu knjigu ako je dijete ne prihvaća ili mu se u tom trenutku ne čini prihvatljivom.
6. Neka djeca vas vide kako čitate! Osim čitanja, pričanja i pjevanja od rođenja, okruženje "bogato" knjigama i različitom literaturom može samo pozitivno djelovati na budući akademski uspjeh djeteta. Stoga, okružite se knjigama i časopisima i vrlo važno, neka dijete vidi da čitate, neka vidi da pišete i neka stekne dojam o važnosti knjiga.
Žvakanje knjiga dio je početaka pismenosti
Dozvolite djetetu da se igra s knjigama na način koji odabere. Brojna djeca u početku jednostavno vole knjige samo "okusiti", gristi, prožvakati. Ono što djecu zaista čini sretnom je trganje papira, pa ako ih to veseli dajte im papir koji vam ne treba. Slikovnice ipak neka budu tvrdih korica. S vremenom, na miran način naučite ih kako knjige nisu za uništavanje. Kada u svojoj istraživačkoj znatiželji nehotice uzmu knjigu koju požele istražiti "na svoj način", ne oduzimajte im je grubo uz podizanje glasa, iako je riječ o vašoj omiljenoj knjizi. Tako će shvatiti da knjige ne smiju dirati i kasnije će zazirati od njih. Napunite košaru ili kutiju knjigama koje vam nisu toliko važne ako se i pokidaju i stavite ih djetetu nadomak ruke. Ako dijete vidi da knjige smije dirati, kasnije će ih tražiti samo i uvidjet će da su nešto pozitivno i vrijedno korištenja.