Očevi i majke drugačije se ophode prema djeci zbog bioloških razlika!

Ako pogledamo u daleku prošlost, razlike između majke i oca djeteta bile su značajne.

bioloske-razlike_pixabay

Gledano kroz poznatu povijest, očevi su se uvijek isticali kao sakupljači, hranitelji obitelji, ratnici, ali i oni koju su uglavnom bili odsutni, te ponekad ih djeca nisu ni poznavala. Majke pak, s druge strane oduvijek su nekako bile te koje su se brinule za djecu i dom, te uvijek bile u blizini djece. S modernim vremenima dolazi do promjena te su i očevi znatno više uključeni u odgoj djece, a u nekim kulturama bilo kakvo dijeljenje uloga ili poslova smatrano je stereotipnim. Dakle, ako kažemo da otac ide u šumu nacijepati drva ili s pivom u ruci peče roštilj, to se smatra povelikim stereotipom.

Ali, koliko god izbjegavali stereotipe, te podjele između razlika u odgoju i razlika u stavovima prema odgoju djece, tu su i neizbježne. Spomenutom problematikom pozabavili su se i znanstvenici koji su bilježili te sitne razlike u odnosu prema djeci između majki i očeva.

Istraživanje su provodili znanstvenici Sveučilišta Exter i Edinburgh koji su se pozabavili genetskom poveznicom između razlika i stavova prema odgoju djece te općenitim svakodnevnim razlikama u ponašanju prema djeci između majki i očeva. Dakle, pokušali su utvrdili specifične razlike uvjetovane biološkim utjecajem odnosno spolom.

Istraživanje i njegovi zaključci

Istraživanjem su na neki način potvrdili da su očevi više uključeni u indirektnu brigu oko djece i obitelji, a na to utječu radom i zarađivanjem, odnosno brigom i pomoći oko "savijanja gnijezda". Ovo sugerira da su ove odrednice spola duboko ukorijenjene u genetsku strukturu muškaraca. Istraživači su dakle pronašli i potvrdili genetsku poveznicu s ponašanjem. Osim znanstvene podloge, i golim okom je vidljivo kolike su razlike između odnosa i ophođenja prema djeci između majki i očeva, te pritom te razlike ne donose ništa loše, već dapače, obogaćuju djetetov život u mnogim pogledima. A osim djece same, isto su potvrdila i dosad provedena istraživanja.

Razlike između majki i očeva

Igra i provođenje vremena s djetetom

Majke: Majke za vrijeme igre s djecom imaju običaj razgovarati i objašnjavati igru i predmete u igri. U igri se oslanjaju na korištenje igračaka i predmeta. Ovakva vrsta igre odlična je za socijalizaciju, emocionalni rast, ali zlobnici bi rekli i za profit kompanija igračkama.

Očevi: Očevi za vrijeme igre su znatno opušteniji, spontaniji i dozvoljavaju rizik i isprobavanje novih stvari. Tako djeca spoznaju svoje granice (uglavnom fizičke), ali i isprobavaju stvari koje s majkom možda i ne bi isprobala.

Utjecaj na razvoj govora

Majke: Majke češće tepaju djeci i pričaju umirujućim tonom.

Očevi: Pričaju direktnije i ne tepaju toliko. I to je skroz u redu, jer djeca trebaju čuti i zvuk svakodnevnog govora.

Disciplina

Majke: Ističu neprihvatljiva ponašanja kod discipliniranja djece te su pritom izrazito zabrinute za njihovu dobrobit.

Očevi: Odmah ukazuju na posljedice neprihvatljiva ponašanja, poput mogućih kazni i posljedica ako se neprihvatljivo ponašanje ponovi.

Iako bi ovo moglo sugerirati da su djeca koja odgajaju samohrani roditelji ili istospolne obitelji na neki način na gubitku - to nije slučaj, a to su i potvrdila brojna provedena istraživanja.

Generalni zaključci istraživanja ukazuju na..

Generalni zaključci istraživanja u razlikama u roditeljstvu ukazuju na brojne dobrobiti koje genetski uvjetovane predispozicije između majki i očeva imaju na djecu i njihov razvoj te su ključne za opstanak vrste. No, iako su te genetske razlike u nekim društvima još i uvjetovane podjelom uloga te raznim stereotipima, razlike između majki i očeva te u njihovoj ljubavi i odnosu prema djeci ne bi smjele postojati, jer kada se sagleda svaki detalj, najvažnije je da roditelji maksimalno surađuju i vole svoje djecu, jer to je, u konačnici, jedino važno.