Svaka tvrtka s više od jednog zaposlenog sada će morati imati educiranog specijalistu zaštite na radu, odnosno ovlaštenike i/ili povjerenike koji će u tvrtki podnositi administrativne i praktične mjere za zaštitu radnika od ozljeda, profesionalnih bolesti i drugih bolesti u vezi s radom te o zaštiti radnog okoliša.
Zaštita na radu, posebno u nekim specifičnim zanimanjima, trebala bi biti važna svakoj trudnici kako bi razdoblje prije rodiljnog provela u što sigurnijoj i zdravijoj okolini. Stoga vam donosimo najnovije odredbe i pravila te popis obaveza poslodavca prema trudnicama i dojiljama.
Prije svega, kada saznate da ste trudni, osim direktoru, poslovođi ili osobi u ljudskim resursima, o vašem drugom stanju obavijestite i specijalistu za zaštitu na radu. Najbolje je to učiniti pismenim putem, odnosno imati pisani trag o tome da su svi odgovorni u tvrtki pravovremeno bili obaviješteni o vašoj trudnoći.
Novost je i ta da će svakom radniku, u svako vrijeme, pa tako i vama morati biti dostupan temeljni dokument zaštite na radu tzv. Procjena rizika. U tom dokumentu za vaše su radno mjesto moraju biti popisani svi eventualni rizici za zdravlje i sigurnost te mjere koje je poslodavac proveo kako bi se te opasnosti uklonile ili smanjile na najmanju moguću mjeru.
Važno je znati da osim mehaničkih opasnosti, opasnosti od električne struje, požara i eksplozije, toplinskih opasnosti koje uzrokuju teške ozljede, u radnom okolišu postoji i niz štetnosti kojima radnici, odnosno trudnica ne bi smjela biti izložena kroz duži period. U te štetnosti spadaju: nepovoljna mikroklima (previsoka ili preniska temperatura zraka, vlažnost zraka i brzina kretanja zraka), buka i vibracije, kemijske tvari (prašina, plinovi, para, magla, vlakna...), biološke tvari (kontakt s ljudima oboljelima od zaraznih bolesti, zaraženim životinjama i sl.), štetna zračenja i neodgovarajuća rasvjeta.
Ukoliko procijenite da bi bilo koja od spomenutih štetnosti mogla naškoditi vama ili bebi u trbuhu, odmah je prijavite stručnjaku zaštite na radu i zatražite njezino uklanjanje. Idealno, pismenim putem.
Nadalje, ni jedan radnik, a posebno se to odnosi na trudnice ne bi smio biti izložen prekomjernim ili neizdrživim psihofizičkim naporima koji uzrokuju stres, a stres razna oboljenja. Među njih spadaju: nepovoljan ritam rada (rad na normu, neujednačen ritam i sl.), poremećen bioritam (noćni ili produljeni rad), remećenje socijalnih potreba (terenski rad, rad na daljinu), odgovornost radnika za živote ljudi i materijalna dobra (rukovođenje, upravljanje vozilima), mobing i još mnogi drugi.
Članak 39. novog Zakona o zaštiti na radu odnosi se na Posebnu zaštitu na radu trudnih radnica, radnica koje su nedavno rodile i koje doje. Prenosimo ga u cijelosti kako bi se informirale o svojim pravima.
(1) Poslodavac je obvezan provoditi posebnu zaštitu na radu trudnih radnica, radnica koje su nedavno rodile i radnica koje doje, radi zaštite od rizika koji bi mogli ugroziti ostvarivanje materinstva i oporavak od trudnoće i poroda.
(2) Trudna radnica i radnica koja doji ne smije obavljati poslove utvrđene pravilnikom iz članka 45. stavka 5. ovoga Zakona (radna mjesta na kojima su izložene fizikalnim, kemijskim i biološkim štetnim djelovanjima na radu, op.a.).
(3) Radi zaštite od rizika kojima ne smiju biti izložene, poslodavac je obvezan radnicama iz stavka 1. ovoga članka:
1) prilagoditi uvjete i organizaciju radnog vremena, radi uklanjanja rizika za sigurnost i zdravlje
2) osigurati mogućnost obavljanja drugih odgovarajućih poslova, odnosno rad na drugom mjestu rada, ako prilagodbe nisu tehnički izvedive, odnosno opravdane na poslovima ili mjestu rada koje su obavljale, odnosno na kojima su radile prije trudnoće ili poroda.
(4) Prilagodba uvjeta, organizacija radnog vremena te promjena mjesta rada ne smije imati za posljedicu smanjenje plaće radnicama iz stavka 1. ovoga članka.
(5) Ako nije moguće osigurati posebnu zaštitu na radu, radnice iz stavka 1. ovoga članka ostvaruju pravo na dopust uz naknadu plaće u skladu s posebnim propisom.
(6) Ocjenu o rizicima koji bi mogli štetno utjecati na sigurnost i zdravlje trudnih radnica, odnosno na plod te na sigurnost i zdravlje radnica koje su nedavno rodile, kao i ocjenu o tome koji su poslovi za njih odgovarajući, daje specijalist medicine rada na prijedlog specijalista ginekologije, odnosno porodništva, na temelju procjene rizika.
(7) Ocjenu o rizicima koji bi mogli štetno utjecati na sigurnost i zdravlje djeteta koje doji radnica, kao i ocjenu o tome koji su poslovi za nju odgovarajući, daje specijalist medicine rada na prijedlog specijalista pedijatra, odnosno izabranog liječnika obiteljske medicine, na temelju procjene rizika.