Odgovor je - centri za bol u mozgu bebe reagiraju na jednak način kao i kod odrasle osobe, što je pokazalo najnovije istraživanje provedeno na prestižnom sveučilištu Oxford. Studija provedena skeniranjem mozga male djece pokazala je da u osjetu boli kod beba ne postoji nikakva razlika od načina na koji bol osjećaju odrasli, potpuno razvijeni ljudi.
Niži prag tolerancije na bol
Znanstvenici su istraživanje proveli na 10 novorođenčadi starosti između jednog i šest dana, a s druge strane su uključili jednak broj zdravih, odraslih osoba u punom „naponu snage“ – starosti između 23 i 36 godina. Tijekom istraživanja, magnetskom rezonancom praćene su reakcije u mozgu na bol. Djecu su liječnici tijekom sna (kako bi spriječili djetetovo pomicanje) lagano „bockali“ na području stopala, stvarajući u tijelu osjećaj nelagode, ali dovoljno blag da ih ne probudi. Odrasle osobe također su podvrgnute istom tretmanu, te su nakon završetka „eksperimenta“ uspoređeni skenovi koji su prikazivali reakcije u mozgu.
Usporedbom skenova bilo je vidljivo kako je kod novorođenčadi na bol reagiralo čak 18 dijelova mozga, dok je kod odraslih u tim trenucima ta brojka bila tek malo veća - 20. Ono što je istraživanje pokazalo je i kako mala djeca imaju znatno niži prag tolerancije na bol nego odrasle osobe. Čak i najmanji podražaj na koži djeteta aktivirao je receptore u mozgu koji su kod odraslih osoba reagirali tek prilikom znatno jačeg podražaja.
Mijenjanje prakse
Znanstvenici ističu kako bi dobiveni nalazi mogli itekako utjecati na pojedine prakse u pedijatriji, a koje se tiču lijekova protiv bolova kod sasvim male djece. Dosadašnja praksa tijekom većih operativnih zahvata uglavnom je uključivala davanje minimalne količine lijekova protiv bolova novorođenčadi, smatrajući ih štetnima za dječji organizam. Još do prije tridesetak godina praksa je bila da se mališanima tijekom operativnog zahvata daju tek neuromuskularni blokatori koji djeluju na način da paraliziraju mišiće u tijelu.
Planovi za budućnost
Budući da je studija pokazala kako ne samo da bebe osjećaju bol na jednak način kao i mi, već su na nju i osjetljivije, znanstvenici na ovom otkriću nemaju namjeru stati. Sljedeći cilj bio bi razviti metode i testove koji bi pokazali koliki je intenzitet boli koju novorođenče osjeća, a samim time bi jednostavnije mogli pratiti djeluju li i kojom brzinom lijekovi protiv bolova. Ovo je istraživanje također pokazalo kako bi se medicina trebala koncentrirati upravo na ovu populaciju koja ne može verbalno objasniti svoje tegobe te bi joj liječnici trebali olakšati svaki trenutak proveden u bolnici.