Njega prvih zubi: Zdravi zubići, zdravo dijete

Do druge godine života, vašem djetetu će narasti većina ili svi zubići koji moraju narasti u toj dobi, a to je ujedno i vrijeme kada dijete trebate početi učiti da samo pere zube...

Njega prvih zubi: Zdravi zubići, zdravo dijete

I male bebe kojima su izašli tek prvi zubići mogu već imati problema s karijesom, a taj rizik se povećava kako niču novi zubi i kako djeca počinju konzumirati sve više različite hrane. Zbog toga je vrlo važno da od najranije dobi počnete brinuti o zdravlju zubića vaše djece, a to se jedino može postići redovitom higijenom.

Roditeljima je poznato da higijena zubića kod beba i vrlo malene djece nije niti malo jednostavan zadatak, no nije nemoguć. Postoje određene smjernice kojih se možete pridržavati i osigurati svojem djetetu higijenu koja mu je potrebna.

Fluor i dijete

Fluor je prirodni mineral kojeg se može naći u mnogim namirnicama. On ojačava caklinu zuba, koja je vrlo tanka i slaba kod mliječnih zubića, te također smanjuje razvoj bakterija i kiselina u ustima koje mogu utjecati na njihovo zdravlje.

Poznato je da mineralne vode (nađite onu negaziranu) u sebi sadrže veće količine fluora. Tu je također i riba, osobito losos i list. Raspitajte se kod dvojeg liječnika bi li vaše dijete trebalo uzimati dodatak prehrani u obliku fluora u kapima ili nešto slično.

Kako pregledati i prati zube?
Zdravi dječji zubi i trebali biti svi iste boje. Ako se na zubićima pojave mrlje ili točkice, odvedite dijete zubaru. Perite djeci zube od prvog dana kada izađu, koristeći meku čistu krpu ili pak mekanu četkicu za bebe. Najbolje je to činiti ujutro, nakon doručka i navečer prije spavanja.

Do druge godine života, vašem djetetu će narasti većina ili svi zubići koji moraju narasti u toj dobi, a to je ujedno i vrijeme kada dijete trebate početi učiti da samo pere zube. Jedan od indikatora da je dijete spremno je da ono što stavi u usta, ne mora neophodno progutati i da zna ispljunuti. Neka djeca tek će biti spremna na više-manje samostalno pranje oko treće godine. Obavezno vi stavljate zubnu pastu na četkicu i to u količini veličine graška, pa ako i dijete proguta pastu, neće biti nikakvih problema. Također, zubna pasta ne smije biti djeci na dohvat ruke jer će često doći u napast da ju pojedu iz tube, jer će im biti vrlo ukusna.

Do dobi do šest godina, djeca će trebati vašu pomoć i nadzor u pranju zubi. Možda bi bilo dobro da vi započnete četkanje i njima dopustite da dovrše na isti način kao što ste vi započeli. Nakon druge godine možete početi učiti dijete i na čišćenje zubi zubnim koncem. Najvažnije je da cijelu priču oko pranja zubi pretvorite u zabavu i igru, a ne svakodnevno mučenje. I vi što češće perite zube kada je dijete prisutno. Sigurno će vas željeti imitirati.

Prehrana i zubi

Ograničite unos slatkih sokova i općenito šećera, posebno nakon što je navečer opralo zube. Noću dajte djetetu isključivo vodu kako bi utažilo žeđ. Slatki sokovi će imati vrlo loš utjecaj na zdravlje zubi. Tijekom dana djetetu nemojte davati slatke sokove ili neke druge napitke koje će imati na raspolaganju za piće dulje vrijeme - tijekom jutra ili popodneva.

Također, naučite dijete da pije iz čaše što je ranije moguće, a možete početi već devet-deset mjeseci. Pijenjem na času ćete onemogućiti da dijete flašicu sa slatkim napitkom koristi za igru i utjehu, a s time neprestani dodir zubi sa šećerom.

Pregledi kod stomatologa

Predugo i prejako sisanje bočice, dude varalice ili prsta može utjecati na deformaciju gornje i donje čeljusti, odnosno linije zuba, što najveće probleme može izazvati kada dijete izgubi mliječne i dobije trajne. Odviknite dijete od te navike, što je prije moguće. Nemojte propustiti pregled kod stomatologa kako bi on utvrdio je li došlo do određenih deformacija ili nije.

Već i u predškolskoj dobi mogu se napraviti određene korekcije zubi i zagriza. Nakon druge godine, dijete obavezno vodite jednom godišnje na preglede stomatologu.

(vam)