U posljednjih 30 godina učestalost neplodnosti porasla je 5 posto, u Hrvatskoj je čak 17 posto parova neplodno, što je otprilike 80 tisuća parova u cijeloj zemlji. Njih oko 10 tisuća liječi se, a gotovo polovica njih ni ne registrira ta problem. Pomoć liječnika traži se prosječno nakon 2 godine neplodnosti, a ciljano liječenje počinje nakon 4 godine. Većina se parova odlučuje na in vitro oplodnju ili IVF, oblik potpomognute oplodnje u kojoj liječnici kombiniraju jajašce i spermu u laboratorijskoj posudi prije prijenosa embrija u maternicu.
To je jedan od najuspješnijih oblika potpomognute oplodnje, a stopa živorođenih iz jednog ciklusa IVF-a je oko 55,6% za osobe ispod 35 godina i 40,8% za osobe između 35 i 37 godina, prema američkoj organizaciji Society for Assisted Reproductive Technology. A čak i onima koji se podvrgnu liječenju i postanu roditelji, potrebno je u prosjeku 3,6 IVF ciklusa da zatrudne. No ne postoje dvije iste osobe ili ciklusi, pa tako, nažalost, nije ni svaka in vitro oplodnja uspješna, a razlozi mogu biti razni.
"Najveća bolna točka neplodnosti je suočavanje s osjećajem neizvjesnosti", za SELF kaže licencirana bračna i obiteljska terapeutkinja Marissa Nelson, koja je specijalizirana za parove i neplodnost. "Zato što ne znaš koji su sljedeći koraci. Kojim putem sada krenuti? Kako se nosimo s tim? Trebamo li posvojiti? Trebamo li stati? Sve to postaje jednostavno previše za parove". Ipak, postoje neke stvari koje je važno znati ako si prošla kroz proces neuspjele potpomognute oplodnje - od toga koji su razlozi na neuspjeh do toga kako se nositi s emocijama.