Nitko nikada nije rekao da je trudnoća lagan period, ali neki problematični simptomi zapravo mogu biti znak da je vaša trudnoća zdrava i dobro napreduje.
Evo nekoliko simptoma koji za vas i vaše dijete znače da je sve u redu.
Slabo krvarenje
Kada se događa? Otprilike od 4. do 6. tjedna trudnoće.
Zašto je dobro? Tragovi krvi na donjem rublju mogu zabrinuti svaku buduću mamu, ali ako se to dogodi u ranoj trudnoći nema razloga za paniku. Uobičajeno se događa 6-12 dana nakon oplodnje, a posljedica je usađivanja oplođene jajne stanice u stijenke maternice, uslijed čega dolazi do laganog krvarenja. Boja krvi može varirati od svijetlo crvene do tamno smeđe, što ovisi o vremenu koliko se krv zadržala u maternici. U oba slučaja je to normalan proces.
Jutarnje mučnine
Kada se događaju? Uobičajeno u prvom tromjesečju.
Što dobro donose? Iako tjedni borbe s jutarnjim mučninama (ne dajte se zavarati ovim terminom „jutarnje“ – znaju se javljati kroz cijeli dan) zaista mogu oslabiti trudnicu, smatraju se neizostavnim dijelom zdrave trudnoće. Još se ne zna točan razlog njihove pojave, ali stručnjaci smatraju da bi visoka razina hormona trudnoće ß-hCG u krvi tijekom prvog tromjesečja trudnoće, mogla biti jedan od razloga pretjerane stimulacije centra za mučninu i povraćanje. U svakom slučaju povećanje ovog hormona potrebno je za uspješan razvoj ploda.
Ovaj neugodni simptom može biti i koristan za vas i vaše dijete. Nova istraživanja pokazuju da je kod trudnica koje iskuse jutarnje mučnine manja vjerojatnost spontanog pobačaja ili prijevremenog poroda. A uz to, njihova djeca imaju manje prirođenih mana, te kasnije postižu bolje rezultate na testovima inteligencije.
Također, mučnine i povraćanja drže trudnice podalje od prehrane koja bi mogla naškoditi fetusu u prvom tromjesečju dok se odvija razvoj organa. Zbog simptoma koje osjećaju, prisiljene su jesti blagu hranu, najčešće voće i povrće, čime se sprječava potencijalna izloženost štetnim tvarima.
Pa ipak, ne morate se brinuti ni ako nemate jutarnje mučnine. Mnogo je žena koje je ovaj simptom zaobišao, pa su rodile savršeno zdrave bebe.
Bolne i povećane grudi.
Kada se to događa? Obično rano u prvom tromjesečju.
Zašto je to dobro? Za ovo možete okriviti porast razine estrogena i progesterona koji su potrebni u trudnoći. Naravno, možda ćete se osjećati kao da sa sobom svuda nosite dvije lubenice, ali to je dobar znak da plod napreduje.
Pojačan vaginalni iscjedak
Kada se događa? Tijekom cijele trudnoće.
Zašto je dobro? Ne morate se brinuti ako uočite iscjedak na svojim gaćicama. Bezopasan je i ima svoju ulogu – održava vašu vaginu čistom, a količina tijekom trudnoće je povećana zbog pojačanog protoka krvi u tom području. Količina iscjetka će se povećavati kako trudnoća bude odmicala, a kada postane lagano krvav i sluzav znači da se porod jako približio.
Ipak, ako primijetite promjene u izgledu iscjetka, možda će biti potrebno liječenje. Posjetite liječnika ako vaš iscjedak postane:
- Neugodnog mirisa
- Sluzav, bijele ili sive boje
- Žut ili zelen
- Grudast
Promjene iscjetka mogu biti povezane s bakterijskom vaginozom ili parazitskom infekcijom od kojih se neke povezuju s povećanim rizikom od pobačaja ili preranog poroda. Iz tog razloga potrebno je posjetiti liječnika i posavjetovati se.